Durere de sold

10-03-2015
Rosca emilia
Nu este medic/terapeut
Rosca emilia
Am făcut examen radiologic colono lombo sacre si de bazin.rezultatul este acesta anomalie static pelvi lombaire dans 2 plans. Valgisation de ordine displasique de col femural. Remaniements disco-degeneratifs etages, L5- S1 si L4-L5 si L1L2. Ma scuzaţi nu ştiu termenii din franceza in romană. Acum doua zile am jucat tenis de câmp iar noaptea nu m am mai putut ridica din cauza durerilor de la Şold. M am dat cu crema antiinflamatoare si am luat nurofen si ibuprofen, dar este tot aşa, nu mai pot sa merg, trebuie sa ţin piciorul fix si un pic in lateral, nu pot sa stau pe scaun sau la toaleta. Va rog Spune-ţi mi ce sa fac, sau ce credeţi ca am patit. Va mulţumesc fi suflet
21 comentarii
0
10-03-2015, ora 11:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente diverse etc.
Astept precizari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-03-2015, ora 12:04
Rosca emilia
Nu este medic/terapeut
Rosca emilia
Buna ziua. Am 46 de ani 1, 78si 98 kg am lucrat ca camerista in Franţa si din cauza durerilor de spate am ieşit in şomaj. Kg in plus m-a obliga sa fac un pic de sport, dar tot timpul după sport am probleme cu spatele. Acum din cauza ca am jucat tenis de câmp a doua zi am rămas la pat. Chiar nu pot sa fac sport din cauza problemelor cu coloana ? Nu am voie sa fac efort deloc.dar când trebuie sa ma duc la lucru ce o sa fac? Exista ceva tratament ? Èšin sa va spun ca in urma cu 10 ani am avut probleme cu coloana si pe piciorul drept nu puteam sa simpt nimic in laterala ( m-a înţepam, ma pişcăm si nu simpteam nimic) am fost la Cluj si am primit o injecţie in coloana jos si apoi am făcut fizioterapie si nu am mai avut probleme.
0
10-03-2015, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema trebuie privita fundamental diferit: la cele 35 kg in exces, a practica tenis (si orice fel de sport) este ca si cum ati dori sa stingeti un foc cu o conducta de gaz metan.
Nu problemele cu coloana va interzic sportul si orice alt efort, ci greutatea enorma. Trebuie sa reduceti drastic orice efort fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Daca nu intelegeti aceasta legatura, foarte curand soldul va fi complet distrus, ca si genunchiul, glezna si coloana vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-03-2015, ora 08:50
Rosca emilia
Nu este medic/terapeut
Rosca emilia
Va multumesc din suflet, dar nu stiu cum sa scap de kg in plus fara sa fac miscare. Cu stima si respect pentru tot ce faceti.
0
12-03-2015, ora 09:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Exista o singura modalitate logica: dieta riguroasa, carbohidrati zero.
Miscarea va distruge, evident, articulatiile si nu va ajuta da slabiti.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-03-2015, ora 09:07
Rosca emilia
Nu este medic/terapeut
Rosca emilia
Multumesc pentru tot
0
20-04-2015, ora 19:58
iulia moise
Nu este medic/terapeut
iulia moise
Buna ziua!
Am 46 de ani. De aproximativ 2 saptamani ma chinuie o durere de sold deasupra fesei drepte si chiar in sold. Am luat tot felul de antiinflamatoare: rubifen, arcoxia, vimovo. De vineri fac injectabil dexametazona de 4 ml. Durerea nu cedeaza deloc. Astazi am facut o radiografie la coloana si la sold si pe rezultat scrie: 'Pensare spatiu iv L5-S1 si Osteofite lombare anterioare'. Durerea cedeaza la caldura (saculet cu sare incalzita sau stcla cu apa) Daca stau in repaus durerea dispare, cand ma ridic si merg sau ma sustin mai mult pe piciorul drept durerea devine foarte acuta, pana la lacrimi. Azi am facut si un ecograf crezand ca durerea poate veni de la rinchi sau probleme ginecologice. La rinichi se vede o formatiune mica, f mica pe rinichiul stang deci nu poate fi vorba de durere in partea dreapta iar pe ovarul drept se vede un chist destul de mare. Maine voi merge la ginecolog. Intrebareamea este ce credeti ca poate da dureri atat de mari si cu ce le pot calma.
Multumesc mult!
0
20-04-2015, ora 20:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am intelees esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, neurochirurgicale, reumatologic-inflamatorii etc.
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Cred ca ar fi indicat un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-04-2015, ora 21:27
iulia moise
Nu este medic/terapeut
iulia moise
Am 169cm, 90kg, munca mea implica stat in picioare si pe scaun (sunt instructor pentru adulti), nu am antecedente traumatice, metabolice, neurochirurgicale. Acuzam in ultimul timp dureri de spate mai ales dimineata la trezire dar erau suportabile si dupa cateva zeci de minute dispareau, uneori in perioada menstrelor mai utilizam cate un supozitor "meloxicam" sau "Indometacin".
Am facut programare pentru maine la un ginecolog pentru a vedea ce este cu acel chist ovarian, incerc sa ajung si la neurochirurg. Dupa parerea dvs ar trebui sa mai fac dexametazona injectabil, mai am 3 de facut(si vor fi 5).
Multumesc din suflet pentru raspunsul dvs.
In acest moment nu stiu nici ce este mai grav chistul sau sindromul compresiv lombar.
Multumesc!
0
20-04-2015, ora 21:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
La ora actuala, cel mai grav aspect cu care va confruntati sunt cele 30-35 kg in exces, la care se adauga efortul fizic.
Prin urmare, ar trebui sa opriti absolut imediat tratamentul cortizonic si sa va ganditi la adevaratul tratament: scadere ponderala majora si reducerea drastica a efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-04-2015, ora 21:38
iulia moise
Nu este medic/terapeut
iulia moise
Sunt de acord cu dvs. Toata viata mea a fost o lupta cu greutatea, o continua lupta. Am castigat sporadic batalii dar niciodata razboiul. Asta inseamna ca nu pot scapa in niciun fel de durerile acestea infioratoare? Sunt la capatul puterii si uneori nu gasesc nicio pozitie care sa-mi atenueze durerea. Doar compresii cu ceva cald dar si cu acestea uneori dureaza 15 minute de dureri atroce pe care nu-mi amintesc sa le mai fi simtit decat la nastere doar ca acum le resimt in sold sau deasupra fesei drepte.
Va multumesc!
0
20-04-2015, ora 21:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu stiu daca durerea descrisa face parte sintr-un sindrom compresiv lombar (hernie de disc) sau este vorba despre distrugerea cartilajului articular (coxartroza), ambele provocate de greutate si efort.
Nu cred ca veti putea rezolva problema daca nu renuntati la cele 30-35 kg in plus.
Este destul de simplu: renuntati total la carbohidrati (paine, paste, cereale, cartofi, orez, fasole, dulciuri si fructe) in favoarea proteinelor, grasimelor si legumelor. Rezultatele vor fi miraculoase, cu conditia sa renuntati total la carbohidrati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-04-2015, ora 22:04
iulia moise
Nu este medic/terapeut
iulia moise
Va multumesc din suflet pentru tot timul acordat. Anul trecut am pierdut 20 de kg cu Dukan, aveam 70 de kg si ma simteam foarte bine. Nu am reusit sa stabilizez dieta si iata-ma din nou la kg nedorite.
Nu vreau in niciun fel sa abuzez de timpul dvs. Va multumesc din suflet pentru spatiul si timpul acordat. Am sa va spun ce voi afla maine si cum am sa ma simt in continuare.
O seara linistita (cea mai ramas din ea).
0
20-04-2015, ora 22:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Indiferent cum veti denumi dietele, trebuie sa intelegeti ca nu este vorba despre o dieta, ci despre instituirea unui mod de viata, fara carbohidrati pana la sfarsitul vietii.
Marius Uscatu
0
20-04-2015, ora 22:22
iulia moise
Nu este medic/terapeut
iulia moise
Va multumesc pentru tot timpul alocat. Numai bine!
0
17-08-2016, ora 22:25
stefan_msb
Nu este medic/terapeut
stefan_msb
salutare, au trecut 3 saptamani de cand o miscare gresita, in urma unui efort fizic prelungit, imi dadea a doua zi o durere de sold, (, am 46 ani greutate 102 kg, si 1, 87m), atunci am ayut la indemana gheata, am tinut cca. 15 min, dupa care am masat cu un gel, supramax, cred, gasit la un vecin, am masat si a doua zi, durerea a scazut in intensitate, si in cca 7 zile mergeam fara probleme, luni pe 15 aug, am comiso iar, o intoarcere de cca 2 ori pe o saltea cu aer, nu era nici la presiunea max, m-a la sat cu o durere mai mare si care nu a mai trecut cu masaj, sau cu gheata, as dori un sfat, in primul rand ce investigatii sa fac, la ce cabinet sa merg,
nu sa umflat, nu este vanat, pot spune ca simt durerea la mers, merg incet schiopand, si simt durere in exterior sold si spre fata, muschiul pe o portiune 15 cm, la anumite miscari ale piciorului din sold doare.
multumesc de atentie
0
17-08-2016, ora 23:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu se pune problema de investigatii.
Intai de toate recurgeti la o examinare clinica la ortoped, care va decide ce investigatii sunt necesare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
18-08-2016, ora 14:58
stefan_msb
Nu este medic/terapeut
stefan_msb
buna ziua! am fost la ortopedie, mi sa facut un film la bazin, dupa care Domnu Doctor a pus diagnostic coxartroza,
am primit reteta, arco...90mg, si mydoc.150mg timp de zece zile. eu am filmul dar nu pot citi., acum ce sa zic, mi se pare dureros ce lovitura mi-a dat viata, o sa se vindece cu tratament?, am mai auzit cazuri si de operatie, nu as dori. sa mai fac si alte investigatii, analize?.
va multumesc de atentie.
0
18-08-2016, ora 16:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Coaxrtroza reprezinta distrugerea cartilajului articular, provocata de greutatea excesiva si de efortul exagerat.
Distrugerea este ireversibila si se agraveaza progresiv, direct proportional cu solicitarea de tip mecanic (greutate, efort).
Singura solutia imaginabila in cazul coxartrozei este schimbarea articulatiei (endoprotezare), dar care este un nonsens la greutatea actuala (deoarece proteza se va distruge rapid, ca urmare a uzurii mecanice severe provocata de greutatea excesiva).
NU se pune problema altor investigatii sau analize, ci doar trebuie sa renuntati la greutatea excesiva si sa reduceti masiv efortul fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-08-2016, ora 09:09
stefan_msb
Nu este medic/terapeut
stefan_msb
va multumesc de raspuns, acum intreb cum pot scapa de greutate, doar dieta sau si efort fizic? si de cate kg ?
0
19-08-2016, ora 11:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din pacate, supra-ponderalii care au deja articulatiile distruse nu mai pot efectua activitati fizice.
De fapt, singura modalitate de a slabi este dieta eficienta.
Nu stiu cat anume trebuie sa slabiti (de exmplu, eu am 1.85 m, 73 kg si sunt in plin proces de "restructurare", incercand sa renunt la stratul adipos consistent abdominal).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •