durere calcai stang

08-02-2012
nicusor_pavel
Nu este medic/terapeut
nicusor_pavel
Buna ziua!
De cateva zile am o durere la calcaiul stang, dar numai daca merg sau stau in picioare. In repaus nu am nici cea mai mica jena. Nu ma doare toata talpa si nici degetele. Mentionez ca am 31 ani, 1, 50m si 54 kg si as fi dorit sa mai slabesc cateva kilograme luate in timpul sarcinii, asa ca mi-am achizitionat de curand o trambulina pe care am sarit timp de cateva zile cam 30-60 min pe zi.
Durerea este prezenta si dimineata, dar si in timpul zilei dupa ce ma ridic de pe scaun (din pacate, la serviciu stau mult in fata calculatorului). De cand a aparut durerea, nu am mai facut sarituri. Credeti ca acele sarituri ar fi cauza durerilor? Ce imi recomandati?
Credeti ca este bine daca merg pe o bicicleta medicinala?
Multumesc!
9 comentarii
0
08-02-2012, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu siguranta ca este vorba despre o suprasolicitare fizica, care va poate distruge articulatiile.
Trebuie sa intelegeti foarte clar ca nu veti slabi nici un gram prin sport in general, si prin acele exercitii in special. Scaderea ponderala se realizeaza 100% numai prin dieta riguroasa (fara paine, fara fructe, dulciuri, paste, cartofi etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-02-2012, ora 09:44
nicusor_pavel
Nu este medic/terapeut
nicusor_pavel
Buna ziua!
Va multumesc pentru raspuns. Aveti dreptate cu dieta, insa numai cu ajutorul acesteia nu atenuez si celulita, iar daca nu fac si sport apar si alte vergeturi, in afara de cele pe care le am deja. Oricum, mananc ceea ce mananca si baietelul meu de doi ani, caruia nu-i gatesc nici gras, nici prajit, un fruct pe zi e obligatoriu etc. Insa, momentan, nu stiu cum ar trebui sa rezolv problema calcaiului. Trebuie sa opresc orice activitate fizica? Unguentele sau medicamentele antiinflamatoare ar ajuta? Credeti ca e nevoie si de o radiografie? Saptamana viitoare voi merge si la medicul de familie pentru ca la ortoped nu se poate deocamdata din cauza programului de la serviciu.
Multumesc!
0
09-02-2012, ora 10:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pe termen scurt numai reducerea drastica a efortului fizic va poate ameliora suferinta, antiinflamatoarele si unguentele fiind total inutile.
Radiografia este de obicei contraindicata, deoarece v-ar putea aduce in situatia prezentarii faimosilor ""pinteni"" ca fiind cauza durerii, aspect fundamental gresit. Trebuie sa refuzati cu strictete atat infiltratiile cortizonice (tip Diprophos) cat si iradierea cu radiatii Roentgen.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-02-2012, ora 18:31
lala21
Nu este medic/terapeut
lala21
Buna!
De aproximativ 2 luni, sotul meu acuza dureri insuportabile la calacai. A facut o radiologie si a primit diagnosticul de "pinten calcaneu". A consultat trei medici si fiecare dintre ei, i-au spus acelasi lucru.
Am citit toate raspunsuriledvs. si am constatat ca nu sunteti deacord cu acest diagnostic. Ce Doamne poate avea, ca mi se rupe sufletul cand vad cat de rau il doare?
0
26-02-2012, ora 21:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Daca ati citit comentariile mele ati inteles deja ca "'diagnosticul"' mentionat de D-voastra este pueril si nu merita sa discutam despre el:
http://forum.romedic.ro/prod/Durere_in_calcaiul_stang._033056.html
Radiografia este de obicei contraindicata, deoarece v-ar putea aduce in situatia prezentarii faimosilor "pinteni" ca fiind cauza durerii, aspect fundamental gresit. Trebuie sa refuzati cu strictete atat infiltratiile cortizonice (tip Diprophos) cat si iradierea cu radiatii Roentgen.
Mai curand mi-ati preciza elementele cu adevarat importante: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv (nr ore petrecute in picioare zilnic, km de mers pe jos), nr de tigari fumate, antecedente metabolice (diabet), vasculare, neurochirurgicale (sindrom compresiv lombar etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-02-2012, ora 17:21
lala21
Nu este medic/terapeut
lala21
Buna ziua,
Sotul meu are 1.93m, 100kg, 29 ani. Fumator. In urma cu 6 ani i s-a pus o proteza de sold, la cluj. S-a simtit bine dupa, nu a mai avut dureri, pana acum doua luni, cand i-a aparut aceasta durere de calcai( la acelasi picior la care are si proteza). I s-a spus azi, ca din cauza mersului defectuos, i s-a fisurat calcaiul. A facut azi o noua radiografie.
Va merge la cluj, miercuri, la spitalul de recuperare, la d-nul Dr. Szeplaki.
Daca are cu adevarat acea fisura, cum se poate vindeca?
0
27-02-2012, ora 22:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Care este cauza pentru care are soldul protezat??? Este o boala reumatologica, a efectuat tratamante cortizonice, a avut o fractura a colului femural, a fost sportiv de performanta, a avut necroza a capului femural?? Este greu de crezut existenta unei coxartroze la 29 de ani, dar la greutatea aceasta este totul posibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
27-02-2012, ora 23:07
lala21
Nu este medic/terapeut
lala21
O infectie a capului femural a dus la protezarea piciorului. Oricum, asta se inampla in 2005-2006. Nu era asa de greu atunci, iar la inaltimea lui, nu pare a fi peste greutate.
Ma intreb daca durerea aceasta la calcai are legatura cu 'episodul anterior' (ma refer la infectia aceea)?
0
27-02-2012, ora 23:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Calcaneul este destul de rezistent, fracturandu-se de obicei in caderi de la inaltime sau accidente rutiere.
Mai probabila este supraincarcarea mecanica, datorata greutatii, efortului excesiv, shimbarii mersului, coloanei vertebrale (sindrom compresiv lombar), problemelor vasculare, diabetului (probabil la greutatea dansului) etc etc.
Ca fapt divers, eu am 1, 84 m si 72 kg si inca am ceva probleme cu un abdomen destul de proeminent...
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •