Durere ciudata abdomen dreapta jos, nu e apendicita

09-04-2008
Marius_petcu
Nu este medic/terapeut
Marius_petcu
Simt o durere surda in partea de reapta jos a abdomenului. Operatia apendicita mi-am facut-o cu mult timp in urma deci nu cred ca e vorba de apendice sau vreo complicatie a operatiei.

Durerea este surda si nu foarte puternica, dar pare sa coboare spre testiculul drept si mai jos spre coapsa. Coborarea spre coapsa e recenta. Testicului arata aceeasi durere surda. Nu stiu daca e hernie, pentru ca nu am facut foarte mult efort fizic, la un moment at doar am incercat dar programul nu imi permitea si asta. Lucrez mult la birou, in fata calculatorului, cu text. stau in aceeasi pozitie mult timp si nu am un un regim echilibrat sau mese regulate. Puteti va rog sa imi ziceti ce ar trebui facut? Urmeaza sa ma duc la medicul generalist al firmei la care lucrez dar ceva imi spune ca nu imi va fi de mare ajutor. Eu cred ca e vorba de stress, dar nu sunt convins. Daca nu e stress, ce ar putea fi? Va multumesc
5 comentarii
0
09-04-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Ar putea fi o hernie pe care nu o poti decela singur, ci numai un medic prin palpare, dar ar putea fi vorba si de aderente care se formeaza intraabdominal dupa orice interventie chirurgicala si care ar putea "trage" de structuri sensibil dureroase. Un consult chirurgical ti-ar fi de cel mai mare folos si pentru asta te poti adresa unui serviciu de urgenta (garda) de la orice spital.
0
22-04-2008, ora 00:00
kopela
Nu este medic/terapeut
kopela
De vreo luna desi mananc normal am senzatia ca nu am mancat nimic incep sa am ameteli si stari de lesin, dureri de cap foarte mari, si ma simt foarte slabita nu am putere in picoare si de la la mijlocul coloanei ma dore la orice miscare si incep sa tremur.Ce ar putea fi?
0
16-08-2008, ora 00:00
drAgon_smeu
Nu este medic/terapeut
drAgon_smeu
As dori un raspuns rapid va rog frumos.Deci am o umflutura in partea de sus a penisului.Nu este nici ca o nuca nici ca un grepfruit este ca o alunita sa zicem.Eu fac sport de performanta azi m-am fortat putin mai tare si a inceput sa ma doara.Deci Simtomele..sunt asa...Cand stau nu ma doare, cand ma ridic nu ma doare, pot chiar sa fac genoflexiuni., ma doare putin, adica nu durere dar simt disconfort cand ating.. Deci acuma Vreau sa stiu..este neaparat nevoie de operatie..Daca sar putea cumva fara..Daca este mai grav decat cred si va trebui operat...Va fi dezastros pt mine..va trebui pauza un an...Cea ce pentru mine, ca sportiv de performanta ar insemna un dezastru total.va rog sa ma instiintati..daca se poate fara interventie chirurgicala..si de Gravitatea problemei mele.Va rog.Multumesc...
0
22-07-2009, ora 17:49
mammut
Nu este medic/terapeut
mammut
buna ziua am o durerede 2 saptamani in partea drepta inferioara a abdomenului, operatie de apendicita am facut, ma doare mai ales cand fac abdomene. am stat o saptamana fara sa fac efort dar nu mi-a trecut. nu am nici o umflatura, imi pare ca este o intindere a muschiului.
ce ma sfatuiti sa fac?
0
25-08-2009, ora 09:26
engineer
Nu este medic/terapeut
engineer
Buna ziua am aceeasi durere oarba si cu aceeasi desfasurare ca si Marius Petcu incat, daca nu as avea memorie buna as crede ca eu am pus comentariul respectiv. Am fost la medicul de familie, m-a palpat si mi-a zis ca am o intindere musculara (mentionez ca am facut operatie de apendicita anul trecut). Consultul medical a fost acum o luna si ceva si eu am in continuare acceasi durere si ma dau, dupa cum mi-a zis, cu fastum gel.Durere de felul acesta am mai avut dar ma tinea putin, probabil ca erau aderente intraabdominale dupa cum a-ti spus, dar dupa un joc de fotbal, m-am intis dupa o minge si de atunci ma doare in continuu(jocul de fotbal a fost acum o luna si ceva). Va multumesc si astept si eu cu nerabdare un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •