durere a subratului, in partea stanga

16-08-2008
alis_32
Nu este medic/terapeut
alis_32
De vreo 10 zile mi s-au inflamat ganglionii subratului, in partea stanga. Au aparut foarte multe cosuri, ca sa le zic intr-un fel, si ma doare din ce in ce mai tare zona respectiva si tot bratul. Eu banuiesc a fi vorba de o infectare din cauza lamei de ras.
Observ ca incepe sa ma doara si zona axiala, cu tot cu bratul drept. Dar in partea aceasta nu mi-au aparut acele cosuri. Astept sfatul dvs.
7 comentarii
0
16-08-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Dupa parerea mea ar fi bine sa mergeti sa va vada un chirurg. Numai bine!
0
17-08-2008, ora 00:00
tudora
Nu este medic/terapeut
tudora
cu ganglionii nu-i de joaca daca esti fata fa-ti un control ginecologic sau o mamografie sa nu fie pe baza hormonala
0
18-08-2008, ora 00:00
alis_32
Nu este medic/terapeut
alis_32
Toata lumea ma sfatuieste sa merg la medic, numai medicul meu de familie ma sfatuieste sa astept vreo 2-3 saptamani (pt ca nu-si da seama ce am), ca sa vedem ce se intampla.
Trag concluzia ca mai mult le pasa unor straini decat medicului care trebuie sa aiba grija de sanatatea mea.
0
18-08-2008, ora 00:00
Ana Cristea
Nu este medic/terapeut
Ana Cristea
Nu o luati chiar asa... Poate ca problema il depaseste...
Eu ma gandesc la o infectie a glandelor sudoripare (in termeni medicali hidrosadenita) care apare mai frecvent in regiunea axilara. Chiar dumneavoastra spuneati ca au aparut niste cosuri, deci e puroi si unde e puroi trebuie evacuat. O infectie de acest fel este greu de suportat, nu prea trece de la sine si singurul care o poate rezolva este chirurgul (din cate m-au invatat pe mine). Daca e rosu, cald si doare tare mergeti sa va vada unul.
Bineinteles ca poate fi vorba si de niste ganglioni inflamati, daca ca sa apara acestia, trebuie sa existe un focar primar (o infectie in alta parte, de obicei la san cand se inflameaza ganglionii axilari). Se pot inflama si din cauza unor dezechilibre hormonale (la femeie), iar eu, personal, am avut astfel de probleme si durerile nu m-au impacientat atat de tare. Ce simtiti dumneavoastra ca niste ganglioni pot foarte bine sa fie niste glande sudoripare infectate.
Oricum ar fi, un domn doctor chirurg stie sa palpeze si un san...
Va doresc multa sanatate! Numai bine!
0
24-08-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
Buna ziua, am si eu o intrebare deoarece inca nu stiu foarte multe legate de BTS, a inteles ca in primul rand se transmit pe cale sexuala, Dar boli gen sifilis sau sida se transmit numai daca penisul atinge vaginul sau daca exista ejaculare in interiorul vaginului?
0
10-10-2009, ora 21:40
mytela
Nu este medic/terapeut
mytela
buna...pentru alis_32...Nu vreau sa te sperii, dar vreau sa-ti spun pov mea asa pe scurt.Asa am inceput si eu cu niste dureri la axila dreapta, ma durea dar nu foarte tare decat cand palpam.Incet incet durerile se amplificau, si a ajuns s ma doara si mana sa simt k imi amorteste.In februarie m-am hotarat sa merg la un chirurg estetician(dupa 5 luni de mers la medicul de fam. si de asteptare).Cum am intrat in cabinetul mediculul m-a bagat in sala de operatie.Un ganglion s-a blocat si nu a mai functionat, transformandu-se intr-o bomba.3 sapt am asteptat rezultatul biopsiei, crezand toti k am cancer (tinand cont k am 20 d ani)...rezultatul a fost f bun.nu am avut aceasta boala, dar m-au operat si a doua oara, pt k mi-au scos firul de dren prea devreme si s-a infectat.am trecut pribtr-o experienta groaznica, tinand cont k mi-au spus k dak mai stateam 2-3 luni imi paraliza mana dreapta pt k acel ganglion a fost pozitionat p nervii mainii...Ce ma ingrijoreaza acum este faptul k nu ma simt bine.am iar dureri si acest lucru ma termina..o sa merg la medic cat de curan si acesta este si sfatul meu Cauta un medic bun si ai grija de tine...sper sa fie bine.pup
0
01-11-2009, ora 22:12
Marie-ali
Nu este medic/terapeut
Marie-ali
buna, acum cateva zile a inceput sa ma doara bratul drept, apoi mi s-a inflamat un ganglion, la fel mi-au aparut si mie cateva puncte albe ca niste cosuri, umbland acolo mi-a iesit coptura ; sa fie un simplu cos sau ceva ma grav, tinand cont ca acum un an am avut si o mastoza chistica la sanul drept... Sanul nu ma mai deranjeaza decat in timpul menstruatiei dar acum ma doare bratul si ma tine parca ceva si in spate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.