durere de umăr

11-07-2014
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună seara! De aprximativ o săptămână mă doare umărul drept, durerea coboară până la nivelul mâinii şi se accentuează atunci când stau întinsă, mai ales pe spate, situaţie în care mă doare în special partea laterală dreaptă a gâtului. Precizez că am 46 de ani, nu fac efort fizic şi nu sunt supraponderală. Vă rog mult dacă îmi puteţi spune ce ar putea fi. Mulţumesc mult anticipat!
8 comentarii
0
11-07-2014, ora 21:22
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Am uitat să menţionez că de două zile durerea a apărut şi la umărul stâng, dar localizată doar la acest nivel. Mulţumesc!
0
11-07-2014, ora 23:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cu mare probabilitate este vorba despre o cervico-brahialgie, componenta a sindromului compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
12-07-2014, ora 13:35
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Mulţumesc mult pentru răspuns!
0
15-07-2014, ora 18:51
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună seara! Nu am reuşit să ajung la un medic neurochirurg iar de două vreo trei zile durerea a început să radieze în toată partea dreaptă până sub coaste, în dreptul rinichiului şi este foarte intensă atunci când stau culcată sau trag aer în piept. Practic, mă doare de la umăr până la rinichiul drept şi vă rog mult dacă îmi puteţi spune dacă hernia de disc cervicală poate da astfel de simptome sau ce altceva ar putea fi. Mulţumesc foarte mult!
0
06-08-2014, ora 15:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, simptomele descrise pot fi legate de un sindrom compresiv cervical (hernie de disc cervicala).
Ar trebui sa verificati perna pe care dormiti, eventual sa schimbati dimensiunea acesteia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-08-2014, ora 13:34
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună ziua! Încă nu am ajuns la medic, durerea s-a restrâns din nou doar la nivelul umărului şi mi-am făcut o radiografie al cărui rezultat este: osteoporoză accentuată difuză a oaselor articulaţiei umărului drept. Spaţiul articulaţiei acromioclavicular (nu ştiu dacă am înţeles corect acest cuvânt) drept lărgit. Vă rog foarte mult dacă îmi puteţi spune cât este de grav şi ce ar trebui să fac, ce medic să consult în situaţia asta, acum am intrat în concediu să trebuie să încerc să rezolv problema. Mulţumesc mult anticipat!
0
11-08-2014, ora 13:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este absolut imposibil de apreciat gravitatea situatiei doar pe baza interpretarii scrise a unei radiografii...
Singurul important este examenul clinic (radiografia este cel mai adesea inutila, deoarece nu ofera informatii relevante, cum este si cazul D-voastra).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-08-2014, ora 14:24
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Multumesc pentru răspunsul prompt!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Umărul blocat sau înțepenit
  •