Durere costa in fata

21-10-2012
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Buna ziua,

Iata ce simtom am:
ieri, am vrut sa pun in bucatarie, o tigaie pe dulat cu mina stinga, fara sa ma urc pe scaun ; treaba asta am mai facut-o se mai multe ori, dar cu mina dreapta.
Cind m-am intins, cu tigaia in mina, eram pe virfuri picioare si foarte intins, am simtit o arsura/intepatura, asa ca o sageata, punctual, la nivelul coastei inferioare, in fata. Deoarece in tigaie era ceva ulei, m-am fortat un pic.
De umflat nu sa umflat ; sa in mod normal, simt un fel de jena in zona ; daca apas punctual cu un deget, ma doare un pic.; daca ridic mina, incep sa simt aceasi senzatie, de arsura.
Ce sa fac ?
6 comentarii
0
21-10-2012, ora 20:20
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De evitat in urmatoarele 2-3 saptamani intinderea corpului si ridicarea de greutati..apoi se poate aplica in cea zona, masand usor, un gel [ Sindolor, de ex. ]..Va trece.
0
22-10-2012, ora 09:50
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Am inteles ; este intindere de muschi ? s-au poate m-am zgiriat cu propia coasta ?
0
22-10-2012, ora 17:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu ai cum sa te "zgarai" cu propria coasta..e probabil o intindere musculara...
0
22-10-2012, ora 20:02
hspinache
Nu este medic/terapeut
hspinache
Multumesc frumos.
0
23-10-2012, ora 17:50
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
buna seara am o rugaminte si va rog sa-mi raspundeti pentru ca nu am ajuns la un control, vreau sa va spun ca de un an de zile m-a durut umarul drept si clavicula dreapta, durerile persista in fiecare zi si ramin cu gitul intepenit mai mult pe partea dreapta, si mentionez ca durerile circula in zona toracica, adica coastele din fata sunt dureroase impreuna cu sternul.sternul ma doare si el zilnic spatele si inca ceva de 2 saptamini in special noaptea nu ma pot intoarce dupa o parte pe cealalta doar tinindu-ma de pat de dureri in zona lombara si aceasta se lasa pe piciorul sting. dimineata nu ma pot apleca in jos ca ramin blocata.durerile sunt aspre si simt arsura la soldul sting.va rog sa imi spuneti ce sa fac ca aporoape toate articulatiile dor.iar ceea ce ma sperie cel mai tare sunt durerile de stern care vin citeodata de intensitate mare.am facut 2 ekg si au iesit bn.sufar de anxietate depresie si urmez sedinte de psihoterapie cam atit va rog astept sa imi raspundeti va multumesc
0
23-10-2012, ora 23:53
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
am uitat sa va spun ca durerea de la umarul drept sa mutat si la stingul si ma dor ingrozitor umerii trosnesc claviculele de ma sperii gindindu-ma sa nu fie ceva grav astept raspunsul dv
o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: