Durere cap

24-07-2017
Marius Sonea
Nu este medic/terapeut
Marius Sonea
Buna ziua
De cativa ani am episoade de dureri de cap. Se manifesta doar pe partea stanga si ca puncte sunt: dupa cap(unde se intalneste muschiul gatului cu cutia craniana), Piramida nazala, tampla si arsura in zona ochiului stang spre nas. Se manifesta deobicei odata pe an, dar am avut si cate 2-3 perioade. Tin cam o saptaman si sunt in reprize, in genere odata pe zi.
Am facut RMN cat si CT in perioada da criza si nu a iesit nimic. Rezultatul dat ar fi ca ar putea fi nevralgie de trigemen si s-ar manifesta de la curent sau de la schimbarile climatice(primavara si toamna).
Durerea nu este mare cand se declanseaza ci mai degraba sacaitoare si oricat de rece ar fi transpir instant. Trebuie sa caut o pozitie in caree sa tin capul usor rotit spre stanga si in acea pozitie simt doar o presiune. Daca apuc sa adorm nu ma trezesc in durere. Dar dimineata simt o amorteala si mici intepaturi pe partea stanga a fetei.
Mentionez ca am si o deviere de sept spre stanga si sinuzita.
Ma puteti ajuta cu o informatie cu alte analize pe care le-as putea face sau cu un tratament?
Singurul care a functionat pt calmare a fost acupunctura, ttratament pe care l-am facut prima data anul trecut.
Multumesc
1 comentarii
0
30-07-2017, ora 21:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand un consult neurologic.
Medicul neurolog va va spune ce aveti de facut
O varianta foarte buna de tratament sunt tehnicile naturiste.
dr Petre Muresan
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •