Durere de masea cu nerv scos

110 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
12-09-2011, ora 11:18
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
mergi de urgenta la dentist, daca nu la medicul care ti-a lucrat, atunci la altul. trebuie sa ti se indeparteze plomba si sa se faca tratamentul canalelor, altfel umflatura nu se va rezolva.
0
12-09-2011, ora 11:23
AlexPosea
Nu este medic/terapeut
AlexPosea
oky mersi mult o sa merg chiar astazi...inca o intrebare..dak ma doare chiar si cand ating de plomba va fii necesara o anestezie din nou, nu ? nu de altcva dar am o fobie pentru ace...multumesc inca odata pentru raspuns
0
16-09-2011, ora 20:12
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna seara!Am o problema care ma tot deranjeaza de vreo 2 saptamni.Totul a inceput cu o durere usoara la o masea in partea stanga jos.Cand am mers la dentist mi-a recomandat sa fac radiografie si pe aceasta aparea ca am nervul inflamat.A zis ca trebuie scos nervul si am fost de acord.Cand mi-a facut anestezie sa mi-l scoata nu a reusit deoarece cele 2 anestezii forte pe care mi le facuse nu-si faceau efectul la maseaua cu pricina si simteam chiar si jetul de aer.Desi imi amortise toata partea stanga acea masea era tot vie.Mi-a aplicat apoi un tratament ca sa-mi omoare nervul si in cateva zile dupa ce se presupunea ca nervul era mort m-am reintors la cabinet si a incercat iar sa umble cu acele pe canal si tot ma durea dar mai putin si mi-a zis ca din cauza ca am o inflamatie foarte puternica.Mi-a pus un antibiotic acolo si mi-a dat si reteta de amoxicilina pt 4 zile si dupa 4 zile tot ma durea la presiune.Cu nervul nu mai aveam nici o problema dar ma durea foarte tare cand apasam pe masea.Am tot aplivat acest tratament aproape seara de seara si anume, imi facea ca un fel de drenaj sa-mi scoata o substanta care a zis ca se produce in timpul inflamatiei si care produce presiune asupra maselei si acesta ar fi motivul durerii.De vreo 4 ori am facut treaba asta la interval de 1-2 zile si inca ma doare.Mai putin dar ma doare si nu mai suport.Nu pot sa mananc bine si am o constanta senzatie de jena.M-am saturat si nu stiu ce sa mai fac.Mai vrea o alta parere ca am ajuns sa cred ca ceva nu e regula.Tin sa precizez ca atunci cand umbla cu acele pe canal durerea e foarte mare dar dupa ce imi pune acel ciment sa acopere ma doare mai tare si nu inteleg de ce.Acum iar dalacin.Mi-a dat din nou sa iau antibiotic ca a zis ca se retrage prea greu inflamatia.Va rog frumos sa ma ajutati si sa ma sfatuiti, sa-mi spuneti daca ar trebui sa merg la alt dentist sau daca exista o alta cale de a scapa de durerea asta!Va multumesc!
0
20-09-2011, ora 21:09
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
pai...cam da...astfel va apuca Anul Nou.
0
05-07-2012, ora 20:38
alexutz2008
Nu este medic/terapeut
alexutz2008
in urma cu 2 saptamani am mers la dentist in urma unor dureri la o masea.dupa ce am facut o radiografie medicul mi-a spus ca unul dintre canale a fost afectat si trebuie sa imi scoata nervul din toate 3 canalele, mi-a pus un medicament care trebuia sa omoare nervul si dupa cateva zile am mers si l-a scos, dupa alte cateva zile am mers si mi-a opturat canalele si de atunci a aperut o durere insuportabila atat cand apasam pe ea cat si cand era relaxata care ceda la calmante ketorol+neolin (cate una din fiecare)doar pentru 2-2, 5 ore.dupa 4 zile durere a mai scazut in intensitate dar era totusi destul de puternica, am mers din nou la medic si mi-a pus plomba definitiva. a trecut 2 zile de atunci si durerea tot nu cedeaza. este normal? cat o sa mai dureze pana o sa ma lase durerea?mentionez ca pe toata durata tratamentului medicul nu mi-a dat nici un antibiotic.
0
31-10-2012, ora 14:36
adikaa
Nu este medic/terapeut
adikaa
Buna ziua, am o pbl asemanatoare celor de mai sus. Am avut o cariuta mica, mi-a fost nervul scos acum o luna, mi s-a plombat si a inceput sa doara. mi-am facut radiografie si pasta care se baga acolo a depasit putin..probabil la radacina habar nu am. nu este nici o infectie nimic. Am fost si mi-a deschis acolo, mi-a pus un medicament dar din pacate nu a intrat pe canal bine si a durut in continuare. Am mers la alt medic, mi-a scos tot de acolo, mi-a curatat, mi-a spalat..tot ma doare...sau hai sa nu zic durere..este un disconfort. Nu mi s-a dat si nu am luat nici un medicament. Ei imi vb deja de chirurgie..desi nu am nici o infectie nimic. Ce sa fac? Sa mai astept sa mai bage tratament sau dintele meu e o cauza pierduta? macar sa stiu sa ma duc direct la chirurgie. Va multumesc.
0
05-11-2012, ora 23:47
evyevelyn
Nu este medic/terapeut
evyevelyn
Buna seara! am si eu o problema.. vineri am fost la dentist si mi sa pus o plomba la o masea, precizez ca nervul nu a fost scos. este normal sa am dureri cand mananc in locul respectiv?
0
06-12-2012, ora 20:28
military
Nu este medic/terapeut
military
Am fost si eu la dentist si mi-a scos nervul la o masea, mi-a curatat canalele si mi-a aplicat tratament.De cand am ajuns acasa, simt intr-una o durere mica cand apas pe maseaua respectiva si am observat ca se clatina putin.
Este normal acest lucru?
0
27-01-2013, ora 19:45
tilipeatza
Nu este medic/terapeut
tilipeatza
Buna seara!am si eu o problema...mi s-a scos nervul la o masea apoi au avut loc lucrarile necesare de curatire..dupa care la citeva zile mi s-a pus plomba...am deja 3saptamini de cind mi s-a pus plomba...atunci m-a durut un pic, acum insa e a 3 oara cind maninc seminte ma doare foarte tare, nici nu pot atinge nimic de maseaua cu problema, de ce care e problema??ajutati-ma va rog!!!ca deja intru in panica!!!Mersi anticipat!!
0
05-04-2014, ora 13:33
virgilius_me
Nu este medic/terapeut
virgilius_me
Salut. Doresc numai sa va retin atentia asupra uneia din problemele dentare cu care ma confrunt. Este vorba de o fractura distalo-linguala la 26 care la o luna si jumatate de la efectuarea tratamentului endodontic 25feb "™2014 inca prezinta aceleasi semne de durere, cand se preseaza din lateral atat pe gingie cat si pe coroana, la fel ca la inceput. Tratamentul nu a fost fost facut sub diga cu microscop desi existau in cabinet iar visibilitatea obtinuta s-a datorat utilizarii unor lupe. Medicul mi-a spus ca nu a gasit canale secundare ci s-a lucrat doar pe cele 3 existente_ procedeu manual cu calciu. Calitatea obturatiei de canal cu GP este buna insa dubiul meu vine de la radiografia de ctrl care releva niste pete periapicale. Aflandu-ma in acest punct nu stiu ce sa mai fac: ori continui cu refacerea coronara ori sa cer o reinterventie pt a elimina complet aceste pete. Ca si reconstructie eu m-am gandit la o incrustatie din zirconiu dar nu stiu cat este de indicat aceasta pe un dinte devital, cavitatea fiind destul de mare si profunda chiar daca esista perete mezial intreg, vestibular intreg, palatinal (lingual) jumatate. Intrebarea mea este daca se recomanda o reconstructie indirecta pe un dinte devital care a suferit pierderi semnificative. Reconstructile alternative care mi-au fost propuse le-am trecut intr-un plan secundar deoarece implica risc ridicat de fractura a radacinii (cunoscand obiceiurile mele alimentare dar si experienta cu 16) precum si inchidere marginala inferioara si durata de viata mult inferioara incrustatiilor indirecte. Parerea dvs care este?
0
06-04-2014, ora 22:23
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Waw, multe detalii tehnice in descrierea dumneavoastra. Petele acelea periapicale nu dispar radiologic curand, trebuie facute radiografii periodice- la 6 luni, 1 an pentru a vedea rezultatul. In stomatologie este foarte important rezultatul imediat dupa fiecare tratament, dar si urmarirea lui in timp. Daca medicul dumneavoastra dentist este multumit de modul cum cum a decurs tratamentul (a largit corespunzator canalele, a irigat corespunzator), sunt sanse mari sa evolueze bine. Nu va asteptati la garantie 100%. Indicatie de restaurare tip onlay este indicata dupa cele descrise.Multa bafta!:)
0
18-04-2014, ora 23:54
oana_andra
Nu este medic/terapeut
oana_andra
Buna ziua!Am o problema, saptamana trecuta am fost la dentist pentru o plomba... mi-a scos nervul, curatat canelele si mi-a pus un tratament/ pansament, am avut o durere suportabila, luni am mers iarasi mi-a inchis canalele, nu mi-a pus plomba, iarasi pansament, de atunci am inceput calvarul, dureri insuportabile, am mers la dna doctor si mi-a spus ca este ceva normal sa existe aceasta durere, mi-a recomandat calmante :( ideea este ca eu nu mai pot, calmantele nu au nici un efect...si nu stiu daca este normala aceasta durere si nu cred ca o mai suport, sunt programata abia peste o sapt si nu stiu ce sa fac?!
as vrea sa primesc si eu un raspuns, ce imi recomndati sa fac?!
Multumesc!
0
03-07-2015, ora 23:58
Ariana Elena
Nu este medic/terapeut
Ariana Elena
buna ziua va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns...mi s-a pus o plomba la un dinte si am avut dureri vreo 2-3 saptamani dupa care am facut un abces la acset dinte. Am luat antibiotice dar infectia persista de vreo luna, doua, doctorul mi-a recomandat sa scot nervul dar nu stiu daca as vrea sa il scoata ca sa mi se inegreste dintele. va rog dati-mi un sfat ce as putea sa fac. Credeti ca as avea riscul de a-mi pierde dintele ? va rog dati-mi un raspuns. va multumesc mult.
0
04-07-2015, ora 23:41
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Exista riscul mult mai mare sa pierdeti dintele daca aveti abcese repetate, antibioticele nu rezolva problema. Un tratament de canal bine facut poate mentine dintele pe arcada mult timp. Acesta isi poate modifica usor culoarea, dar exista metode sa se limiteze foarte mult lucru acesta.Nervul oricum nu mai este sanatos si functional, chiar daca il mentineti asa ( mort ) in dinte.
0
06-07-2015, ora 09:28
Ariana Elena
Nu este medic/terapeut
Ariana Elena
Deci imi recomandati sa imi Scot nervul. multumesc tare mult pentru raspuns o zi buna!!!
0
16-07-2015, ora 09:54
roqdica
Nu este medic/terapeut
roqdica
La o masea cu nervul scos si cu coroana pusa in urma cu multi ani, am avut acum dureri severe care apoi au mai cedat si imi simt 1/2 din maxilar in dreptul maselei AMORTIT (ca dupa anestezie) si zona respectiva este, evident, umflata. D-na doctor mi-a forat coroana si canalele incercand sa dreneze infectia, dar deocamdata fara rezultat. Iau Augmentin si Ketonal. Mi-ar fi de ajutor sa inteleg de ce am maxilarul amortit si daca e de dorit sa renunt la acea masea.
0
03-08-2015, ora 18:12
maryflowers
Nu este medic/terapeut
maryflowers
Buna ziua,

Acum o saptamana mi s-a scos nervul de la un molar care ma durea si mi-a pus pivot in masea, apoi plomba. Problema e ca inca simt durere cand mestec ceva rece pe maseaua respectiva (nu la rece in general, doar cand mestec rece pe ea). Am impresia ca nu e complet sigilata plomba, adica simt cu limba o mica gaura, desi nu se vede nimic cand ma uit in oglinda. Se poate sa fi ajustat prea mult din plomba si sa fie oarecum deschisa? Sa ma duc din nou la dentist?

Multumesc pentru sfaturi!
0
04-08-2015, ora 13:16
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Daca nu ati facut radiografie de control dupa obturatia de canal, este indicat sa faceti si apoi adresati-va din nou medicului dvs dentist.
0
12-08-2015, ora 15:08
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Da, mergeti din nou sa va vada un doctor si sa-i povestiti ce simtiti si sa vedeti ce e de facut. Recomandarea mea ar fi sa vedeti daca e intr-adevar o alegere inteleapta sa stati cu plomba la un dinte cu tratament de canal, mai ales molar.
0
19-09-2015, ora 02:46
monik1991
Nu este medic/terapeut
monik1991
Buna ziua, sau mai bine spus buna dimineata, ca va scriu la ora 2:43 din noapte, chinuita de o durere de masea insuportabila.
ieri am fost la stomatolog sa imi scoata un nerv, toate bune pana mi-a trecut efectul anesteziei si a inceput sa ma doara groaznic, nu am dormit deloc. A doua zi am mers din nou la dentist, mi-a scos pantamentul provizoriu, mi-a drenat canalele, mi-a zis ca am infectie la baza maselei si ca trebuie sa iau antibiotic 5 zile, Augumentin.
Chestia e ca ma doare groaznic, desi am bagat aulin si ketonale de nici nu mai stiu. Degeaba...
Cat e de normal sa ma doara asa ? Acum ma doare si urechea de pe partea cu maseaua si jumatate de cap. Cu toate pastilele luate...e normal sa doara asa o infectie? Daca da, dupa cat timp cedeaza? Ca deja imi vine sa daram peretii si tot de durere..
0
13-11-2015, ora 04:04
adichivu
Nu este medic/terapeut
adichivu
Buna ziua. Am o problema cu o masea cand eram mic am fost la dentist deoarece ma durea maseaua foarte tare, vreau sa specizez ca nu ma pricep in termenii medicali sau.. si nu stiu sigur daca mi sa scos nervul sau nu de la masea dar am avut plomba care in timp mia cazut si acum am o gaura in masea. Problema este ca acum nu sunt in tara de ceva timp si am dureri foarte puternice dar nu tot timpul de exe. cam 2-3 zile in fiecare luna sau la 2 luni plus mi se umfla in partea de la masea si am incercat sa merg la dentist in U.K unde locuiesc acum dar mau respins deoarece trebuie sa fiu inscris la un medic de familie o poveste mai lunga si nu mai suport dureriile ca sa scap de dureri iau Aulin dar ele reapar dupa cateva ore... am si antibiotice dar nu ma pricep decare sa iau si cum sa le iau daca ma poate ajuta cineva. Va multumesc
0
20-11-2015, ora 20:58
andreea-ribana
Nu este medic/terapeut
andreea-ribana
Buna seara am fost miercuri la dentist cu durere de dinte cand ma vazut mi-a spus ca am stat mult cu caria ca am facut cangrena mia omorat nervu cu anestezie mi-a spus sa iau ampicilina 10 zile si sa vin azi la control am fost azi si a constatat ca a mai ramas un fir de nerv ne omorat mi la omorat cu acele fara anestezie si mi a spus sa ma duc luni sa puna plumba definitiva dar ma doare foarte tare este normala durerea??? Multumesc
0
08-09-2016, ora 19:36
seven1994
Nu este medic/terapeut
seven1994
Buna ziua, am o masea, mai exact cateva ramasite(in mijloc nu mai e nimic, este ''carne'')si am inceput sa am dureri foarte mari dar ceva mai ciudate, si anume simt o durere puternica pentru cateva secunde care urca pana la creier dupa care cateva minute nu mai simt, si tot asa.Uneori cand durerea e foarte mare simt si dupa ce ma lasa o mica durere dar ceva mai suportabila.
Am o fobie de medici dupa ce cand eram mic am fost pt curatat de canal si am ramas traumatizat.
Care credeti ca e problema si care sunt pasii daca mi se scoate acea masea, trebuie sa curete canalele sau nu?
0
10-09-2016, ora 13:17
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Dupa durerile descrise, este clar ca este o inflamatie locala ce se trateaza fie prin extractia dintelui, fie prin curatarea canalelor ( depinde de cat de mult este cariata maseaua ). Fobia de medici dentisti trebuie sa o depasiti capatand incredere intr-un medic cu rabdare ce va explica pasii si sa constientizati ca lipsa tratamentului local stomatologic poate avea efecte dezastruoase in timp. Numai bine!
0
25-02-2017, ora 20:11
alex.1
Nu este medic/terapeut
alex.1
Buna ziua! As avea si eu o intrebare/:am fost la dentist recent si mi-a scos nervul de la masea, dar tot ma doare, de ex daca nu mestec un timp indelungat pe masea, imi amorteste in gura maseaua de durere de nici nu pot sa mestec pe ea.Am incercat sa iau Aulin, dar degeaba, ce pot sa fac??
0
26-02-2017, ora 23:07
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Mergeti din nou la dentist, sunt multe lucruri de stiu/vazut ( cum arata radiografia, daca s-a putut face tratament pe toate canalele, cate zile au trecut de la tratament etc ).
0
19-05-2017, ora 18:28
ZoltanAndrei
Nu este medic/terapeut
ZoltanAndrei
Buna ziua,

Am avut o masea cariata pana la radacina fapt care a dus la scoaterea nervului complet, curatat canale. S-a pus plomba (tip pasta care se intareste la UV), fara coroana, si totul a fost ok pentru 2-3 ani dar recent au inceput sa apare dureri bruste de scurta durata. Nu au un tipar, dupa ce mananca sau beau, rece sau cald, din senin incepe o durere intensa in zona respectiva ( se intinde si la dintele de jos intr-un fel sau altu) dar care se duce usor usor. Uneori am 2-3 "crize" de genul consescutiv alteori doar odata. A inceput acum o saptamana dar "crizele" au inceput sa se accentueze. Este ceva trecator sau trebuie sa ma duc din nou la dentist.
P.S.: Maseaua a fost curatat dar "marginile" au fost pastrate, pe canale s-a pus un mic surub pentru sustinere.
0
19-05-2017, ora 22:25
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Mergeti la dentist pentru evaluare ( si vi se va da si o radiografie cel putin la dintele acela ). O masea cu nerv scos poate sa se fractureze destul de usor daca nu este imbracata la timp ( aoperita cu coroana dentara). Pana atunci trebuie verificate canalele radacinii pentru a vedea ''fundacatia'' maselei.
0
16-08-2017, ora 17:27
crystyan21
Nu este medic/terapeut
crystyan21
Buna ziua, de ceva timp am scos nervii de la ultimele doua masele de jos din partea stanga. Dupa ce am scos nervii am luat nurofen, preventiv, la indicatia medicului, a doua zi nu am mai luat ca nu a mai fost nevoie, insa dupa vro 3-4 zile au aparut niste dureri puternice la cele doua masele care nu se ameliorau decat cu ketonal duo. Azi am fost la medic sa imi continui lucrarea si i am spus ca am dureri si acesta mi a recomandat sa fac o radiografie. Am facut radiografia si am programare Vineri, insa as dori sa stiu si alte pareri legate de radiografie. Este dispus cineva sa ma ajute cu o intepretare? Va pot trimite o poza pe e-mail cu radiografia. Va multumesc anticipat.
0
17-08-2017, ora 12:28
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va rog sa mi trimite ti radiografia si am sa va raspund.
Datele mele de contact le gasiti in site.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns
110 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: