durere de picioare de la genunchi in jos

26-12-2013
mihaita37
Nu este medic/terapeut
mihaita37
buna ziua(b) am 37 ani.1, 83 m inaltime 90kg imi pocnesc picioarele de la genunchi in jos aproape la orice miscare dar de la un timp a venit si durerea care se manifesta ca si cum ar ustura sau senzatia care o ai cand te lovesti peste locul unde esti deja lovit ceva parca roade acolo Va multumesc anticipat !pt raspuns si SARBATORI CU BINE!!!!!
4 comentarii
0
26-12-2013, ora 14:26
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna ziua!

S-ar putea sa fie vorba de o gonartroza (=artroza a genunchilor); suprafetele articulare corespunzatoare
articulatiilor genunchiului sunt probabil cu anumite rugozitati, ceea ce explica pocniturile de care pomeniti. Pentru
elucidarea diagnosticului e necesar un consult balneofizioterapic sau reumatologic. Scaderea in greutate ar putea
fi de ajutor.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
26-12-2013, ora 14:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
As indrazni sa completez raspunsul distinsului coleg: pe langa scadere ponderala (15-20 kg) se impune si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos, activitati profesionale si sportive).
Distrugerea cartilajului articular este ireversibila si nu poate fi tratata in nici un fel (numai reducerea drastica a solicitarii mecanice a articulatiilor poate reduce viteza de distrugere a acestora).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-01-2014, ora 18:19
elenadenisa89
Nu este medic/terapeut
elenadenisa89
Buna ziua,

Va rog daca imi puteti acorda ajutor cu privire la o pb cu care ma confrunt de la varsta de 13-14 ani iar acum am 24. Sufar de dureri de picioare care se manifesta fara o regula anume, de obicei noaptea am de 2-3 ori pe luna.Ma dor ambele picioare sau aleatoriu, uneori de la genunchi in jos alteori de la genunchi in sus si sunt dureri destul de acute.Uneori scad pe masura ce imi infasor picioarele in paturi alteori nici asa.Nu am facut niciun control pana acum si nu am urmat niciun tratament insa devin din ce in ce mai intense(durerile) si as vrea sa consult un medic insa nu stiuce medic.Am facut o programare la un medic reumatolog urmand sfaturile cunoscutilor insa imi este teama sa nu gresesc.Va rog sa-mi spuneti ce este de facut in acest caz pentru a afla cu ce ma confrunt si cum pot trata.Precizez ca am 1.67m si 60 kg ( pt ca am vazut ca sunt necesare aceste info).

Multumesc anticipat pentru ajutor.
Elena Denisa
0
20-01-2014, ora 18:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea este vorba despre o cauza de origine lombara (sindrom compresiv, hernie de disc), de competenta neurochirurgului, sau despre o cauza de origine vasculara (de competenta chirurgului vascular).
Desigur ca sunt posibile si cauze de tip reumatologic-inflamator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: