Durere de picioare(calcaie)

21-05-2013
remuscorpion
Nu este medic/terapeut
remuscorpion
Hristos a Inviat?Am baiatul de 10 ani care dupa ce se intoarce de la anumite activiati sportive (antrenament de handbal, fotbal in curtea scolii), chiar si la o peroiada prelungita de mers pe jos sau alte activitati, dupa ce se descalta de incaltaminte merge greoi, adica tarie picioarele !Din spusele lui s-ar parea ca il dor calcaiele, sau nustiu ce, dar nici decum nu vrea sa renunte la ce face !Situatia pt.mine a devenit deranjanta, va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac, si unde sa merg specializat sa rezolv problema !Va multumesc!
2 comentarii
0
18-07-2013, ora 10:53
viorica74
Nu este medic/terapeut
viorica74
Si eu am o fetita de 11 ani care are cam aceeasi problema, dar putin diferita.Doar cand se trezeste dimineata, timp de 5 minute are dureri pe toata talpa, mi ales calcaie.apoi nu mai are dureri deloc toata ziua.A cam abuzat de incaltamintea cu toc si mi-e teama sa nu fi afectat oasele din acea zona.Eu una m-am gandit sa comand orteze speciale pentru talpa, dar inca nu sunt sigura ca aceasta e cea mai buna solutie.Purtand uneori incaltaminte cu tocuri, scobitura din talpa este foarte adanca si cred ca atunci cand merge, in loc sa calce cu toata talpa, toata greutatea corpului este lasat pe calcai si laba piciorului.Nu are decat 33 kg, e foarte slabuta dar cred ca daca as gasi ceva ortopedic sa umple acea scobitura, s-ar putea amortiza socul.
0
31-07-2013, ora 19:35
remuscorpion
Nu este medic/terapeut
remuscorpion
Mersi !Ar fi fost bine daca ne-ar fi raspuns si un medic!?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dureri în talpă - ce ar putea fi?
  •