Durere de masea la presiune.

24-03-2018
xAlexandru
Nu este medic/terapeut
xAlexandru
In primul rand buna ziua. Am niste probleme cu o masea care este gaurita efectiv din cauza unei carii netratate la timp. Am mers la medicul stomatolog pentru tratarea ei. In primele doua dati cand am mers, dumnealui mi a pilit din masea si mi-a pus vată cu medicament acolo..urmand ca a treia oara sa imi scoata 3 nervi si sa obtureze canalele.Au urmat 5 zile cu dureri atroce ( primele 2 zile) pe care le-am calmat cu ketoproxin, durerea scazand in intensitate. Am ramas totusi cu o durere la presiune ( cand strang din dinti), motiv pentru care evit sa mananc pe partea stanga.Ieri am fost iarasi la medic...mi -a desfacut canalele. Pe 2 nu ma supara nimic, iar pe celalalt este problema..acolo ma doare in capatul canalului, spre radacina. Mi-a pus alta vata cu medicament, de data asta pe canal, si mi s a spus ca daca se umfla gingia sa scot cimentul de deasupra si vata si sa iau ampicilina. Mi a mai spus medicul ca daca durerea nu cedeaza va fi nevoie de extractie. Ce credeti ca poate fi? Nu am facut radiografie. Mi- a spus ca este o inflamatie la varful radacinii, dar nu inteleg de ce nu trece...nu as vrea totusi sa scot maseaua. Ce sfaturi aveti pentru mine? Multumesc!
3 comentarii
2
24-03-2018, ora 18:31
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
In primul rand trebuie sa faceti o radiografie. E greu sa pui un diagnostic fara radiografie.
Daca tratamentul este facut corect va puteti salva dintele.
0
27-03-2018, ora 16:44
xAlexandru
Nu este medic/terapeut
xAlexandru
Buna ziua. Multumesc foarte mult pentru raspuns. Am revenit si cu radiografia. Daca se poate sa imi spuneti ce parere aveti si dumneavoastra as fi recunoscator. Va multumesc

https://ibb.co/h4Hfh7
https://ibb.co/cQxP9n
0
28-03-2018, ora 16:43
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
vazand radiografiile dumneavoastra si discutand cu medicul endodont ( cel care face tratamente de canal ) pe care il avem in clinica, vrem sa va spunem parerea noastra.Infectia de la baza radacinii exista si se vede pe radiografia dar poate fi tratata maseaua si salvata doar cu un tratament de canal corect si complet facut.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul