dupa un contact sexual neprotejat mi-au iesit niste bubite mici, rosii care ma mancau

26-11-2013
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Buna ziua, proabil ati mai citit o parte din postarile mele :)), acum revin cu informatii noi.Acum 3 ani jumate dupa un contact sexual neprotejat mi-au iesit niste bubite mici, rosii care ma mancau.Acestea au iesit pe partea stanga a feselor si s-au extins pana la anus inclusiv.Dupa aproximativ 2 saptamani acestea s-au retras la fel si simtomele care erau:febra, ameteli, greturi. De atunci ma simt total sanatos, poate am facut atunci o tulburare depresiva din cauza faptului k m-am speriat foarte tare sa nu fie hiv, insa acestea nu intra aici. Acuma recent am facut testul hiv si vdrl, ambele fiind negative.In decursul acestor ani niste bubite mici si rosii mai ieseau pe corp, in diferite zone dar nu mai mult de 2-3 buc si ma mananca dar se retrag in 10 min.Apar mai ales dupa baie sau dus si apar rar.Chiar daca nu a fost hiv sau sifilis, inseamna ca a fost ceva care si acum mai este prezent in organism.Vreau sa intreb daca stiti ce e sau unde trebuie sa merg unde imi fac toate testele pentru toate bolile sexule posibile.
18 comentarii
0
26-11-2013, ora 23:35
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Du-te la un alergolog, si mie mi se intampla sa-mi apara dupa dus portiuni care se inrosesc, ma mananca si dispar in 10-15 minute. N-ai niciun HIV, stai linistit. Pe mine nu ma streseaza chestiile alea care apar dupa dus, trec de la sine. Nu mai baga si tu in seama toate prostiile. Decat sa-ti faci toate testele pentru toate BTS-urile posibile, ai grija cu cin' te bagi in pat :). Foloseste si tu prezervative sau asteapta fata visurilor tale, nu te mai "impreuna" cu fitecine :). Sa stii ca nu o sa castigi nicio medalie daca ti-o tragi cu cine apuci :). Chiar as vrea sa inteleg la ce va e bun "palmaresul". Nu stiu, man, consider ca ar trebui sa fi mai selectiv cu femeile, e o chestiune de respect de sine pan' la urma. Sa ti-o tragi cu oricine doar de dragul palmaresului...e cam trist. Poate o sa sari ca ars si o sa ma apostrofezi pentru ca sustin ca nu esti selectiv. Dar...daca ai fi fost selectiv n-o dadeai in paranoia cu bolile astea sexuale :).
0
27-11-2013, ora 13:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Posibil candida.

Cu trimitere de la medicul de familie, mergi la dermatolog.
0
27-11-2013, ora 15:34
davidblueeyes
Nu este medic/terapeut
davidblueeyes
Am cerut un raspuns simplu, scurt si bun cum a dat clara_p, si nu morala asta, sau pareri cum sa-mi traiesc viata :)), ms oricum.
0
27-11-2013, ora 17:12
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa

Mai selectiv.ne spui cum se face selectia? dupa toaleta, dupa parfum, dupa cercul in care se-nvarte?
Sa stii ca agentii patogeni nu sunt deloc selectivi cu gazdele!
0
27-11-2013, ora 18:56
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ionyssa

Nu ai cum sa selectezi. Nu scrie pe fruntea lui/ei ce parteneri a avut si ce boala care de obicei nu se manifesta, au avut partenerii.
0
28-11-2013, ora 19:31
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Ba ai cum sa selectezi :) Eu n-am avut niciodata probleme "sexuale" pentru ca am avut grija sa imi aleg un partener educat, care a folosit prezervativ cand s-a "impreunat" cu alte fete inaintea mea :). Putina educatie in plus face selectia :). Putina informare si putina limitare a numarului de parteneri sexuali. Parerea mea. Iar dumneata, domnule"David ochi albastri", asuma-ti faptul ca pe acest site o sa dai si de oameni ca mine, care nu dau raspunsuri scurte si la obiect :) Nu te critic/judec, imi spun doar o parere, dumneata faci in continuare ceea ce crezi de cuviinta.
0
28-11-2013, ora 19:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Ionyssa

Au fost depistate pina acum peste 150 de tulpini de virus HPV, care se ia cu prezervativ cu tot.

Mai tii minte topicul in care o doamna era disperata ca "ar fi putut lua HPV acum 10 sau 15 ani ???"
0
28-11-2013, ora 21:34
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa
Un nr.de parteneri sexuali cat mai redus e un sfat bun insa nu reprezinta o selectie! Un partener educat reprezinta cu siguranta un risc considerabil mai scazut decat o prostituata! DAR: folosirea unui prezervativ nu te va proteja in totalitate de BTS-uri.E o gluma sa spui ca prezervativul te protejeaza de secretiile genitale care in cazul persoanelor care au o BTS reprezinta un focar de infectie.In plus de asta multe dintre BTS-uri se numesc asa deoarece sexul reprezinta cea mai eficienta metoda de contaminare insa nu singura! Poti sa fii super citit si educat si sa ai simultan hepatita, herpes si HPV! Asa ca daca se intampla sa te alegi cu vreo BTS e bine sa mergi cat de repede la un consult de specialitate sau daca nu ai posibilitatea, sa cauti raspusuri pe un forum de genul acestuia.O seara placuta!
0
28-11-2013, ora 23:12
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Draga "virus gripal", stiu foarte multe lucruri despre virusuri si BTS-uri :) Intamplator, lucrez in domeniu :))) Stiu foarte bine ca prezervativul nu te protejeaza 100% dar la fel de bine stiu ca nu te poti infecta atat de usor decat daca...faci anumite greseli :)) Nimeni nu ia HPV din intamplare, de pe clanta usii :). Sau de pe colacul toaletei :)) Dezinformarea si viata sexuala prost gestionata dau nastere nenorocirilor "sexuale". Nu suntem purtatori de virusuri din nascare, tre' sa-i contactam de undeva asa ca...nu putem sa dam vina mereu pe dentist, uneltele prost sterilizate din saloanele de cosmetica, piscine, toalete publice sau transfuzii de sange. Mie nu mi se va intampla niciodata sa ma aleg cu o BTS. Stii de ce? Pentru ca mi-am propus sa nu fac din corpul meu o "spelunca". :) Si nu, iubitul meu n-a fost virgin cand ne-am cuplat. A "babardit" destule domnisoare dar a avut grija...cum si ce "babardeste" :)
0
29-11-2013, ora 13:21
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa
E amuzant cum ne gasesti tu variante inlocuitoare la pseudonime, fara suparare al tau ma duce cu gandul la o actrita XXX:)
Dar nu asta e mesajul meu: fiecare act sexual cu un nou partener comporta anumite riscuri pe care nu ai cum sa le eviti in totalitate.Chiar daca tu poti, noi restul nu reusim acest lucru.Tu banuiesc, esti mai speciala! Se pare insa ca nu esti atat de bine informata precum pretinzi ca ai fii.Aceste microorganisme raspunzatoare de cateva dintre BTS-uri, in special virusii(hepatitele, HIV etc., ba chiar si o simpla infectie urinara)se transmit si transplacentar asadar putem dobandi aceste infectii chiar de cand ne-am nascut nu doar"de pe clanta usii:)", Infectii pe care le putem transmite la fel de usor viitorilor parteneri sexuali spre uimirea ta!!!Cat despre viata ta personala, nu ma intereseaza absolut deloc cu cine traiesti si ce partenere a mai avut iubitul tau! Sa fiti sanatosi!
0
01-12-2013, ora 19:44
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Da :) Ma bucur sa vad ca gandurile tale sunt atat de limitate referitor la "pseudonimul" meu si nu numai:))) Deci, da! :) Virusii se gasesc in calculator, virusurile sunt altceva :)) Sezi molcom, stiu foate bine ca VIRUSURILE se transmit si prin alte cai da' cred ca incidenta raspandirii lor tine mai mult de faptul ca nu stim sa ne fu*em cum trebuie :). Asta asa, sa-ti vorbesc in limbaj de actrita XXX :) Ma indoiesc ca majoritatea infectatilor cu HIV si HPV l-au contactat "transplacentar" :) Lasa vrajeala :) Astea sunt cazuri izolate, majoritatea contacteaza virusurile prin " metoda sexuala".
0
01-12-2013, ora 20:45
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa
Daca nu ne-am tine atat de destepti si unde nu suntem siguri pe noi ne-am informa putin, am constata ca in cazul pluralului substantivului 'virus' ambele variante sunt corecte:virusi sau virusuri!:)
0
01-12-2013, ora 21:19
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa
Cred ca gresesti din nou: sansa transmiterii virusului imunodeficientei umane pe verticala conform studiilor efectuate este de aprox. 20% iar in cazul in care mamele au urmat tratamentul profilactic cu analogi nucleotidici si inhibitori de proteaza se reduce pana la 5%.Pe cale sexuala cel mai longeviv studiu atesta faptul ca HIV se transmite in medie intr-unul din 2-3000 de raporturi sexuale!
Hai sa nu dezinformam!!!
0
02-12-2013, ora 00:45
Ionyssa
Nu este medic/terapeut
Ionyssa
Ok, atunci te intreb daca ti-ai asuma riscul de a te " impreuna" cu unul care are HIV, daca sansele sa-l contactezi sunt atat de mici :))). Si da, variantele sunt corecte amandoua dar merge mai bine "virusurile". Asa m-au invatat pe mine la scoala :).
0
02-12-2013, ora 09:03
h1n1
Nu este medic/terapeut
h1n1
Ionyssa
Nu mi-as asuma acest risc, nu sunt homosexual!:) Insa, daca sa spunem, cea cu care traiesc ar descoperi ca este pozitiva la testul de anticorpi, nu as avea nici o problema sa ma culc in continuare cu ea! De fapt nu cred ca as avea vreo problema sa fiu infectat cu HIV.Din cat s-a putut demonstra pana in prezent mai mult de o stare gripala in circa 50% din cazuri se pare ca nu produce acest retrovirus.Daca cineva este capabil sa argumenteze plauzibil cum produce HIV imunodeficienta imi voi schimba radical parerea si de indata voi folosi prezervativul vis-a-vis de aceasta problema:)))Aceasta este strict parerea mea personala in legatura cu HIV, nu dau sfaturi de nici un fel nimanui, pentru asta exista medici care stiu cum provoaca HIV SIDA dar tin secret acest lucru! Apropo, acum cateva zile am vazut la stiri un lucru ce m-a ingrozit realmente: se pare ca HIV a suferit o mutatie genetica si infectia progreseaza galopant spre SIDA iar pentru a studia acest nou serotip se vor aloca cateva zeci de miliarde de dolari!
0
02-12-2013, ora 15:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca am trai toti in curatie atunci cand nu dorim sa facem copii, ce nu ne-am mai pierde noi timpul citind si postand lucruri care ne rapesc din viata...
0
02-12-2013, ora 15:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ davidblueeyes

Mai sapa pe site, pe la inceputurile lui, cand doctorii raspundeau.
Unul dintre ei a zis ca bubite pe penis = candida.

Poate fi o candida recurenta.
Mergi la dermatolog sa iti dea tratament si nu uita ca la candida trebuie sa iti fierbi si calci cu fierul incins lenjeria intima.
0
21-04-2015, ora 11:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sexul in afara Casatoriei are un pret ! - Recomandat si Adolescentilor
-*

Toti tinerii trebuie informati ca Herpesul genital si HPV-ul (Human Papiloma Virus care are peste 100 de tulpini, unele pot produce negi genitali, altele cancer de col uterin, altele cancer in gat) care sunt virusuri, se iau cu tot cu prezervativ doar prin simpla frecare a zonelor genitale.

De aceea inclusiv prin Petting se pot lua aceste virusuri care sunt pe viata, spre deosebire de bacterii care mai pot fi tratate.

Este nemaipomenit sa te casatoresti cu cineva care stii sigur ca nu a contactat nici o boala cu transmitere sexuala. La barbati de obicei nu se manifesta spun statisticile si poate ca asa si este.

Dar daca va uitati cu atentie pe net sunt zeci de mii de cazuri cu postari in limba romana de boli cu transmitere sexuala. Cred ca cel mai mult sunt baieti. Pentru ca se pare ca lor le este rusine sa mearga la medicul Dermato-Venerolog care trateaza aceste boli.

Faptul ca stau cu lunile si cu anii netratati (marturii exista foarte multe chiar pe acest Forum) duce la cronicizarea bolii si in unele cazuri chiar la sterilitate.

Daca un baiat a ajuns sa fi avut la 16 ani 15 partenere, doctorii nu se mai mira ca la 20 de ani dupa ce s-a casatorit si nu mai poate face copii, spermograma demonstreaza ca este steril.

Urmariti cu atentie filmul facut pentru adolescentii americani.

Exista cazuri si de candida luata in urma unui singur contact sexual care a devenit ulterior recurenta si a aparut in viata cuplului de 20 de ani de cateva ori pe an.

Medicii spun ca virusurile sunt pe viata, ciupercile se trateaza, dar iata ca exista ciuperci care te pot bantui o viata si iti pot distruge casatoria.

Ceea ce este infiorator.

Exista o lege nescrisa care zice ca nu trebuie sa ai relatii sexuale decat cu sotul sau sotia. Sa traiesti in curatie trupeasca pina la casatorie.

Pe vremuri se respecta si nu erau cunoscute decat cateva bts.

Acum sunt peste 30.

Degeaba ne plangem pe Forumuri ca ne-au aparut iritatii, infectii, scurgeri de diverse culori. Nici macar un medic ginecolog sau dermatolog nu iti poate spune sigur prin Internet ce infectie ai daca ii explici simptomele scurgerii sau a bubitelor.

Trebuie facute analize. Fetele sa mearga la ginecolog. Baietii la Dermatolog si sa ia tratament ca daca ia doar unul se contamineaza unul pe altul si infectia treneaza.
Analizele costa, pastilele, ovulele, cremele costa, boala poate reaparea exasperant si atunci realizezi ca legea pe care o respectau batranii inaintea noastra era buna.

Parintii mei nu au avut niciodata nici o alta relatie sexuala cu nimeni si dupa 47 de ani de casatorie nu au auzit in viata lor de vreo boala sexuala. Daca ii intrebi habar nu au ce inseamna candida, bubite, scurgeri, pete la nivel genital si nu s-au confruntat cu asa ceva niciodata.

Ceea ce e trist este insa ca indrumat de unul si de altul "sa fie atent cand alege" sau "sa foloseasca prezervativ", tineretul din ziua de azi se trezeste prea tarziu, cand deja au luat o bts si dau din colt in colt ca nu mai stiu ce sa faca.

Medicamentele nu sunt tocmai ieftine si nicidecum compensate si da-i si lupta. La un moment dat citesc pe unele forumuri ca persoanele la care candida a devenit recurenta fac si depresie pt ca nu mai suporta de cate ori le revine si trebuie sa o trateze.

Curiozitatea poate produce si rele. Nu scrie pe fruntea partenerului indiferent cat de cuminte pare si de cate prezervative a folosit ca nu e infectat cu ceva. Poate ca nici el nu stie, in special in cazul virusului HPV.

De la primul contact se poate lua acest virus care este deosebit de raspandit si se trezesc fete tinere ca la 13 ani au facut cancer de col uterin si medicii au trebuit sa le extirpeze uterul si ovarele. Niciodata aceste fete nu vor mai putea avea copii.

Teoretic pt a preveni asa ceva tinerele trebuie sa stie ca indiferent de varsta trebuie sa inceapa sa isi faca Testul Papanicolau ANUAL de la prima apropiere trupeasca, ca e Petting sau ca e relatie sexuala normala.

Vrem sa va protejam dar nicidecum nu va putem impune lucruri sau tine sub clopote de sticla sa nu vi se intample ceva rau. Voi sunteti cei care luati decizia.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.