Durere axilara

20-08-2016
CristiS21
Nu este medic/terapeut
CristiS21
Buna ziua,

Am 20 de ani, barbat, 1, 82, 75 de kg.Am o problema de cam o saptamana, dar mi s-a mai intamplat si anterior.Am o durere in zona axilei care iradiaza din cand in cand si spre parte antero-laterala a toracelui si spre antebrat pana pe la cot.M-am palpat sa vad daca am ganglioni umflati, nu am, sunt simetrici cu bratul stang (care nu are probleme).Cand apas pare ca sa ma doara muschiul.Eu cred ca este posibil sa fi facut vreo intindere musculara sau sa fi il suprasolicitat, caci obisnuinesc sa imi pun cumparaturile (care sunt mai mereu de vreo 5 pana la 10 kg) intr-un rucsac ca asa le car, dar nu sunt sigur ca aceasta ar putea fi cauza...Nu este o durere insuportabila, mai de graba surda si care persista si atunci cand respir..As dori sa aflu care ar putea fi posibilitatile.
1 comentarii
0
23-08-2016, ora 16:58
drakos
Nu este medic/terapeut
drakos
Simptomatologia pare a fi pe dermatomul T2, T3. Asta inseamna o afectare a radacinilor nervoase (prin compresiune sau inflamatie) care ies la acele nivele. Poate fi o pozitie vicioasa (de ex stai cu gatul stramb la birou) sau poate o compresiune de la ruxac pe traiectul nervilor. Nu stiu insa exact topografia.
Roaga pe cineva din familie sa se uite putin din spate la coloana ta sa vada daca ai deformari ciudate.
Un neurochirurg ar putea sa se pronunte cel mai bine cu privire la acest gen de afectare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.