durere acuta in coapsa laterala stanga, zona -aripioarei-

15-03-2008
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna!
de vreo 3 ani am inceput sa am dureri ocazionale in regiunea soldului stang lateral.au inceput mai degraba ca un disconcort insa cu anii au devenit mai dese si mai acute.ele apar mai ales noaptea in pat cand ma misc de pe o parte pe alta, cand stau pe scaun si daca ma sprijin exact pe acea parte, cand stau in pat pe slpate dar cu picioarele intinse cand imi incord coapsa stanga si imediat ce ma ridic de pe scaun sau din pat ma mai doare dar doar pt 1-2 minute, apoi ma lasa.si la unele miscari aerobice de asemenea.
durerea nu iradiaza in alte zone, ci e localizata pe o portiune mica de o palma, uneori o simt chair intr-un anumit punct.daca ma apas mai tare in acel loc ma doare, precum un nerv harait.
eu simt ca ar fi mai degraba o durere nevralgica, de parca un nerv, o vena...
cand am inceput sa am durerea mi=am facut o radiografie si la coloana si la sold.a reiesit ca la sold nu aveam nimic, la coloana s-a depistat o discopatie la L4-5 din cate imi amintesc.
si un dr reumatolog mi-a facut niste injectii langa coloana in regiunea cu pricina...3-4 parca motivand ca durerea imi iradiaza de la coloana la sold, insa mi s-a parut cam invaziva metoda plus ca pe mine nu ma doare coloana si am renuntat.apoi dupa un an cand soldul ma sacaia mai des am mers cu acele radiografii la alt dr reumatolog care a zis ca nu am nimic, ca nici macar nu vede o discopatie pe radiografie cum zisese primul dr.si mi-a dat fastum gel.atat.
apoi situatia devenind un pic mai nasoala, durereile fiind mai acute si mai dese am decis sa fac un rmn la o clinica specializata doar pe asa ceva specificand unde ma doare si de asemenea ca nu stiu de ce natura este durerea mea...articulara, musculara.nevralgica.am crezut ca la 280 lei cat am platit v-a reiesi absoult tot, adica se vor vedea articulatii, nervi, ligamente, tendoane, nervi, artere, vene...insa nu a fost asa.la sosirea rezultatului am citit ca era ok si am dorit sa vb cu dr care mi l-a interpretat, ca dansul sa imi zica ca trebuie sa imi fac alt rmn lombo -s.nu stiu exact si sa ma duc la un neurolog dat fiind ca articultiile erau ok, la fel muschii si tedoanele, doar cele 3 reflectandu=se pe cd.am fost suparata si dezamagita ca nu aflasem cauza.insa vreau totusi sa-i dau de capat acestei dureri care ma deranjeaza tot mai mult.spre ex in cursul noptii m-am trezit brusc din cauza unei dureri acute in soldul stang.de fapt e chiar in regiunea "aripioarei".durere care a continuat si a doua zi mai ales cand ma asezam in fund...trebuia sa fiu mai atenta cum pasesc si imi folosesc piciorul ca sa nu ma doara.era ca o sagetare mai degraba.
va rog sa imi spuneti ce fel de investigatii sa mai fac...ar trebui sa mai fac un rmn dar se poate doar pe partea de nervi, vene...cum ar trebui sa sune formularea...si ce fel de dr ar trebui sa consult.
se poate sa fie o consecinta a numeroaselor procese de amigdalite infectioase pe care le-am avut de-a lungul anilor?!
va mutumesc i astept cu nerabdare un raspuns.nu as vrea sa ma trezesc peste 10 ani, eu avand acum 31, ca nu mai pot face activitatile obisnuite de zi cu zi.
21 comentarii
0
24-03-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
inca nu am primit un raspuns pe aceasta problema.doresc sa stiu sigur daca la un rmn...se pot vedea nervi, ligamente, vene, artere, pt a elimina sau nu o eventuala problema de circulatie a sangelui, a unui nerv...un ligament cu probleme.nu cunosc limbajul de specialitate prea bine, dar sper ca se intelege cam ce urmaresc.
ma refer la un rmn la sold...sau e necesar si la coloana...sau la ambele?!
multumesc
0
24-03-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
si...efectuarea a 3 rmn-uri intr-un interval de 3 luni nu e prea periculoasa.poate doar un simplu consult neurologic lamuri problema?!
0
19-04-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
in urma analizelor medicale s-au depistat niste valori mai anormale.v-as ruga sa mi le explicati si mie pt a stii ce sa fac in continuare.
MCH 32.6, NEUTROFILE 44.9, EOZINOFILE 4.2 IAR SIDEREMIA 159, METODA HITACHI. AR MAI FI RBC 4.23 SI MCV 94.3.
as dori sa va reamintesc ca problemele de sanatate cu care ma confrunt si despre care am scris si pe forum ar fi vajaitul in urechea dreapta seara la culcare si durerea in coapsa stanga, deocamdata neelucidate(nu stiu in ce masura ar putea avea legatura cu rezultatul analizelor.)
va multumesc.
0
28-08-2008, ora 00:00
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna! am fost la mures la un neurolog in legatura cu durerea mea de sold, iar acesta mi-a pus diagnosticul de " ARTRITA COXOFEMURALA SUB OBSERVATIE"... dupa un consult si dupa ce s-a uitat pe radiografie...a zis ce ceva se vede acolo...mi-a dat niste injectii si supozitoare antiinflamatoare si mi-a recomandat sa-mi fac aslo si vsh, insa mi-au iesit ok, nimic neinregula.nu am facut nici miscare, cum mi-a sugerat dansul, insa inca am acea problema.uneori se manifesta sub forma unor pusee..adica o sec ma sacaie apoi ma lasa si tot asa...insa o durere surda, mai ales cand stau culcata, dar alteori o simt mai acut cand ma spijin efectiv pe acea zona sau dupa ce stau mai mult in sezut sau picior peste picior; dupa ce ma ridic atucni ma sacaie pt 2 minute...deci, nu ma doare permanent.
ieri de ex cred ca din cauza ca am stat intr-o pozitie in sezut dar cu piciorul stang lateral.a doua zi am simtit ca ma deranjeaza ceva, aveam o durere mai pronuntata, insa nu tocmai in acea zona coxofemurala laterala ci o idee mai spre fata copasei, cand apas zona ma doare, ca pe un nerv.ma doare cand pasesc sau ma incord...chair nu stiu ce poate fi...
dat fiind ca aslo si vsh sunt aparent ok, am urmat si tratamentul cu antiinflamatoare...dar tot am ramas cu problema...sunt mai nedumerita acum, pt ca nu mai stiu in ce directie sa o apuc sa-i pot da de capat.poate ma ajuatai cumva.multumesc
0
26-04-2010, ora 14:11
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
As dori mult sa aflu ce-ai mai facut ca investigatii si, mai ales, cum te mai simti. RMN-ul nu este invaziv, poti face oricat de des. Eu nu cred in diagnosticul de artrita la varsta ta. Poate mai degraba o tendinita.
Un medic reumatolog ai consultat? Multa sanatate!
0
26-04-2010, ora 16:18
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
buna.

am vazut un ortoped care s-a uitat peste RMN si nu a vazut nimic anormal( REPET, INSA, CA LA EFECTUAREA RMN-ULI NU MI-AU DAT SA BEAU ACEA SUBSTANTA SI CA URMARE AM INTELS CA DOAR ARTICULATIA, MUSCHII SI TENDOANELE SE VAD...DECI VENELE, NERVII, LIGAMENTELE, ARTERELE NU SE VAD), insa in urma consultarii fizice si dupa ce i-am descris ce si cum ma doare, a scris "TROHANTER" (O STRUCTURA CARE FACE LEGATURA INTRE MUSCHI SI TENDON...CEVA ASEMANATOR ORICUM...) MI-A PRESCRIS ARCOXIA...AM URMAT TRATAMENTUL DAR NIMIC.
Parerea mea este ca aceste dureri au aparut in timp, in urma unor miscari mai bruste facute in timp ce ma dadeam cu snowboardul (fortam virajul)...dar nu pot fi sigura suta la suta...insa ma intreb de ce nu au disparut in timp...
deci, de vreo 2 ani incoace nu am mai facut investigatii...pt ca nu stiu cui sa ma mai adresez.
am vazut 2 reumatologi, insa niciunul nu s-a uitat pe RMN...UNUL MI-A DAT FASTuM GEL SI CELALALT a zis ca avand discopatie lombara atunci iradiaza spre coapsa...eu, insa, nu cred ca e tocmai asta cauza.
e ciudat pt ca atunci cand apas zona respectiva, ma doare...chiar nu stiu ce ar putea indica acest amanunt.
DACA AVETI VREUN SFAT SAU O IDEE, VA ASCULT CU INTERES.
0
01-06-2010, ora 15:12
ioja elisabeta
Nu este medic/terapeut
ioja elisabeta
Buna. Am citit cu mare atentie totata evolutia boli icare te afecteza si sa sti ca si eu am o problema de acest gen, ma doare partea dorsala a piciorului stang, uneori cand ma sprijin pe el sau cand merg pe jos sau cand mi e frig apare acea durere care dispare in momentul cand aplic un unguent PIROXICAM cu mentol. De 1 an de zile ma confrunt cu aceeasi problema, am fost si la un medic reumatolog am facut un tratament de 10 zile cu ionizari dupa care m am simtit bine am scapat dar dupa vreo 2 luni durerile au reaparut. Sincer m am hotarat sa mai consult un neurolog dar nu stiu daca o sa mi gaseasca ceva.
Daca cineva mai are vreo idee va ascult si sper sa te faci bine cat de repede.multa sanatate
0
01-07-2012, ora 23:55
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
buna picolla..ai aflat de la ce poate fi ? exact ca durerea ta, o am si eu la soldul drept, ma trezeste noaptea din somn uneori, iar alteori ma mai doare si pe zi.la fel ca tine am fost la reumatolog si la fel mi-a zis de unguent si de fizioterapie cica...u ai mai rezolvat cu ceva? o seara faina
0
15-10-2012, ora 11:18
dan2709
Nu este medic/terapeut
dan2709
sal.am si eu aceeasi problema la soldul stang.am 32 de ani, am citit cu atentie tot ce ati scris pe forum cu speranta sa gasesc la voi o solutie de tratare a acestei dureri, vad ca ati incercat tot felul de solutii dar fara niciun rezultat.chiar nu exista niciun medic sa rezolve acest mister...de ce nu raspunde niciun medic la aceasta problema?.ce sa facem? cum ne tratam?...ce se intampla cu soldul nostru? ce avem?.nu exista tratament?, , , nu ne poate ajuta nimeni?.ast un sfat... ast un raspuns de la cineva care sa tratat de aceasta durere..multumesc si imi cer scuze daca am fost prea..
0
18-10-2012, ora 10:50
dan2709
Nu este medic/terapeut
dan2709
chiar nu ne ajuta nimeniiiiiiiii..
0
19-10-2012, ora 18:14
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
pentru cei care sunt interesati de problema mea cu soldul.am postat mai multe comentarii pe parcursul ultimilor ani.
IN SPECIAL PT DAN: am incercat sa vad daca ai postat ceva mai detaliat despre durerea ta, insa nu am vazut.Ca urmare ceea ce voi spune acum nu stiu daca se aplica si la tine.
As vrea sa va spun ca, desi am fost la doctor si cu toATE demersurile facute, inclusiv RMN, nimeni nu m-a lamurit, cu atat mai putin sa ma trateze.Ca urmare am inceput sa aflu raspunsuri pe net si am gasit, DAR DOAR IN LIMBA ENGLEZA. Am fost chiar socata sa vad ca 80% din simptomele mele se regaseau intocmai.
Ceea ce aveam eu era BURSITA TROHANTERICA. Mai exact o inflamatie in zona articulatiei coxo femurale la nivelul unei structuri numita trohanter.Intradevar un dr a fost pe aproape scriind pe reteta ca si diagnostic 'trohanter' si mi-a prescris fastum gel si atat; nu a vut nici un efect.; asta de ani de zile s-a intamplat.
Acum vreo 2 ani am ajuns la urgenta cu o durere SFASIETOARE...nici in pat nu puteam sta fara sa ma doara cumplit, darmite sa fac altceva, durere aparuta a doua zi dupa ce am jucat bergminton pe niste pietris *(tot felul de fandari ca sa returnez fluturasul...).La urgenta dupa 2 ore de asteptari consultatie si radiografie...NIMIC nu au putut sa-mi zica ;pe radiografie nu aparea nimic in neregula...ma rog, daca nici pe RMN NU APARUSE...nu m-a mirat asta.
Suparata si frustrata l-am rugat pe dr sa-mi dea ceva sa-mi dispara durerea aceea insuportabila si am plecat acasa.La 2-3 zile dupa tratament mi-am revenit.
Concluzia este ca BURSITELE pot sa apara in diferite locuri, din cate stiu in preajma articulatilor si de multe ori nu sunt descoperite ; ele au de-a face des *dar nu numai, cu sportul, mai exact cu suprasolicitarea, in cazul meu fiind snowbordul, mai exact pe partea stanga, pt ca eu mai mereu fortam putin acel viraj, smucind miscarea.
In timp acest traumatism repetativ si-a spus cuvantul.
Acum nu mai am probleme, reusind sa-mi iasa virajul mai natural.
Probabil un RMN DAR CU SUBSTANTA DE CONTRAST ar fi dezvaluit problema mai din timp (sau poate ca depinde si de gradul uzurii...care il face sau nu vizibil pe rmn).
SPER CA V_AM FOST CU CEVA DE FOLOS LA CEI CARE INCA NU STITI CE AVETI.Poate fi ceva asemanator sau poate nu, dar oricum merita sa cititi despre bursite si de ce nu, tendonite, deoarece nu intotdeuna e vorba de uzura mecanica a unei articulatii.
Un medicament bun a fost pt mine ULTRACOD, dar nu-l luati dupa ureche.

SANATATE!
0
19-10-2012, ora 18:30
LaviniaD21
Nu este medic/terapeut
LaviniaD21
multumim piccola pt raspuns...eu ma gandeam k ar fi putut fi si de la amgidalitele alea repetate...la fel ca si tine..si eu am avut episoade repetate de amigdalite...iar dupa o perioada au aparut durerile..ma bucur ca ti-a trecut ! SANATATE!
0
19-10-2012, ora 19:15
dan2709
Nu este medic/terapeut
dan2709
iti multumim piccola din tot sufletul...ma bucur fff mult ca ai scapat de dureri...m-ai luminat...mi-ai dat speranta.nu am scris foarte detaliat despre simptomele mele ptr ca erau aceleasi ca la tine...te-as mai ruga sa-mi spui mai in detaliat tratamentul pe care l-ai urmat...sau asta e singurul ULTRACOD...si daca se gaseste la noi in tara.iti multumesc.multa sanatate!!!!!!
0
20-10-2012, ora 13:52
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
am gasit reteta de la urgenta : arcoxia de 60, 7 pastile, 1 pe zi + fastum gel+ mydocalm de 150, 10 pastile 2 pe zi.
Ultracodul e bun pt dureri moderate spre severe.L0am luat la o mica accidnetare la umar si a mers.
Vara asta am avut munca fizica inafara tarii si am luat norgesic deoarece m0am trezit cu o durere la spate ( un muschi intre omoplati ), farmacista mi l-a recomandat ;dupa 5 zile am fost ok.Nu stiu daca este in tara..
Ideea este urmatoarea : cam toate sunt miorelaxante indicate pt dureri si spasme musco scheletale.
Nu e bine sa le luati de capul vostru, ar trebui sa cereti parerea unui doctor.Eu nu am luat nici unul fara indrumarea medicului.Este important sa stiti sa va ascultati corpul si sa va dat seama cum, unde si poate sa idepistati si cauza daca va analizati stilul de viata, in cazul meu fiind sportul sau suprasolicitarea fizica.Este important in anamneza efectutata de dr.
weekend frumos
0
20-10-2012, ora 13:54
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
sanatate
0
21-10-2012, ora 09:09
dan2709
Nu este medic/terapeut
dan2709
iti multumesc piccola...deci arcoxia, mydocalm si ultracodul le gasim la noi in tara...iar norgesic nu stii..bun.insist pentru ca nici eu nu sunt in tara sunt in anglia si daca nu se gasesc acasa sa incerc sa le cumpar de aici...astept o comfirmare de la tine daca am inteles bine pentru ca eu pe 24 oct ma intorc in tara.iti multumesc inca odata
0
21-10-2012, ora 09:34
piccola
Nu este medic/terapeut
piccola
ai inteles corect.toate inafara de norgesic le gasesti la noi.Aici ai un link sa citesti despre norgesic http://www.drugs.com/mtm/norgesic.html, insa mai exista o varianta la care combinatia este de :orphenadrine + paracetamol. Cea din link contine orphenadrine + aspirina + cafeina (are ceva efecte adverse si contraindicatii !)..Depinde da tara. Eu l-am avut pe cel cu paracetamol.
Mergi macar la un dr. inainte, pt o consultatie.Oricum sunt mici sansele sa le poti cumpara fara reteta la noi.
0
22-10-2012, ora 09:27
dan2709
Nu este medic/terapeut
dan2709
multumesc piccola.
0
24-03-2013, ora 18:32
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
lavianiaD21, imi trimiti te rog un mesaj privat cu e mailultau? ne aflam intr-o situatie asemanatoare si poate ne putem ajuta una pe alta, te rog frumos
0
18-04-2013, ora 17:04
corneliurichard
Nu este medic/terapeut
corneliurichard
Buna, si eu ma plang de dureri in coapsa ( soldul ) stg.asta cam de vreo zece zile, in primele zile (5 ) durerile au fost incomode, acuma sunt mai prietenoase, se poate sa_mi dispara, dar ce_i de facut ?de unde s_au generat?si de ce ? am 69 ani, 92 kg,
0
15-03-2015, ora 16:30
Andreea Iri
Nu este medic/terapeut
Andreea Iri
Buna ziua am 20 de ani si am dureri de cateva zile la coapsa stanga si uneori imi amorteste. am avut si ca o umflatura dar pe moment am masat cu spirt si a trecut dar acum e din nou asa.oare din ce cauza?ce sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •