Durere ascutita in partea stanga subcostal

19-10-2007
knd
Nu este medic/terapeut
knd
Buna ziua,
De cateva luni am o durere ascutita intermitenta in partea stanca sub coasta. Aceasta nu era permanenta, ci cateodata. Insa de vreo 3 zile ma doare intr-una, sunt ca niste "impungeri" din cand in cand in acea zona. Din cate am observat durerile exista si daca am mancat si daca nu.
In cazul in care ar fi splina, in ce situatii pot fi intalnite astfel de dureri?
La verificarile de pana acum splina a fost in dimensiuni normale.
Daca durerile vor persista probabil voi face si un eco, dar inainte as dori sa stiu mai multe.

Multumesc frumos.
10 comentarii
0
21-10-2007, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Buna ziua,
Splina este un organ cu o componenta musculara importanta. La efort de exemplu, fibrele musculare se contracta si rezulta un soi de spasm muscular dureros (ceva similar circeilor de la picioare, de exemplu). Splina mai poate fi dureroasa si in cazul in care este marita, iar asta se poate datora unui numar mare de cauze, dar spuneti ca in cazul dv este in limite normale. Dureri asemanatoare celor pe care le descrieti dumneavoastra se mai intilnesc intr-o situatie: in partea stinga linga splina colonul face un soi de bucla, orientindu-se din pozitie orizontala spre verticala. Uneori in acest unghi se acumuleaza aer. E o situatie fara nici un fel de gravitate, sau de semnificatie medicala, dar poate fi uneori destul de neplacuta (dureroasa). Asa ca un eco ar trebui sa fie lamuritor- daca durerile persista puteti face si acest lucru.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatru
0
14-11-2008, ora 12:14
maryagent
Nu este medic/terapeut
maryagent
AAAAAA am uitat sa spun ca ECO am facut la vreo 3 medici diferiti rezultatul, , esti ca noua" unul dintre ei m a diacnosticat cu inceput de ulcer , am facut tratament injectabil in vena vreo 3zile si nici urma de vreo gastrita macar.DAR EU SIMPT CA DAU COLTUL...oricum TAXYSHOP MULTUMESC PENTRU AMABILITATEA DE A MI RASPUNDE
1
31-05-2009, ora 22:35
nicoleta lili
Nu este medic/terapeut
nicoleta lili
buna ziua.sa incep cu inceputul ca ma gandesc ca poate are legatura una cu cealalta.anul trecut prin iulie acuzam niste dureri in partea stg genitala, am mers la un medic ginecolog si mi a zis ca am fibrom dar nu i de operat, mi a prescris un tratament spunindu mi ca fiind micut va disparea urmind tratamentul.De atunci si pina mai acum o sapt cind am fost nevoita sa merg de urgenta sa mi fac un ultraschall ca nu mai stiam nici durerea sa o localizez, cand sub coasta cand in spate si spre uimirea mea partea genitala era fara prob nici urma de fibrom, insa durerea in partea stg in prezent este nelipsita si in special in spate si comparativ cu anul trecut este insuportabila plus de asta cu o zi inainte de menstruatie am o durere in crestetul capului.ce vreau sa va mai spun si ce ma ingrijoreaza la fel de mult este ca am o burta de parca a si fi gravida si nu fac exces de mincare, nu prea manink chiar, kg sunt mereu la fel, niciodata in scadere dar burtica exista si nu i parca burta mea.VA MULTUMESC FRUMOS SI VA ROG MULT SA MA AJUTATI.O SEARA FRUMOASA.
0
25-03-2011, ora 21:45
genius69
Nu este medic/terapeut
genius69
acum 3 luni am fost operat de colicist laparoscopic.De cateva zile mi-a aparut o durere ascutita in partea stanga sub coasta care nu-mi da pace decat intr-o anumita pozitie aceea fiind destinsa sau in pozitie culcat.Uneori dimineata simt o senzatie de arsura in zona centrala a abdomenului superior, aceasta disparand in momentul in care ma ridic inlocuindu-se cu durerea mai sus descrisa.Mentionez ca balonarile sunt la ele acasa de fiecare data cand consum fie lichide fie alimente.
0
04-10-2011, ora 16:45
mitza.mia
Nu este medic/terapeut
mitza.mia
Buna ziua.am 20 de ani si simt de ceva vreme o durere sub coasta stanga si banuiesc ca ar putea fi splina.este umflata. as vrea sa stiu daca este de intradevar de la splina sau de la colon. va rog as vrea un raspuns urgent
1
25-11-2011, ora 00:59
scumpy_gaby
Nu este medic/terapeut
scumpy_gaby
am o durere sub coasta in partea stanga de cateva zile sa fie de la efort?.ce imi recomandati pt ca eu nu sunt in tara.multumesc
0
26-11-2011, ora 12:54
tema
Nu este medic/terapeut
tema
scumpy_gaby, poate sa fie de la colon si ai o constipatie, dar poate fi si de la splina.
Durerea de splina ar trebui sa urce spre umar. Ai cumva probleme la ficat sau o infectie in corp? Daca da, trebuie sa te consulte un medic.
Daca nu urca, probabil ca este de la colonul descendent sau sigmoid. Acolo se intampla sa mai doara in caz de constipatie.
Mananca si tu iaurt, supe, salate cu ulei de masline ca sa poti avea scaun mai rapid, sa se poata muta fecalomul din sigmoid. Nu manca multa carne si paine, deoarece constipa.
Nu manca seminte, mac, nuci, alune - o perioada, deoarece acestea se pot aduna in sigmoid si pot face probleme. Nici oua sa nu mananci acum, pana nu iti trece durerea, ca sa nu te balonezi si sa te doara mai tare.
Daca durerea persista, mergi la medic.
Daca nu poti merge la medic acum, nici in urgenta, mergi macar la farmacie si spune cum te doare.
0
26-06-2012, ora 20:35
nicoldamian
Nu este medic/terapeut
nicoldamian
Buna ziua!De ceva timp, seara dupa ce mananc si ma intind in pat simt o usoara durere in partea stanga sub-costal.Parca as avea ceva acolo care ma apasa.Vreau sa stiu daca e splina.Deasemenea sunt mai tot timppul balonata ceea ce nu e placut deloc.Multumesc!
0
07-02-2013, ora 13:43
camelia
Nu este medic/terapeut
camelia
buna am 0 durere insuportabila in partea stanga sub coaste, si simt cateodata k ma ustura in zona aia si ametesc cand ma ridic de pe pat.efort prea mult nu am facut oare sa fie o durere de splina sau e altceva va rog sa raspundeti.va multumesc
0
20-12-2014, ora 23:02
mickymistokaru
Nu este medic/terapeut
mickymistokaru
Vezi ca este o problema serioasa, nu trebuie sa amani, aceeasi durere a avut-o si bunicu', Dumnezeu sa-l ierte, l-a durut vre-o 3 ani apoi durerea a incetat brusc iar noi ne-am apucat de inmormantare!I-a spus doctorul atunci, la primele semne sa mearga sa se cace, dar el nu si nu! A dus cacatul pe picioare 3 ani, va dati seama ca nu-i de glumit! Mergeti urgent, nu amanati deloc, cacati-va cat puteti de mult, nu iertati nici un mot! Veti vedea ca la inceput o sa vi se para ca ati terminat, dar daca va mai scremeti putin, mai vine un mot! Nu uitati insa iinainte de a va apuca de treaba sa luati hartie higienica, sul lat, gen servet bucatarie.Altfel o sa va ascutiti degetele pe faianta!Daca dupa mai simtiti ceva durere, va las adresa celor de la pompe funebre cu care am colaborat cu bunicu si de care am fost foarte multumit, servicii complete, bocitoare, etc! Va doresc cacare usoara!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •