Durere de coloana

04-03-2012
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
De ceva timp ma confrunt cu o durere de coloana in partea superioara cam pe la mijlocul coloanei un pic mai sus, am un caine de 30 35 de kg care ma trage ingrozitor cand ies cu el afara, durerille sunt mai accentuate dimineata cand ma trezesc, cand ma ridic din pat abea pot sa ma ridic, intepenesc cu totul, si coloana este amortita ! Se poate ca : Cainele prin faptul ca trage ingrozitor sa imi afecteze coloana, ? Mai rau decat este?
Plus ca dimineata pana ma trezesc imi ia cam 45 de minute, ma scol cu tot corpul intepenit, iar coloana in partea de sus ma doare, am rugat sa ma calce cu calcaiul pe locul cu pricina, a trosnit putin si m-am simtit un pic mai bine, daca stau de exemplu la chiuveta si spal ceva in ma doare de innebunesc, ma arde practic ce ar putea fi?
Multumesc
4 comentarii
0
05-03-2012, ora 09:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de nenumarate elemente, pe care nu le-am inteles: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice etc etc.
De patologia coloanei vertebrale se ocupa in Romania neurochirurgul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-03-2012, ora 21:42
Dmc2
Nu este medic/terapeut
Dmc2
varsta 33
0
07-03-2012, ora 08:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Raspunsul depinde de nenumarate elemente, pe care nu le-am inteles: sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, inflamatorii-reumatologice, metabolice etc etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
07-03-2012, ora 09:15
Popescu Soare
Nu este medic/terapeut
Popescu Soare
Buna ziua! Si eu am o mica problema cu o durere de coloana, mai exact imediat sub coloana. Ma doare destul de rau, mai degraba ma inteapa cand stau mai mult pe scaun dar cand stau intins ma doare mai rar. Deasemenea in zona unde ma doare au aparut de ceva timp niste pete albe ciudate, care ma sperie cel mai rau. Mentionez ca sunt o pers slaba, sex masculin, 26 de ani, 1.76 inaltime, lucrez mai mult la birou, sportul il practic mai rar, antecedente traumatice nu am avut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.