Durere canin

09-09-2010
danielcheloo
Nu este medic/terapeut
danielcheloo
Buna ziua, o intrebare, acum 8-9 luni am avut o lucrare la dntii din fata legat de canini, mi s-au scos nervii mi s-a obturat canalul, sa montat portelanul, toate bune si fruoase
Acum 2 luni a inceput o durere la unul din canini, am fost de am facut o radiografie am fost cu ea la medic a zis ca e ok, canalul e obturat cum trebuie, tratament coplet si ca nu ar trebui sa fie decat o nevralgie
Mi-a zis sa iau niste Diclofenac, bun am luat cateva zile ma lasat 1 saptamana doua dupa care durerea a revenit dar sub alta forma, acum ma doare la aer rece, apa rece doar la rece inainte durea la muscatura, insa acum nu doare la muscatura doar la rece si e super deranjat mai ales daca respir pe gura ma doare destul de rau
Ce as putea sa fac? trebuie intrat iar pe canal? se poate da lucrarea jos dupa ce a fost cientuita permanet si reintra pe canal? dureaza mult pentru ca am un job destul de solicitant ROg sa imi raspunda cineva in masura MULUMESC
4 comentarii
0
09-09-2010, ora 16:46
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Un dinte cu nervul scos nu doare la rece.
Alt dinte e cel care doare.
0
09-09-2010, ora 17:29
danielcheloo
Nu este medic/terapeut
danielcheloo
Pai asta stiam si eu dar problema e urmatoarea in fata pe sub lucrare am 3 dinti si din cate am vazut pe net aia ar fii incisivii la care sa lucrat (eu am zis canin dar acum am vazut ca primi 4 din fata sunt incisivi )si toti au nervii scosi in rest nu am dinti cariati si doare exact ala de sub lucrare cum e posibil.Daca nu sa curatat tot nervul, sau poate o fi vreo infectie care se manifesta asa, totusi eu nervul l-am vazut cu ochii mei scos
Ce solutie ar fi...revin la treaba cu nevralgia?trebuia sa fac un tratament mai indelungat cu diclofenac?
0
09-09-2010, ora 17:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Doar un medic care va consulta va poate spune ce e de facut.
Tratamentului indelungat cu diclofenac eu nu-i vad rostul. Acolo exista o cauza, si aceea e cea care trebuie tratata. Online nu se poate preciza care e aceasta cauza.
0
06-07-2014, ora 22:50
NicuAdrian
Nu este medic/terapeut
NicuAdrian
Buna ziua, acum catva timp, aprox. 3 ani, am avut o pata neagra pe un canin, m-am dus la un Domn Doctor "1" care mi-a curatat acolo in care apoi a pus un material care dupa o perioada a cazut acel material si normal m-am dus din nou la doctor dar m-am dus la Doctorul "2". Aici mi-a zis ca trebuie sa scoata nervul [ma scuzati nu stiu sa precizez acei termeni medicali]. A lucrat la acel canin si trebuia sa vin a doua zi pentru a termina de lucru la acel canin. Cand am venit a doua zi mi sa umflat pometul pana langa nas si acuzand o durere ingrozitoare pe o scara de la 1 la 10 = 6-7. M-a trimis acasa si a zis sa revin urmatoarea zi si am revenit si a spus ca imi va pune ceva material si acum nu o sa mai am probleme. Culmea dupa o anumita perioada, cred ca un an de zile mi sa rupt dintele exact in zona in care mi-a facut o gaura pentru scoaterea nervului. Sa nu credeti ca am mancat pietre... am revenit la Doctorul "1" care mi-a pus un shift si un dinte. Dupa aprox 6 luni mi-a cazut acel shift cu acel dinte am revenit la doctorul "1" si la bagat la loc si a spus ca acu nu o sa mai cada. dupa un timp, cam 6 luni, poate mai putin, a inceput sa se miste acel dinte si m-am dus la Doctorul "3", care s-a uitat la dinte si i-a cazut in mana se tinea de un fir a precizat el a zis ca era un dinte de plastic. Doctorul 3 a spus ca trebuie sa imi refaca canalul si sa puna alt shift care sa puna un dinte care apoi sa il imbrace. Am zis: "domnule doctor dumneavoastra faceti cum stiti numai sa fie bine sa termin odata cu aceasta problema". Mi-a precizat dupa ce s-a apucat de lucru ca nu poate sa elimine fostul shift in intregime si ca va face cumva sa lipeasca shiftu pe care vrea sa il puna cu ramasita de la celalalt in urmatoarea procedura l-a imbracat, inainte de a mi-l imbraca i-am spus ca ma doare dintele si simt, cand beau apa rece, cum ma sageata si ma doare acel dinte care mi- la pus. In plus mi se umflase falca si durerea langa nas cu o umflatura reaparuse. A zis ca nu este nimica e ceva normal doar ca ii era frica ca nu va tine radacina. De atunci ma doare zona acelui dinte, gingia se inflameaza foarte des si umflatura de la nas apare si dispare fiind dureroasa iar falca se umfla impreuna cu buzele dar cate o data si pe falca in interior ramane o galma, care cand o pipai, ma doare... Problema este in felul urmator: ce trebuie sa fac sa scap pana la urma de aceste umflaturi care mai ales cea de pe falca este permanenta si cea de langa nas s-a prelungit cu o umflatura in nas dureroasa la pipait si ca gingia sa nu se mai inflameze in zona acestui dinte de cand l-a imbracat nu mai simt asa tare acel rece dureros ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: