durere de cap, ochi, usturimi pe fata, tample

30-12-2007
cioana_iulia
Nu este medic/terapeut
cioana_iulia
Salutare tuturor,

Am 23 de ani si de 4 luni ma confrunt cu niste dureri bizare si foarte sacaitoare de cap. Ma doare ochiul, mai precis arcada, senzatia ca nu imi simt pleoapa si ca imi cade partea dreapta de cap (precizez ca e doar senzatia). Am furnicaturi prin obraz, tample si ma tine pielea capului pe partea dreapta foarte tare. Uneori apare si senzatia de caldura in obraji. De asemenea ma doare capul la ceafa jos, tot pe partea dreapta, durere care apare tot sub forma unor furnicaturi si se duce pana in crestetul capului. Nu ma doare cand apas zona respectiva. Durerea mai apare uneori si cand misc gatul dintr-o parte in alta. Precizez ca senzatia ca ma tine pielea capului si ochiul este atat de puternica ca la un moment dat mi se incetoseaza vederea si incep sa vad puncte albe si musculite. Am ameteli si la zgomote puternice incep sa ma dezechilibrez, si uneori senzatie de voma. Uneori imi amortesc palmele. De asemenea o sensibiliate exagerata la curent si aer conditioanat, indiferent ca e cald sau rece. Durerile sunt zilnice.
Am facut RMN cap si nu a iesit nimic.
La radiografia de coloana cervicala mi s-a zis ca exista rectitudinea coloanei cervicale si ca prezint si o moderata pensare C7-C8 (in total am 8 vertebre cervical).
Am consultat stomatolog, oftalmolog, medic ORL si nu au gasit nimic. Neurologul mi-a zis ca exclude nevralgia de trigemen pentru ca durerile nu sunt fulgeratoare sau spintecatoare, dar ca ceva mi-a dereglat sistemul nervos vegetativ ( un anumit releu zice el, nu am inteles nici eu exact). Tot el mi-a zis ca e posibil sa fie si de la cervicala.

ORicum nu am nici un diagnostic concret pana in prezent si efectiv nu stiu ce sa mai fac.

Am urmat tot felul de medicamente (Ketonal, Flamexin, Lyrica, Dexametazona, Stugeron, Algocamin, PAracetamol, Carbamazepina, Pentoxifilin, Milgamma N), dar in zadar. Am facut si acupunctura si masaj, iar starea mea s-a ameliorat doar cu 40% sa zicem.

Va rog daca se poate sa imi ziceti daca toate aceste simptome sa fie de la coloana cervicala? daca ar trebui sa fac un RMN cervicala sau daca stiti vreu-un remediu pentru asa ceva.
13 comentarii
0
01-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Simptomatologia prezentata de tine ar sugera o migrena sau o cefalee " cluster headache"( aceasta dinurma raspunde la indometacin). Amorteala palmelor poate apare in afectiuni ale coloanei cervicale, medicul neurolog iti poate recomanda RMN al coloanei cervicale daca s-au epuizat alte mijloace diagnostice.Ar fi bine sa eviti consumul de alcool, tutun, cafea, ciocolata, excesul de analgezice, frigul.Tratamentul medicamentos trebuie supravegheat de neurolog.Numai bine
0
12-02-2008, ora 00:00
sandrita
Nu este medic/terapeut
sandrita
buna,
in primul rand iti spun ca eu sufar de simptomele pe care le descrii tu de 2 ani si ceva, in fiecare zi...uneori mai bine alte ori mai rau. aproape niciodata la fel, pentru ca direrea se muta dintr o zona intr alta. daca esti din bucuresti iti recomand un doctor extraordinar, numele lui este Radu Tanasescu. il gasesti la Victor Babes, dar tb sa intrii pe site sa iei numarul de telefon ca sa iti faci programare pentru ca nu vine decat o data pe saptamana si are fff multi pacienti. este total impotriva medicamentelor, dar depinde de la diagnostic la diagnostic. pana ajungi la un control iti recomand sa iei gram de paracetamol sau aspirina, dar nu mai mult pe zi. si asa aspirina are efecte adverse destul de grave...in primul rand iti manca tot calciul din organism si durerile de cap nu vor disparea niciodata. am o intrebare: durerea cum este pulsatila?am vb cu "n" oameni.care au reusit sa amelioreze senzatia, dar sa dispara niciodata. multa sanatate iti doresc!!!si daca ai timp fa o vizita la doctorul tanasescu.
0
12-02-2008, ora 00:00
cioana_iulia
Nu este medic/terapeut
cioana_iulia
Bun Sandrita,

Iti multumesc mult pentru raspuns. M-ai cam speriat un pic ce-i drept, dar trebuie totusi sa raman optimista.
Vroiam sa te mai intreb daca tu ai cumva ameteli atunci cand citesti? sau cand iti utilizezi vederea la distanta ?
Totusi cum s-a ameliorat la tine durerea? si cum te descurci tu in viata de zic cu zi ? Tu ce tratament ei ?
De asemenea ma tot gandeam sa nu cumv sa am un virus in organism.

MAi astept un raspuns daca mai intri pe forum,

Multumesc mult,
Ioana
0
12-02-2008, ora 00:00
sandrita
Nu este medic/terapeut
sandrita
hmmm.da o intrebare interesanta...cum ma descurc in viata de zi cu zi?pai am ajuns la concluzia ca nu pot sta sa imi plang de mila...iau pastile si imi trece doar pe moment durerea reapare mereu, in fiecare zi...parintii mei si amicii m au ajutat si ma ajuta foarte mult, dar conteaza ca si tu sa vrei si sa crezi k nu ai nimic. da, am ameteli foarte mari, am avut zile cand nu puteam sa ma dau jos din pat de teama ca o sa lesin, si aveam senzatia ca o sa lesin si in pat. hmmm.cand citesc ba da, dar cand sunt si obosita sau uneori am senzatia ca literele se misca, , , tratament...evit pe cat de mult sa iau.dar iti pot recomanda cu incredere suplimentele de la calivita international. te rog sa intrii si pe site ul lor www.calivita.ro de acolo am luat tot ce mi a fost recomandat...cel mai bine imi merge cu protect4life si white willow care e inlocuitorul natural al aspirinei(coaja de salcie alba)care nu mi lipseste si e 100%natural si rodhiolin. recent la un congres international organizat de calivita s a vb despre durerile de cap.daca vrei sa vb mai multe - apropo si eu am aproape 23 ani:)
0
07-05-2008, ora 00:00
amphiaraus
Nu este medic/terapeut
amphiaraus
Buna Ioana,
Am exact aceleasi simptome si probleme cu ale tale. Am 29 ani si problemele au inceput pe la 24 - 25 ani. Ai gasit cumva un tratament sau o explicatie ale acestor simptome?
Multumesc!
0
27-08-2009, ora 18:56
sorina_ina
Nu este medic/terapeut
sorina_ina
buna!ma confrunt cu o problema de aproape un an...imi cade parul, ma doare capul (dupa cap), cateodata am ametele, ochii mii simt umflati!nus ce sa ma fac!astrept rasups
1
15-04-2010, ora 12:26
gloria79
Nu este medic/terapeut
gloria79
buna ziua, am si eu o intrebare si am nevoie de u sfat, ieri am facut un atac de panica, a trecut pana la urma am fost la medic, eu sunt in elvetia, si mi-au prescris niste medicamente tetrana si defalgan pt dureri pt ca de ieri ma doare capul mai precis partea dreapta la tampla, ce ma sperie e de fapt ca arcada sa umflat si e fierbinte, nu mam lovit, nu stiu de ca ma doare, am observat asta in drum spre spital, doctorica o zis ca nui nimic, totusi sunt ingrijorata, locul e cald, si am si o vena deasupra arcadei, va rog spuneti-mi ce, acum 15 ani mi-am spart arcada, dar acum s-a umflat, am 30 de ani.va multumesc
0
08-06-2010, ora 21:36
dodo_cotler
Nu este medic/terapeut
dodo_cotler
Buna! I-mi pare rau ca va dezamagesc, dar eu am 45 de ani, iar durerile de cap mi-au dat peste cap toata viata. Sufar de migrene din adolescenta, cind faceam 1, 2 migrene pe an, dar odata cu inaintarea in varsta le fac tot mai des, acum am ajuns sa ma doara capul aproape saptaminal si nicodata nu este de scurta durata, ma tine cel putin 12 ore. Am consultat o gramada de medici, am facut si RMN, diagnosticul final fiind Migrene.La aceasta boala nu se cunosc nici cauzele exacte care le declanseaza si nici nu exista un tratament sigur.Eu am folosit la viata mea toate medicamentele posibile, incepind de la paracetamo, aspirina, nurofen, qarelin, indometacin, ketoprofen, midocalm, imigran, ultra cod, mig 400..etc inclusiv fortral, si nu-mi trecea cu nimic.Ma apuca din senin si ma lasa tot din senin, dupa ce ma chinuia cel puti o zi sau cel mult 3 zile, de-mi zvigneau creerii in cap.Acum m-am resemnat, dar m-au cam lasat nervii de atita durere. sper ca voi sa va gasiti leacul. SANATATE multa.
0
29-07-2010, ora 00:10
alegna toma
Nu este medic/terapeut
alegna toma
Sunt dezamagita, intr-adevar! Am cunoscut de curand( 9 luni) pe cineva care sufera de o inflamatie a nervului trigemen.Nu se stie inca cu exactitate unde este localizata, dar cand mai putin ne asteptam, atunci il iau niste crize puternice cu spasme...La inceput m-am speriat foarte mult, a venit salvarea de cateva ori, a fost dus la spital...Pana acum a facut tot felul de analize, si nu se stie cu exactitate inca ce ar putea fi. Recent un neurolog, l-a sfatuit sa faca un test pentru a vedea daca ar fi prezenza unui tip de herpes...Rezultatul este pozitiv! Acum face din nou un alt tratament, dar la cea mai mica durere de cap, intra in panica, pentru ca durerea s-ar putea mari! Este ca este o persoana deosebita, culta, si ma respecta foarte mult. Acest lucru m-a facut sa ma indragostesc de el si chiar ne facem planuri de viitor impreuna. Eu sunt foarte speriata, am vazut cum sufera, e ingrozitor!!! Nu stiu cat poate suporta!! Nu l-as putea abandona pentru acest motiv, niciodata! As vrea sa il ajut si nu stiu cum...El are o vointa disperata de a se vindeca, vrea sa isi traiasca viata, mai ales acum cand ne-am cunoscut; si el si eu am avut o viata tumultuasa, acum vream sa o luam de la capat, dar exista acest mare cosmar care nu stim cum sa il rezolvam. Doresc la toti cei care sufera, multa sanatate, sa nu isi piarda speranta niciodata.Unde este iubire, credinza, speranta este ultima care moare!
0
08-05-2011, ora 20:49
74iuli
Nu este medic/terapeut
74iuli
buna. am 37 de ani si de ceva timp (mai exact de vreo 2 ani...) am o durere ciudat in tample cu o oboseala suparatoare la nivelul ochilor cu senzatie de uscaciune a lor. e ca o stare de somnolenta pe care nu mi-o pot explica. asta se poate intampla inclusiv dimineata cand vorba ceea sunt proaspat...
0
23-09-2011, ora 16:48
tangicris
Nu este medic/terapeut
tangicris
Am o usturime la calota capului care este neregulata apare totusi pe la ora 11 dimineata, prezint uneori o stare subfebrila 37 cu 2 si ma inrosesc in obraji. Am fost tratat de 3 luni de colecistita, spondiloza cervicala.
Am facut radiografie si in partea de jos apar molarii care aproape vor sa iasa. Sa fie aceste forma de parastezie de la maselele de minte... nu mai stiu unde sa merg la ce doctor sa scap de aceste usturimi care nu trec la nici un medicament dar care seara si noaptea ma lasa
0
23-09-2011, ora 19:55
crista32
Nu este medic/terapeut
crista32
Buna. Am 32 ani si de 4-5 ani, sufar de dureri de ochi care de cele mai multe ori sunt insotite si de dureri de cap si amorteala a fetei. Precizez ca durerile de ochi sunt permanente. Am facut nenumarate investigatii in urma carora nu am primit nici un diagnostic. Consult oftalmologic normal, analize endocrinologice si ecografie tirodiana normale, CT si RMN normale. Am facut si sedinte de bioenergie si acupunctura zhendao, fara nici un rezultat. Timp de 2 ani am fost la un neuropshiatru care mi-a prescris nenumarate tratamente care nu au dat nici un rezultat. In momentul de fata nu mai iau nici un tratament. Nu stiu incotro sa mai apuc, dar am ajuns la capatul puterilor. Antiinflamatoarele nu au nici un efect si nu are rost sa mai iau, oricum mi-am distrus stomacul. Viata mea se rezuma zilnic la o durere permanenta care ma impiedica sa fac si cele mai usoare lucruri.Am scris in speranta ca cineva s-a confruntat cu aceleasi probleme si poate sa-mi dea un sfat. Multumesc.
0
09-11-2011, ora 17:57
love2fly
Nu este medic/terapeut
love2fly
oameni buni, voi toti ati fost muscati de capusa la un moment dat al vietii voastre si nu ati avut habar de asa ceva sau ati avut dar nu i-ati dai importanta. e foarte posibil sa suferiti de boala Lyme. fuga la inst. clinic fundeni si faceti testul ELISA si western blot pentru anticorpi de borrelia. o sa aveti o surpriza!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •