durere de coloana

26-12-2009
faby
Nu este medic/terapeut
faby
buna ziua.am fost la derdelus si cred ca, atunci cand am cazut in fund s-a intamplat ceva la coloana, deoarece m-am trezit ca nu imi puteam misca gatul si ma durea in partea de sus a coloanei.durerea a venit dupa o ora de la lovitura.am facut radiografie, iar dl.doctor mi-a zis ca am coloana ciupita, dar nu stiu ce inseamna exact.mi-a zis ca iau tador si sa-mi dau cu diclofenac si sa stau in pat.doar ca e mai bine cand stau in picioare, fiindca noaptea ma trezesc cu dureri.port ceva la gat din burete.cum e mai bine sa stau?la pat sau mai mult in picioare?exista alte medicamente pentru refacere?are vreo legatura greutatea corpului?am 25 de ani, 189 cm si 68 kg?trebuie sa ma mai ingras?multumesc mult
1 comentarii
0
26-12-2009, ora 14:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate pacient,
Cu mare probabilitate aveti o entorsa vertebrala cervicala, motiv pentru care este util portul acelei imobilizari (coller) cervical vreo 2 saptamani, urmat de reluarea progresiva a miscarilor cervicale.
In functie de controlul clinic si de simptomele d-voastra atitudinea difera in urmatoarele saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.