Durere colon, oase, furnicaturi

04-03-2017
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Buna ziua, de peste 2 luni dupa ora 11 dimineata incepe durerea de colon. Mai intai in zona apenticitei iar apoi urca tot in partea dreapta mai sus, pe sub coaste. Este aproape permanenta, seara trece complet, noaptea nu ma doare deloc. Am si niste dureri de oase sau muschi, nu stiu exact care vin si trec intr un minut, sunt ca niste junghiuri. Imi apar periodic afte in gura care trec destul de greu. Am sindromul ochiului uscat ( doar dreptul). Uneori simt o presiune la cap, ca si cum s ar incalzi dar care trece rapid, alteori furnicaturi pe fata, care la fel, trec repede. Uneori apar dureri de genunchi. Am facut ct cu contrast abdominal, totul in regula, doar niste gaze. Analize de sange perfecte. Eco buna. Doctora internista nu stie ce analize sa mi mai faca si se comporta ca si cum as fi nebuna. Aa si uneori imi apar niste pete pe piept( de ani de zile care trec repede). Durerea de colon apare indiferent de ce mananc. Am incercat sa evit multe si tot nu dispare. Am si greutate sub limita dintotdeauna. Nu stiu spre ce analize sa ma indrept.
8 comentarii
0
04-03-2017, ora 13:12
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
E greu sa descrii o durere de colon. Totusi, ar putea fi vorba de colon spastic ( sau iritabil ).
V-as recomanda sa faceti o colonoscopie.
0
11-03-2017, ora 19:49
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Buna seara, durerea e din ce in ce mai lunga. Am citit ceva de angina care poate da infarct intestinal. Ar putea fi durerea singura simptom? Programare la dr am tocmai miercuri
0
12-03-2017, ora 20:32
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Infarctul intestinal e o afectiune care implica interventie medicala de urgenta. In general e descoperit doar la celiotomia exploratorie.
Tranzit intestinal aveti ? Greturi, varsaturi ?
0
12-03-2017, ora 21:02
mariaalina89
Nu este medic/terapeut
mariaalina89
Am scaun zilnic. Durere mare de colon, cad langa apendapendice, cand mai sus. Acesta e singura simptome. Imi vine sa nu mai mananc nimic. Am reusit sa fac programare pt maine la medic. Astazi, m a durut 80% din timp
0
13-09-2020, ora 12:36
Cuza
Nu este medic/terapeut
Cuza
Ati mai rezolvat cu aceasta problema?Mar interesa foarte mult daca ati tezolvat.
0
19-04-2021, ora 21:59
Gabi19701980
Nu este medic/terapeut
Gabi19701980
Bună seara. Va rog din tot sufletul sa mi răspundeți. Am aceleași identice simptome cu dvs. Ați rezolvat ceva? Aveți un diagnostic? Va mulțumesc anticipat.
0
06-05-2021, ora 19:37
Florentza_M
Nu este medic/terapeut
Florentza_M
Buna ziua ! Am aceleași simptome, dupa o infectare cu Covid. Cum ati rezolvat ? Mulțumesc !
0
07-07-2021, ora 13:50
bomi
Nu este medic/terapeut
bomi
simptomele descrise: durerea de intestin in partea dreapta, dureri de oase sau muschi (incheieturi), afte in gura, sindromul ochiului uscat, pete pe piele, greutate sub limita indica boala Crohn (poate fi o forma incipienta)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: