durere de masea - insarcinata

19-11-2009
niculina_ina
Nu este medic/terapeut
niculina_ina
Sunt insarcinata in 21 saptamani si inca de acum o saptamana a inceput sa ma doara o masea.Am fost la medicul meu stomatolog, care mi-a spus ca trebuie scos nervul insa fiind insarcinata, nu poate face acest lucru. Acum 3 zile, cand m-am prezentat, mi-a pus un pansament si mi-a spus ca daca ma doare sa-l scot cu o scobitoare si sa stau asa ca nu are ce sa-mi mai faca altceva. De ieri a inceput sa mi se inflameze gingia si sa ma doara. Am incercat sa scot pansamentul si nu pot. Imi spuneti si mie, va rog, ce ar trebui sa fac, pentru ca nu cred ca mai pot rezista mult timp asa.
3 comentarii
0
19-11-2009, ora 13:02
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
pe toata perioada sarcinii se interzic radiografiile dentare.
in primul si ultimul trimestru de sarcina se interzic anesteziile.
cu acordul in scris al medicului ginecolog, medicul dvs stomatolog va poate face o anestezie cu mepivacaina pentru a scoate nervul dintelui, dupa care sa va aplice un tratament sa spunem temporar de lunga durata, pana dupa nastere. sanatate!
0
19-11-2009, ora 13:02
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
dar numai, repet, NUMAI daca medicul dvs ginecolog perminte acest lucru
0
19-11-2009, ora 13:32
gerda
Nu este medic/terapeut
gerda
Niculina, du-te la alt stomatolog, dar la unul competent si pus la curent cu ultimele noutati medicale.
Sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul