Durere de gat insuportabila

25-04-2014
Roxana2205
Nu este medic/terapeut
Roxana2205
Buna seara!

Am si eu o mica mare problema. Acum 2 zile am avut putina febra impreuna cu o durere de cap cam mare si putina durere in gat. Am luat theraflu si mig 400 pentru ca am avut aceeasi problema luna trecuta, doar ca atunci am avut febra 39 si sub 38 nu scadea, gatul nu ma durea. Ieri nu am mai avut febra, doar durere de cap si gat. Am continuat cu mig, theraflu si strepsils intensiv. Problema este ca azi, desi nu mai am febra si nu ma mai doare capul, am o durere insuportabila de gat. Nu mai pot sa inghit nici saliva din cavitatea bucala, gatul se usuca, nu pot sa mananc, sa vorbesc. Am baut mult ceai si am luat multe pastile strepsils si fara rezultat. Acum am cartofi la cat de 3 ore si tot nu simt nicio ameliorare. Precizez ca am gatul rosu, amigdalele inflamate si destul de mari. Nu m-a mai durut asa tare niciodata. Pot sa beau si sa mananc recesi nu am nimic. De o luna si jumatate am tinut o dieta si de atunci cred ca sistemul meu imunitar s-a slabit si de aceea am problemele acestea. Am vrut sa ma duc la doctora de familie si nu am gasit-o, pana atunci ce imi nai recomandati ? Sunt disperata, nu stiu ce sa mai fac, ma doare doar amigdala stanga rau de tot si e mai umflata decat cealalta. Cred ca atunci cand voi merge la doctor o sa iau antibiotice si cred ca am nevoie de injectii gentamicina si o sa fiu ca noua. Pana atunci ce ma sfatuiti sa fac sa mai ameliorez durerea ? Jur ca imi vine sa ma urc pe pereti!
Multumesc pentru rabdarea de a-mi citi mesajul si astept un raspuns urgent!
1 comentarii
0
25-04-2014, ora 19:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu esti alergica, Amoxicilina 500mg, 1 capsula la 8 ore ( 3/zi) timp de 7 zile;
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: