Durere de sold(insarcinata)

19-08-2010
cristina1235
Nu este medic/terapeut
cristina1235
Buna ziua!
Ma confrunt cu o durere puternica in soldul drept in momentul in care ma misc, in special cand ma ridic si cand ma pun jos sau cand ma aplec(la ridicare), dar si atunci cand pasesc. Ma doare si in timpul noptii cand ma misc. Durerea e pronuntata si in momentul in care ridic o greutate cat de mica, in special cu mana dreapta. Durerea nu coboara in picior, ci urca cam 10 cm in spate perpendicular cu locul unde este localizata cel mai puternic. Nu ma doare in momentul in care apas in zona respectiva sau in zona spatelui. Am inceput sa o simt de vreo saptamana, mai usor la inceput, accentuandu-se in intensitate din ce in ce mai mult. In ultimele doua zile, in special spre seara, durerea este foarte pronuntata si am momente in care e asa de puternica incat ma intepeneste si nu mai pot face nicio miscare. Cred ca as putea descrie durerea ca un junghi in articulatia soldului.
Problema mea este mai mare deoarece am fost la medic si, fiind insarcinata in 14 saptamani, acesta mi-a zis ca deocamdata nu pot face nimic in privinta durerii decat sa folosesc unguente. Am 24 de ani, 56 de kg, 1.68m. Daca m-ati putea ajuta cu un posibil diagnostic sau cu o recomandare v-as fi recunoscatoare.
Va multumesc!
3 comentarii
0
19-08-2010, ora 10:52
cristina1235
Nu este medic/terapeut
cristina1235
As vrea sa mentionez ca nu am facut efort fizic deosebit, nu am ridicat ceva foarte greu si nici nu am suferit vreo lovitura sau cazatura. Nu lucrez, dar in ultima perioada ma pregatesc pentru un examen, desi nu stiu daca are relevanta efortul intelectual. Am fost diagnosticata acum vreo doi ani cu reumatism usor, iar analizele generale la sange sunt in parametrii normali. Medicul la care am fost mi-a zis ca durerea are legatura cu coloana cervicala si mi-a sa revin abia cand voi putea face o radiografie, iar pana atunci mi-a prescris untul pamantului si un alt unguent pe baza de plante.
0
21-08-2010, ora 09:39
cristina1235
Nu este medic/terapeut
cristina1235
Durerea nu o resimt exact pe partea laterala a soldului, ci spre mijlocul fesei drepte si cu cat merg mai mult simt ca mi se blocheaza articulatia. In speranta unui raspuns, va multumesc anticipat.
0
21-08-2010, ora 12:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Consultati un ortoped, pentru a diferentia intre o patologie a articulatiei coxo-femurale si una a coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: