Durere de ureche după tratament

16-10-2016
elena200620
Nu este medic/terapeut
elena200620
Bună seara, fetița mea în vârstă de 5 ani si jumate trezit din somn în toiul nopții cu durere de ureche. În urma unui examen ORL s-a constatat a fi otita am urmat un tratament 7 zile cu Zinat și picaturi pe urechi iar după terminarea tratamentului urechia dreapta a început sa doară din nou.La începutul sezonului rece și la cea mai mica răceală năsucul ei este permanent înfundat, iar atunci când îl suflam nu curge nimici schimb se aude o mare h orala pe năsucul ei.Nu știu ce sa I fac sa îi treacă, cum sa o mai tratez.Vă rog sfătuiți mă, ce ne recomandați sa facem
?A mai trecut cineva prin așa ceva?
5 comentarii
0
16-10-2016, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nasul este infundat din cauza inflametiei in faringe si rinofaringe
posibil polipi mariti.sau doar sercretii vascoase
nasul trebuie tratat corect cu aerosoli, spreiuri de curata nasul, colargol..s.a
de vazut daca copilul nu face reflux gastro-esofagian de la anumite alimente..fiindca infalmatia din faringe ajunge si sus in sptele nasului
0
16-10-2016, ora 23:48
elena200620
Nu este medic/terapeut
elena200620
Este posibil ca din cauza nasului sa îmbolnăvim si urechea?Ca secretii acelea care nu vor sa coboare deloc si raman blocate acolo sa meargă spre urechi?Am folosit colargol dar nu s au vazut rezultate prea mari acum facem aerosoli cu dexta 0, 5 genta 0, 5 si 2 ml ser de 3ori pe zi iar la durere Otis T in urechi si Nurofen.Pentru vegetatii in ce perioade ale anului recomandati operatia?
0
17-10-2016, ora 21:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
obligatoriu se opereaza la 3 saptamani dupa ultima raceala
cu cat mai repede faceti operatia..cu atat copilul mai putin o sa sufere de otite
0
21-10-2016, ora 11:14
naturista
Nu este medic/terapeut
naturista
Buna, pentru otitele repetate, cat am stat in Italia, fetita mea facea in fiecare sezon rece un tratament preventiv cu Rinogermina. Niste picaturi pe care i le puneam in nas o data pe zi, timp de sapte zile la inceputul fiecarei luni reci. Si gata, nu mai facea otita ca in fiecare an al copilariei ei, dinc auza ca nu isi sufla bine nasul cand era racita.
Recent, am vazut un interviu cu o doctorita orl-ista de la Coltea care vorbea exact despre asta:
"Bacterioterapia intranazala- tratamentul rinoadenoiditelor si otitelor cronice!". Deci trebuie sa apara, daca nu a a aparut deja si in Romania medicamentul asta.
1
23-10-2016, ora 18:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este vorba de o stimulare specifica a sistemului imunitar.. ceva asemanato cu vaccinarea
in romania exista demult IRS 19
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: