Durere de măsea, inflamație

22-11-2017
Valentin.b
Nu este medic/terapeut
Valentin.b
Am fost acum un an și ceva la medic sa îmi pună plombă la o măsea. peste foarte puțin timp plomba a cazut, cu timpul creându-se o foarte mare carie. Acum vreo 2 săptămâni mă scobisem cu o scobitoare in măsea, că mă deranja o bucata de mâncare care mi-a intrat in măsea, și am atins cel mai probabil nervul. În acel moment muream de durere. M-am dus în sfarsit la dentist, cu radiografie. A spus că acea carie era foarte foarte aproape de nerv. Mi-a pus un tratament după care a pus plombă, care nu a fost pusă corect și mi-a reinlocuit-o. Mă doare de vreo 2 săptămâni de când am atins cu scobitoarea de nerv. Acum mă doare foarte tare măseaua și mi-o simt umflata și mă doare foarte tare când apăs pe ea nici nu pot sa mănânc.
3 comentarii
1
22-11-2017, ora 22:30
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna seara,
Aveti o inflamatie a pulpei dentare( nerv). Trebuie sa mergeti la un medic endodont pentru a va trata.
Daca amanati e posibil sa apara complicatii( abces).
0
23-11-2017, ora 04:01
Valentin.b
Nu este medic/terapeut
Valentin.b
Mulțumesc.

Mie mi-a spus medicul meu dentist că nervul a fost pus sub presiune și de asta e prezenta această durere. A mai zis și că dacă las in pace nervul un timp durerea o să dispară dar deja a trecut o săptămână de când mi-a pus tratamentul. A menționat faptul că dacă până săptămâna viitoare durerea nu dispare o să fie nevoie să scoată nervul.
1
23-11-2017, ora 11:01
Dr. Alexandra Ciobotaru
Stomatologie
Dr. Alexandra Ciobotaru
Nu exista asa ceva. Trebuie urgent tratat dintele pe canale, altfel riscati complicatii care pot duce la pierderea dintelui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O simplă carie sau afectare pulpară la copii - cum ne dăm seama?
  •