Durere de burta in partea dreapta.

21-12-2011
Mihaela.
Nu este medic/terapeut
Mihaela.
Va rog sa ma ajutati! Am unele zile in care devin pur si simplu nebuna. Am dureri de burta..de catva timp, durerea s-a localizat in partea dreapta.. cam la 4 degete de buric si paralel cu acesta.Am dureri ingrozitoare, nu dorm noaptea din cauza lor. Simt mereu ceva inauntrul meu.. Va rog sa ma ajutati ! m-am gandit ca poate fi apendicita, dar nu imi amoarte piciorul, nu am stari de voma, febra.. Ce se intampla cu mine?ce am?
3 comentarii
0
22-12-2011, ora 11:00
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
De ce incerci tu sa iti dai singura diagnostice si nu mergi la urgenta?
Un consult si o ecografie o sa-ti faca.
Poate fi apendicele, ovarul, colonul etc, dar sa stai asa cu dureri este inconstienta. Problemele cu apendicele nu dau neaparat simptomele pe care le stii. Nu risca sanatatea ta si mergi la medic.
Sanatate!
0
30-12-2011, ora 17:48
marianabaitelu
Nu este medic/terapeut
marianabaitelu
Buna ziua,
Sotul meu in varsta de 52 ani, de cateva saptamani acuza o hipersensibilitate (durere ) la simpla atingere a pielii in hipohondrul superior drept.Paradoxal (sau nu) nu si la apasare.
Mentionez ca are diabet de tip II, steatoza hepatica, HTA. Starea generala este buna, are pofta de mancare, nu face febra. Il obsedeaza insa aceasta durere ciudata.
Am apelat la sfatul dumneavoastra on-line deoarece se lasa greu convins sa faca investigatii iar eu ma tem ca in spatele acestor simptome sa nu se ascunda ceva grav.
Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
0
30-12-2011, ora 18:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sensibilitatea in zona hipocondrului pot avea mai multe surse, de la inima, pana la gastrita sau probleme pancreatice.
De la distanta, tot ce pot sa va spun ca, un prim pas ar fi sa-si faca o ecografie (macar de abdomen superior, daca nu doreste si eco pelvis). Nu doare, nu iradiaza, nu are motive sa nu faca aceasta investigatie de 10 minute.
Sa urmareasca daca are legatura cu mesele.
Parerea mea este sa faca aceasta investigatie, sa ceara sfatul unui gastroenterolog pentru a nu avea surprize neplacute care, oricum, tot la investigatii il vor trimite (daca are de ex. probleme cu, canalul coledoc, sigur e mai bine sa se stie din timp).
Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: