durere acuta in gat

01-11-2013
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
De vreo 3 zile am o durere acuta in gat mai ales la inghitire.Am fost la medicul de familie, gatul imi este putin rosu, febra fac sub 38 si mi-a scris Paracetamol, Tantum verde, Sumetrolin si Decasept.Le i-au de 2 zile dar tot asa ma simt, uneori nici saliva nu pot sa o inghit, am senzatia ca ma inec.N-ar fi nevoie totusi de un antibiotic mai puternic?Beau ceaiuri, imi fac gargara cu apa sarata..dar nu simt nici o ameliorare.Cand inghit parca m-ar taia ceva in gat.., simt durerea pana in urechi iar uneori ma ustura in gat.
Multumesc.
19 comentarii
0
01-11-2013, ora 14:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
orice problema de nas. gat...se trateaza corectnumai la orl
cred ca evorba de un flegmon oeriamigdaluan
0
01-11-2013, ora 19:08
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Va multumesc pentru raspuns, am sa ma programez la ORL.
0
06-11-2013, ora 08:23
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am fost la medic si mi-a scris Ospamox 1000mg si dupa 2 zile m-am simtit bine.Am facut gresala ca dupa 3 zile sa intrerup antibioticul din cauza durerilor de stomac, asa ca ieri am baut apa putin mai rece si din nou am probleme...ma simt inflamata in gat, nu pot sa inghit si abia pot sa vorbesc.Ce sa fac... sa i-au din nou antibiotic?Am 39 de ani si niciodata n-am fost atat de sensibila la gat.
0
06-11-2013, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
te intorci la avela medic orl...care a mai vazut gatul
poate fi alta problema...se trateaza diferit
0
29-11-2013, ora 11:26
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Am fost acum o saptamana la ORL si mi-a vazut gatul.Dl dr mi-a spus ca e doar o congestie la amigdale..mi-a pus un tifon pe limba si a incalzit un instrument la o flacara-acela cu oglinda parca si mi la pus pe amigdala stanga...In fine mi-a spus sa fac gargara cu apa sarata si sa i-au nurofen 2/zi. La exudat nu mi-a iesit nimic...dar eu totusi am luat augmentin 5 zile.Din a 2 zi de tratament cu antibiotic am inceput sa-mi revin..n-am mai avut dureri in gat si de cap. Apa n-am mai baut decat la temperatura camerei...asta pana ieri cand am baut la cineva un pahar de suc carbogazos, dar nu rece, iar dimineata m-am trezit iar cu dureri in gat. Nu stiu ce pot sa am...niciodata n-am fost atat de sensibila. Singura problema pe care o am e legata de maxilar la care am dureri de un an de zile provenite in urma unei lucrari stomatologice defectuoase.Iar acuma am ajuns sa port tot felul de gutiere care nu ma prea ajuta. Durerile in gat pot provenii si de la aerul rece de afara sau de la aerul uscat din camera?
0
29-11-2013, ora 17:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acidul din suc irita si faringele si esofagul si mucoasa gastrica
ca rezultat produce reflux gastro esofagian care prin acidul gastric mai irita odata esofagul si faringele
am mai scris sute de sfaturi la acest subiect
0
01-12-2013, ora 20:00
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Multumesc, n-am sa mai beau nimic acidulat.
0
07-12-2013, ora 14:35
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Buna ziua
Revin din nou cu problema mea legata de durerea in gat. Ieri am fost din nou la ORL -la alt medic, m-a consultat si nu am nimic la amigdale doar o tumefiere, o roseata a mucoasei inainte de amigdala stanga care coboara usor sub limba pana spre mandibula. D-na doctor mi-a scris Dalacin( 600mg/zi) -asta pentru ca nu suport injectiile cu Cefort-acestea a vrut sa mi le scrie initial+Metronidazol. Acuma nu stiu daca am facut bine ca am refuzat injectiile. Luni m-am programat si la un medic chirurg maxilo-facial sa ma vada...sa nu fie un flegmon. Nu sunt umflata, nu am febra...doar jena la inghitire si dureri de cap.Sper sa nu fie ceva grav...
0
07-12-2013, ora 16:36
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Am uitat sa precizez faptul ca in urma administrarii primei doze de antibiotic am inceput sa am furnicaturi in tot corpul, si dureri de oase destul de mari.In general de la cefalosporine.(am mai luat Norfloxacin pt o infectie urinara si l-am intrerupt dupa doua zile)...am aceste reactii.Ma intreb daca de la Cefort as fi avut tot aceste reactii...si daca se inrautatesc cu ce as putea inlocui antibioticul.?
0
07-12-2013, ora 20:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vad ca NU ati inteles nimic din mesajul meu de mai sus
am sugerat destul de clar ca problema este gasrtica si se impune consult la Gastrologie
0
08-12-2013, ora 14:34
ema-pop
Nu este medic/terapeut
ema-pop
Bine..am inteles...am sa ma programez la Gastro..Multumesc.
0
16-07-2015, ora 10:16
RoxxyAndreea
Nu este medic/terapeut
RoxxyAndreea
Buna ziua,

De 2 zile simt ca am ceva in gat...as putea sa o numesc si durere uneori..alteori este ca o amorteala...Am una dintre amigdale umflata...cealalta nu este aproape deloc umflata...gatul este rosu..nu am simptome de raceala insa...numai gatul ma deranjeaza, in rest nu febra, nu tuse..nimic...ce ar trebui sa fac?Multumesc anticipat.
0
16-07-2015, ora 21:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ce scrie mai sus
consult la gastrologie
regim alimentar corect
ai un faringe iritat e a refluxul gastro-esofagian
0
17-07-2015, ora 13:47
RoxxyAndreea
Nu este medic/terapeut
RoxxyAndreea
Multumesc tare mult pentru raspunsul prompt!
0
22-07-2015, ora 17:49
valiedi
Nu este medic/terapeut
valiedi
Va salut domnu doctor de vreo 2ani am o durere ce persista in gat am fost la orl si mia spus ca am 2 noduli am facut trat cu insulina si mai am unul si am si reflux gastrofagian doctorul a spus ca noduli nu dor si nu isi dau sesma dc am aceasta durere continua va rog daca puteti sa ma ajutati multumesc
0
22-07-2015, ora 21:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. nodulii nu dor.. si cauza durerii ca si cauza formarii nodulelor este refluxul gastro-esofagian..si alimentatia incorecta
0
22-07-2015, ora 23:38
valiedi
Nu este medic/terapeut
valiedi
Va rog frumos daca puteti sami spuneti care este tratamentul care as putea sal urmez. multumesc
0
24-07-2015, ora 11:49
RoxxyAndreea
Nu este medic/terapeut
RoxxyAndreea
Am fost la control ORL si mi-a pus ca diagnostic laringita catarala...durerile din gat au trecut, gatul nu mai e rosu si inflamat...insa de 2 zile simt in partea dreapta a gatului ca si cum pulseaza niste vene si ma si doare (usor). E foarte deranjant.Inteapa cand in dreapta de tot si pulseaza, cand in ceafa-partea dreapta, cand in fata gatului..de la ce ar putea fi?de asemenea simt pulsatii la picioare, ametesc uneori si imi amortesc si mainile.Mentionez ca jena de la gat e destul de persistenta.Multumesc anticipat de raspuns.
0
24-07-2015, ora 16:33
RoxxyAndreea
Nu este medic/terapeut
RoxxyAndreea
Revin pentru a mentiona ca am ca tratament si Flamexin...sa aibe vreo implicatie in aceste simptome(pe care nu le-am mai simtit niciodata- am 25 ani)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Arsuri în gât - cauze, tratament și sfaturi utile
  • Remedii populare pentru durerea în gât
  •