Durere de ureche si nas infundat

11-02-2011
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna, sunt Claudia si am o mare rugaminte la d-voastra d-le Dr Fluerariu Valeriu, de o luna am nasul ifundat si ma doare urechea, cand apas pe ia nu ma doare dar am pus podul palmei si cand am tras dintr-o data am zis ca si mor de durere, am o durere inauntru, , am bagat otocalm mai cald, am tot dat cu spirt, vreau sa va zic ca tot la urechea asta am avut otita si mea curs puroi cand aveam 10 ani am stat internata 2 saptamani dar asa m-am speriat in spital si l-am mintit pe Dr si iam zis ca nu ma mai doare si de atunci tot timpul am probleme cu urechea stanga, de cateva zile simt si la dreapta o usoara durere, cate o data simt ca imi bubuie, sau cum sar auzi de la boxe, vreau sa va zic ca am bebe si alaptez, va rog din suflet sa ma ajutati, am si aparat aerosol daca imi dati ceva pt nas infundat, astept cu nerabdare raspunsul d-voastra, am mai apelat la d-voastra cu probleme la bebe sunt foarte multumita de sfaturile d-voastra, va multumesc.
8 comentarii
0
12-02-2011, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru o otita cu perforatie de timpan NU se folosete Otocalm
asa ca trebuie sa mergi la un medic ORL.. sa vada nasul si urechile.. sa stii clar ce ai in nas si cum arata timpanele..
numai in acest caz o sa pot sa ti dau un sfat concret si corect
pana luni
faci inhalatii cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei volatil de eucalipt si spalaturi nazale cu acelas ceai
urechile incalzite cu sare sau uscatorul de par
Uneori.. durerea de la gat radiaza in ureche asa ca ai grija la alimentatie, fara acru, citrice si acidulate
0
13-02-2011, ora 21:41
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Merg maine la ORL sa vad ce zice, si o sa va zic ce zice dr. Va multumesc,
0
15-02-2011, ora 14:58
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna ziua d-nul Dr Fluerariu Valeriu, am fost eri la Dr. ORL si nu a ziz mare lucru a vb cu mine fff urat, sa suparat ca am fost in spital cu trimitere, ea vrea sa merg la cabinet, din pacate e singura Dr. ORL din oras, a zis ca am deviatie de sept si i-am zis ca ma tine asa la nas cum asi avea si sinuzita si a zis ca ma si sinuzita, nu mea zis diagnosticul, a zis asa, , , , , ai deviatie de sept, sinuzita, urechia te doare si gatul si iti dau sa ei Ampicilina la 8 ore ca, alaptez, si vb cu asistenta sa te programeze la masaj la urechi, sa vezi ce bine te simti, , , , , , , d-nul Dr Fluerariu ce sa fac nu mea dat nimic scris sa vad diagnosticul urechea nu ma mai doare tare dar nici nu mea trecut simt ceva acolo, gatul nu ma mai doare am tot supt Homeogene9 BOIRON, dar ma tine la nas si la frunte numi da drumul, tot tin fata in infuzie de musetel si cand suflu nasu imi ese galben spre verzui, atunci imi da drumul cat tin cald in rest nu imi curge deloc, i-am explicat eri lui d-na Dr dar nu ma tinut la discutie, . Acum i-au ampicilina si la masaj nu merg, a zis sa fac 10 zile 50lei, nu e vorba de bani dar nu mea placut cum au vb cu mine, d-voastra ce ziceti, sa merg la masaj ?ce pot sa mai iau?e bine sa iau ampicilina?Astept raspunsul d-voastra, Va multumesc.
0
15-02-2011, ora 20:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu e bine ca ai inceput sa ei ampicilina.. dar daca copilul nu respinge laptele.. nu e nici o problema termina tratamentul de 5 zile
in aparatul de aerosoli pui 3 pic de ser. Efedrinat + 2 pic de ulei volatil de eucalipt+ 1 fiola de ACC si restul ceai cald de musetel
Urechea o incalzesti cu saculete cu sare sau malai cald..sau suflia er cald cu uscatorul de par..4-5 minute
dupa care pui degetul in Ureche.. si incepi sa apesi des si repede spre timpan.. se produce un masaj indirect a timpanului...
0
15-02-2011, ora 21:13
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Va multumesc d-nul Dr, multa sanatate.
0
22-03-2011, ora 20:50
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Buna d-nul Dr. Fluerariu Valeriu, sunt tot Claudia, vreau sa va zic ca ma doare urechea si cateo data si in amandoua o durere usoara, si simt inauntru bubuituri daca vb cineva tare sau daca vb eu un pic mai tare imi pocane, cum a-si avea curent, nu am o durere mare, suportabila, dar tot timpul, am tinut cald, la Dr. ORL cand am fost a zis sa merg la masaj, va rog din sa ma ajutati, ce sa mai fac?
am avut probleme si cu bebe si a-ti zis sa-i fac aerosol cu ACC, si va multumesc din suflet, nu mai am treaba cu el, ii curgea tot timpul, datorita sfaturilor d-voastra bebe nu a mai facut nici otita, va multumesc inca odata si sa va dea Dumnezeu multa sanatate sa ne mai ajutati cand avem nevoie. Astept cu nerabdare, raspunsul d- voastra.
0
23-03-2011, ora 07:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dupa cate se pare.. NU ai otita
durerea la otita este permanenta si puternica.
asa cum descrii TU ca doare putin sialterneazacand una cand cealalta. NU e otita, cred ca e o durere de la gat care urca spre urecge
ai o faringita si tre sa tii regim alimentar strict fara acru, rece, acidulate si frucrte citrice
trebuie sa consumki multe lichide calde sa ei ceva tab de supt ( voseptol, propolis cu echinacee s.a)
urechile le in calzesti incontinuare cu saculete cu sare si cand ai posibilitatea mai mergi sa te vada la ORL
0
23-03-2011, ora 22:08
claudia83fg
Nu este medic/terapeut
claudia83fg
Da, aveti dreptate, tot timpul ma doare gatul, dar usor, La Dr. ORL nu mai merg imi vorbeste foarte urat, daca o sa ma doara foarte tare merg in BV, dar eu sunt foarte multumita de d-voastra si va multumesc din suflet pentru ca tot timpul imi raspundeti la intrebari si imi sunteti de mare ajutor, Va multumesc d-nul Dr Fluerariu,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •