durere de sold si mers spre interior - copil 8 ani | Forumul Medical ROmedic

durere de sold si mers spre interior - copil 8 ani

15-06-2010
dany. petra
Nu este medic/terapeut
dany. petra
Buna ziua!
Ma numesc Petronela si sunt mamica unui baietel de 8 ani.De ceva vreme am constatat ca al meu copil se vaita de durere de picior si asta din ce in ce mai des la efort. Am inceput din ce in ce mai des sa isi aduca laba picioarelor spre interior, la mers si osul interior este mai proeminent.Nu il doare si laba piciorului, dar merge foarte urat- strica incaltamintea. Nu stiu sa ma exprim in termeni medicali, dar ca sa pot face ceva pentru el trebuie sa stiu de unde sa incep.
La varsta de patru ani am facut radiografie si piciorul stang mi s-a spus ca este putin mai mare decat cel drept, dar pentru aceasta mi s-a recomandat sa mergem la inot.Facem de doi ani inot, si suntem si inscrisi la clasa de inot.(am terminat clasa I).
Sincer, pana la un eventual raspuns astea ar fii datele pe care vi le pot oferi, si in eventualitatea ca am fost cat de cat inteleasa, astept un raspuns.
Va multumesc!
Am uitat sa mentionez ca locuim in Ploiesti.
8 comentarii
0
16-06-2010, ora 12:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu prea am inteles exact despre ce este vorba, care este localizarea problemei etc.
Pot exista anaomalii rotationale la nivelul colului femural, al diafizei femurale sau tibiale care sa determine un picior plat functional si schimbarea compensatorie a unghiului pasului.
Aveti nevoie de un consult ortopedic atent si specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-06-2010, ora 09:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu prea am inteles exact despre ce este vorba, care este localizarea problemei etc.
Pot exista anaomalii rotationale la nivelul colului femural, al diafizei femurale sau tibiale care sa determine un picior plat functional si schimbarea compensatorie a unghiului pasului.
Aveti nevoie de un consult ortopedic atent si specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2011, ora 19:29
MAGDA123
Nu este medic/terapeut
MAGDA123
Fetita mea de 12 ani calca cu ambele picioare spre interior. In acelasi timp, din cauza pozitiei coloanei, sta cu burtica in fata. Are 1, 40 m si 35 kg. Toata incaltamintea ei se deformeaza imediat din cauza mersului. Anul trecut prin septembrie am mers cu ea la un cabinet medical si in urma unui "posteurotest"- i s-a facut un profil de pozitie pe calculator -de atunci si pana acum o luna a purtat talonete comandate in urma rezultatelor acelui test - acum am renuntat la talonete pt. ca nu mai pot fi purtate cu incaltamintea de vara si am constatat ca mersul copilului este si mai rau ca inainte de purtarea talonetelor- fetita face dans sportiv de performanta, sport care probabil ii accentueaza pozitia cu " burta in fata", pt. ca acest sport presupune oricum o pozitie flexata a corpului spre spate.
Odata cu talonetele i-a fost recomandata si gimnastica medicala- are un program de exercitii pe care il face acasa, dar care nu a adus nici o imbunatatire.

Imi puteti da cateva sfaturi va rog?
0
25-06-2011, ora 20:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai adesea problema se afla la un etaj superior, respectiv exista o problema torsionala la nivelul gambei, genunchiului, coapsei sau colului femural, care determina pozitia adaptativa a piciorului, pentru mentinerea echilibrului si pentru a permite mersul.
Aveti nevoie de un consult clinic la un ortoped pediatru cu mare experienta in acest domeniu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
25-06-2011, ora 20:28
MAGDA123
Nu este medic/terapeut
MAGDA123
putem ajunge cu usurinta in Bucuresti. Ne puteti recomanda un cabinet sau clinica? multumesc!
0
25-06-2011, ora 20:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca va pot recomanda, insa numai in privat, pe mail.
Aveti datele mele de contact aici, pe site.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
26-06-2011, ora 11:11
MAGDA123
Nu este medic/terapeut
MAGDA123
V-am trimis un mail cu datele mele de contact. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
26-06-2011, ora 12:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu am primit nici un mail.
Va stau insa la dispozitie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mersul desculÈ› poate ajuta la dezvoltarea abilităților motorii
  •