durere de cap

13-11-2007
roxana1990
Nu este medic/terapeut
roxana1990
de circa 3 luni de zile am o apasare ingrozitoare pe partea dreapta a capului.durerile astea care se manifesta sub forma de apasare, pentru ca nu este o durere propriu zisa, mai sunt cateodata zvacniri, se manifesta la tampla, deasupra fruntii si in moalele capului mai ales sa zic asa.durerea mi se dce pe gat, mai ales ca in primavara acolo pe unde mi se duce durerea am avut torticolos.durerea asta se manifesta toata ziua si imi simt ochiul umflat, chiar daca nu e si urechea infundata.cand imi suflu nasu, nu imi curge sange din nas, dar din nara dreapta. mucozitatile au urme de sange.am fost la o gramada de medici neurologi si mi-au zis ca nu am nimic.in august am facut o encefalograma pentru ca de atunci a aparut problema si mi s-a spus ca nu am nimic, doar o migrena vasculara si iau un tratament cu pramistar si topamax, dar nu e nici o ameliorare.daca a mai avut cineva asa ceva, poate sa-, mi spuna macar ce e, sau sa-mi spuna unde trebuie sa ma mai duc????sunt din braila si pe-aici am fost cam pe la toti medicii.nu am nici probleme cu vederea, nici stari de greata.va rog frumos, daca ma poate si pe mine ajuta cineva, am doar 17 ani si pur si simplu nu mai stiu pe unde sa ma mai duc si situatia parca se inrautateste pe zi ce trece.va multumesc si astept un raspuns
4 comentarii
0
14-11-2007, ora 00:00
narciss
Nu este medic/terapeut
narciss
c-am acelasi dureri am si eu.cu ochi cu timpal cu jumatati de cap, ca niste cutite infipte adinc cu dureri f oarte mari, si la un momendat cu migrena adica tusituri si chiar vomitaturi.Eu am fost diagnosticat de neurolog cu nevralgie argnod si trigemeni de aproape 12 ani, si nu ti as dori sa ai acesta boala, pentru ca este foarte dureroasa.Du te si fa mai multe investigatii si daca iti zice ca n ai mai nimic la cap fa niste fizioterapie, laser, si acupuntura dac ai unde si nu mai umbla dezbracaT, CAPUL ACOPERIT SI FERESTETE DE CUREnt, scuze nu prea stiu sa folosesc acest portal.poti sa ma contactezi -.Multe sanatate si aveti grija ca nu e de joaca
0
23-02-2008, ora 00:00
arm_ramona
Nu este medic/terapeut
arm_ramona
si eu sufar de dureri de cap ca si tine, ce sa mai faci si unde sa te duci nu mai stiu nici eu...ca am facut o multime de analize si peste tot mi s-a spus ca sunt perfect sanatoasa cand de fapt eu mor de durere din 2 in doua saptamani...ceea ce pot sa iti spun este ca dupa toate medicamentele pe care le-am incercat, dupa toate terapiile pe care le-am incercat am ajuns sa combin urmatoarele chestii. Cateodata reusesc sa scap de dureri. In primul rand cand incepi sa ai senzatia aceea de disconfort si simti ca incepe sa te pasca o durere de cap, ia imediat 2 pastile algo., sau paduden asa i-au eu, apoi pune pe cineva sa iti maseze ceafa si capul (daca nu ai pe cine cumpara un aparat de vibromasaj), apoi fa o baie relaxanta ( in cada pune esente calmante sau relaxante sau spuma de baie cu efect relaxant). Daca dupa toate acestea durerea nu a trecut, pune-ti pe frunte o compresa inmuiata in bitter suiedez, iti va mai ameliora durerea si iti va da posibilitatea sa adormi. Incearca asta si scrie-mi cum ti-a mers - A si inca ceva, nu uita durerile de cap nu trebuiesc lasa sa inceapa sa te doara cu adevarat ca atunci nu mai ai ce sa le faci 2 zile. Incearca sa scapi de durere de cum simti starea de disconfort.
0
15-07-2009, ora 10:52
razvy3val3
Nu este medic/terapeut
razvy3val3
buna ziua daca ma poate ajuta si pe mn cineva care a mai avut dureri ca acestea.cam de un an la o sapt 2 chiar mai des ma doare capul in principal pe parte dreapta intrun anumit loc, ma doare si ochiul dar nu sut insuportabile pot sa imi desfasor activitatile zilnice si imi trec in cateva ore maxim o zi fara sa iau pastile rare ori ma doare foarte tare si am obs ca ma apasa ceva la tampla mai ales cand las capul in jos si ca ma ustura putin nasul si parca pocneste ceva in nas ca atunci cad casti si ti se desfunda urechile. am observat anumiti factori daca ascult inainte de culcare muzica in casti dim ma va durea capul daca ma supar foarte tare daca nu ma odihnesc daca stau in soare dar asta ma ingrijoreaza ca zona de durere se cam repeta si daca stau nemiscat nu ma mai doare doar o presiune minora ameteli rare cand ma scol din pat pobleme cu vederea nu am stari de voma nu am nu ma simt rau decat dureri de cap nu fac temperatura si stau si ma gandesc poate o fi de la aslo cand eram mic lam avut 400 si am luat un tratament si ma gandesc ca poate il am si acuma marit.macar asta sa fie mie mi-e fricas de tumoi altceva care ar putea fi grav. VA ROG DACA MA POATE AJUTA CINEVA - SI AM 15 ANI.SI CAND AM FOST MIC AM FOST OPERAT DE POLIPI
0
24-03-2010, ora 21:54
jonna
Nu este medic/terapeut
jonna
buna ziua va rog dati-mi un sfat ca am niste stari nasoale.am fost depistata acum 2 luni cu tetanie manifesta si mi s-a dat sa iau timp de 4 luni niste pastile ce contin ca mg d3, insa de ceva timp mi-au aparut niste dureri de frunte foarte mari ma dureau ochii si mi se si umflau, am fost la medicul de familie si mi-a zis k am sinuzita si mi-a dat amoxacilina 1g si spray de nas si gat bioparox.am facut acest tratament insa akum am o presiune ca sa zic asa adica o usoara durere in partea drepta a capului cu tot cu ureche, in moalele capului si la ceafa.am observat ca mi sa umflat un pic fruntea si deasupra fruntii.ce sa fac cum sa actionez ca sa scap de aceste stari??
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.