Durere de ureche si dop de cerumen

14-04-2010
AdrianaCmr
Nu este medic/terapeut
AdrianaCmr
Buna ziua,
Am o fetita in varsta de 9 ani si zilele trecute a acuzat o durere destul de mare la urechea stanga. Cum era destul de tarziu si nu puteam pleca atunci la un medic ORL-ist, m-am uitat in urechea ei cu lanterna si am vazut ca are un dop de ceara. Din ce mai stiam si eu, daca ai dop de ceara nu ai si dureri de ureche. Totusi, ea a acuzat si aceasta durere. I-am pus 2-3 picaturi de OTIS in seara respectiva si a doua zi imi spunea ca e ceva mai bine, nu o mai doare asa rau, dar isi simte urechea foarte infundata. Am facut o programare la un medic ORL-ist si intre timp i-am mai pus de 2 ori in ureche, dimineata si seara, cate 1/2 fiola de A-Cerumen. Am curatat dupa 1 minut urechea cu apa calduta de la dus si am uscat-o cu foehn-ul.

Azi am mers la ORL-ist si mi s-a confirmat faptul ca are un dop de cerumen negru si uscat in urechea respectiva, dar ca nu ar fi trebuit sa o si doara urechea din acest motiv. Mi-a recomandat sa ii pun 2-3 picaturi de 3 ori pe zi, de solutie de vitamina A, timp de 4-5 zile, dupa care sa merg din nou cu ea pentru spalaturi.

Este OK vitamina A solutie? Daca da, cat ii tin solutia in ureche, trebuie sa o curat dupa un timp sau ii tot pun asa... una peste alta, picaturile, timp de 4-5 zile :-) ?

De la ce ar fi putut sa fie totusi si durerea de ureche? Acum nu se mai plange ca ar durea-o, zice ca i s-a mai si desfundat urechea dupa ce i-am pus A-Cerumen...

Astept sfatul dvs.

Multumesc anticipat !
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.