Durere calcai

01-10-2017
dan.Mircea76
Nu este medic/terapeut
dan.Mircea76
Buna ziua,

brusc in casa m-a luat o durere pe partea interna si spre marginea superioara a calcaiului.Cand apas simt durere mare pe partea interioara si mai putin in spatele calcaiului.Ma doare putin si portiunea plantara cand stau in picioare.La fel si la celalalt calcai dar cu simptome mult mai reduse in intensitate.
Am 40 de ani, nu sunt supraponderal.Am facut bicicleta si alergare la banda dar deloc cu cel putin 1 luna inainte de durere.Sa fie fasciita sau tendinita achileana?
3 comentarii
1
01-10-2017, ora 17:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi o tendinopatie de supra-solicitare mecanica (efort excesiv, tipic dupa agresiunea de tip jogging), dar poate fi si o afectiune reumatologic-inflamatorie auto-imuna (spondilartropatie).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
01-10-2017, ora 18:17
dan.Mircea76
Nu este medic/terapeut
dan.Mircea76
Multumesc pt raspuns!
M ati dus intr -o directie totusi:momentan am o prostatita care merge inspre bine dar mi s a inflamat si coccisul si de asemenea simt "racit" si sciaticul in zona sub fese..Sa fie o legatura (posibila)intre prostatita si tendinita?Toamna ma cam ia asa o jena de coate, genunchi, nimic grav, la analiza nu mi a iesit nimic reumatologic, articulatiile arata ca la 20 de ani (-:Toamna ma mai apuca una alta pt. o perioada scurta in rest ma simt chiar bine.
1
04-10-2017, ora 21:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Tendonul este afectat ca urmare a supra-solicitarii mecanice (efort excesiv).
Reducerea drastica a solicitarii fizice va permite in 6-12 luni ameliorarea situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •