Durere cap la apasare

06-11-2012
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
Am si eu, o intrebare la care sper din suflet sa primesc un raspuns.
Am 25 ani - de aproximativ 6 zile, simt o durere (doar) la apasare, in partea stanga-sus a capului (~3-4cm deasupra tamplei, care uneori radiaza spre ureche). Repet, durerea apare doar la o apasare cu o forta medie, si este de intensitate scazuta dar deranjanta, in interior. In tot acest timp, durerea nu a evoulat dar nici nu a regresat.
Dureri de cap (spre ceafa) am mai avut, dar nu foarte dese (2-3 intr-o luna). Acum ma doare mai des, ,. aproape zilnic.
Tensiune arteriala o masor si e un pic cam mare (in timpl zilei ~135 / 85.
Durerea la apasare e exclus sa fie de la o lovitura - nu am urme (cucui) iar durerea nu este la suprafata.
Mi-am facut programare la neurologie, dar e abia peste 10 zile...
Sunt un pic speriat. Intreb doar...ce ar putea fi?
4 comentarii
0
06-11-2012, ora 18:14
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
parere:
Nu ai nimic la cap..
poate ar trebui sa ai grija de tensiunea (valoarea mica=85)
135 este ok
stiai ca tensiunea mica...oscileaza IN FUNCTIE DE SUPARARI???????
a fost cazul SI la tine/!?
iti doresc BINE si
tot asa sa fie raspunsul tau si DUPA acel control-programat.
0
20-11-2012, ora 13:17
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
diagnostic: nevralgie arnold + cefalee
0
26-11-2012, ora 00:43
riyhanna2013
Nu este medic/terapeut
riyhanna2013
buna stefan,
imi spui si mie te rog mai detaliat despre durerea ta si mai exact ce tratament ti-a recomandat doctorul ptr nevralgie?sau oricare informatie care o detii despre diagnosticul tau, dinc e cauza s-a declansat, cum evolueaza, tratament, vindecabil, etc

si eu am acceasi problema ca si tine
0
27-11-2012, ora 17:32
stefanx25
Nu este medic/terapeut
stefanx25
Buna,

Medicul neurolog mi-a spus ca e bine ca am mers, dar nu e nimic grav - practic e un nerv care e imediat sub pielea capului (nervul arnold) si care e mai sensibil acum, din diverse motive.
Cauzele posibile: cel mai probabil frig (nu am purtat niciodata nimic pe cap), presiune indelungata (ex: noaptea in somn sa dormi cu capul lipit de dunga patului), aer conditionat. Si cica munca indelungata in fata calculatorului influenteaza foarte mult.
Tratamentul a fost destul de simplu: ibuprofen 400 x 2 / zi + midocalm 150 x 2 / zi - timp de 5 zile + sport !!!
Mi-a recomandat in mod expres sa fac sport (in special inot)

Ce sa zic...tratamentul a functionat relativ. Nu ma mai doare capul la apasare deloc (ceea ce e bine) - deci nevralgia a disparut. Cat despre cefalee, asta incerc sa o tin sub control prin sport si mai putin stress - aparent functioneaza.
Sper sa fie de folos ce ti-am scris. Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.