durere de burta - ce regim sa tin?

19-11-2009
SilviuRdv
Nu este medic/terapeut
SilviuRdv
Buna ziua. Am o durere insuportabila la stomac si nu stiu ce regim sa tin. Am fost la medicul de familie si mi-a spus sa iau urmatoarele :
-Smecta (praf care este pus in ceai si se bea)
-Furazolidon
De mancat nu pot sa mananc din cauza durerii, am varsat de 2 ori (o banana si ceaiul cu smecta iar a doua oara decat ceai-ul cu smecta)

Alte sugestii ?:|
7 comentarii
0
19-11-2009, ora 16:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Smecta e mai ales pentru diaree..., iar furazolidonul poate avea si el efecte neplacute. important este sa afli cauza durerii. Poate fi de la colecist cu probleme, sau alte organe implicate in digestie. In orice caz, daca persista mergi la un gastroenterolog. Dar sigur, daca nu cedeaza durerea, iti va recomnda o ecografie, eventual o endoscopie si/sau analize corpologice/coproparazitologice, sau pentru depistare Helicobacter Pylori. Bea niste ceai de coaja de stejar, caldut, oricare ar fi cauza, face bine si ia din durere. Dar nu amana niste investigatii daca durerea nu cedeaza. Numai Bine!
0
19-11-2009, ora 21:20
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Gastralgiile au foarte multe posibile cauze (de la o simplă dispepsie (indigestie), până la o gastrită cronică ş.a.m.d.).

Sucul de cartofi cruzi este foarte bun pentru durerile de stomac. Îl puteţi găsi gata preparat (Suc de cartofi Biotta - este organic). Consultaţi medicul !
Toate cele bune şi însănătoşire grabnică ;)


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
19-11-2009, ora 21:26
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiam ca exista sucul asta de cartofi de care spui. Foarte buna sugestia, multumesc si eu Nick! Sanatate si aceleasi salutari cordiale!
0
20-11-2009, ora 13:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Nu-i nimic, ne ajutăm unii pe alţii. De aceea există iubire necondiţionată şi altruism ;)))
Toate cele bune şi multe binecuvântări!
0
21-11-2009, ora 16:04
SilviuRdv
Nu este medic/terapeut
SilviuRdv
Am uitat sa va spun ca totul provine de la o urticarie. Am stat 4 zile internat in spital. Dormeam cate 2-3 ore pe noapte din cauza durerii, iar doctora mi-a spus ca n-am voie sa mananc cartofi. Doar supa, compot, orez fiert, covrigi si ceai de menta. FARA fructe, carne :( sau altceva de genul acesta. Sunt sub tratament odata la 6 ore. Doctora mi-a pus fluturash in vena si imi baga 2 seringi de hemisuccinat si una mai mica ca sa-mi calmeze durerea. Nu stiu cum se numeste dar are efect :) Imi puteti recomanda un regim pentru urticarie si un tratament ? Va multumesc. :)
0
21-11-2009, ora 18:56
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Regimul şi tratamentul unei urticarii se personalizează strict în funcţie de cauza producerii şi efectele acesteia. Numai medicul dvs. curant vă poate ajuta în acest sens. Vorbiţi cu medicul şi cu siguranţă vă va ajuta.
Toate cele bune ;)
0
21-11-2009, ora 19:14
SilviuRdv
Nu este medic/terapeut
SilviuRdv
Am inteles :)
Va multumesc mult :D
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 10 recomandări pentru un stomac sănătos
  • Durere de burtă
  •