Durere cap, intr-un singur loc

30-04-2014
Evel
Nu este medic/terapeut
Evel
De ieri am o durere de cap in partea stanga, mijloc, a capului. Durerea este concentrata intr-un singur punct. Apare spontan, si dureaza doar cateva secunde, dupa care dispare, iar dupa cateva minute reapare. Acum o saptamana am suferit o lovitura minora la cap. In schimb, anul trecut am suferit o lovitura mai serioasa. Ar trebui sa ma ingrijorez? Multumesc anticipat.
5 comentarii
0
30-04-2014, ora 18:50
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Va recomand sa va prezentati la o consultatie neurologica.
Consider ca ar fi bine sa faceti si un RMN cerebral sau un angio-RMN
Medicul neurolog va va coordona toate investigatiile de care aveti nevoie.
Cu stima:
dr Petre Muresan
0
15-05-2014, ora 14:26
mgeorgescu89
Nu este medic/terapeut
mgeorgescu89
Buna ziua.Am 37 ani si am fost diagnosticata cu sindromul sluder.Am avut tratamen quarelin, tador, flamexin, melatonina(am incercat panadol, nurofen fasconal)momentan in periada de dureri cumplite si stari de rau iau doreta si flamexin(durerea scade in intensitate pe moment).Va rog sa imi dati mai multe detalii despre acest sindrom(cauze, simtume, tratament...)
Multumesc.
0
19-05-2014, ora 10:43
mgeorgescu89
Nu este medic/terapeut
mgeorgescu89
va rog dati-mi un raspuns!!!!!!!!!
0
20-05-2014, ora 13:35
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Raspuns pentru mgeorgescu
Este o boala destul de rara si de putin cunoscuta. Daca intradevar este vorba de asa ceva si dvs nu aveti alte probleme de sanatate cred ca ati putea incerca in episodul dureros un puls de corticoid, mai exact Medrol, o doza calculata in functie de greutatea corporala. V-as sugera 1/2 din greutatea dvs exprimata in kg (de ex daca aveti 60 kg sa luati in jur de 30 mg pe zi doua pastile de 16 mg), asta in primele 3 zile, apoi se scade la jumatate urmatoarele 3 zile si iar la jumatate ((va veni un sfert din doza initiala) iar 3 zile si apoi stop. In perioada asta nu mancati cu sare si luati un protector gastric de ex omez.
0
21-05-2014, ora 10:42
mgeorgescu89
Nu este medic/terapeut
mgeorgescu89
Va multumesc f.f.f.f.f. mult pentru raspuns.Sper sa dea rezultate, cai starea de rau, durerea de cap si glob ocular sunt groaznice.Diagnosticul mi-a fost pus in urma unui Tomograf la sp.Militari.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •