durere de urechi

08-11-2011
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
buna ziua.acum trei saptamani am contactat o raceala.febra nu am facut, dar am avut multe secretii. am luat fervex si fluimucil pentru ca aveam o tuse productiva. tot timpul cand imi suflam nasul mi se infundau urechile, ameteam de cap si am avut si dureri usoare de urechi. mi s-a spus ca din cauza racelii. acum dupa trei saptamani, ma doare in interiorul urechii suportabil, iar daca nu ma doare urechea am niste dureri severe de cap care sunt localizate in zona urechii. secretii nazale inca mai sunt. medicul de familie are aparat de acela de urechi si mi-a spus ca urechea stanga este rosie in interior si mi-a dat doar otocalm, care imi calmeaza un pic durerea. durerea de cap revine in continuare, iar in interiorul urechii simt o senzatie de cald.febra nu am facut deloc.poate fi otita?
8 comentarii
0
08-11-2011, ora 11:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu poate fi.. chear este otita.. si este provocata de o rini-sinuzita
tratamentl este total incorect
faci un consult ORL.. urgent !
0
09-11-2011, ora 08:14
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
am fost la un consult orl. diagnosticul a fost otita congestiva urechea stanga. tratament ciprolen, otocalm si pinosol.doar ca dupa prima tableta de ciprolen, a inceput sa ma impunga la inima si sa ma simt foarte rau. ce alt antibiotic s-ar mai putea folosi? va multumesc foarte frumos
0
09-11-2011, ora 08:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
continui cu ciprolen
luat dupa masa si cu multa apa
0
10-11-2011, ora 13:15
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
buna ziua. daca a doua tableta de ciprolan am luat-o cu doua ore mai tarziu, tratamentul va mai avea aceiasi eifcacitate? de ce este nevoie de a administra o cantitate mare de apa? va multumesc frumos
0
10-11-2011, ora 13:48
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
dupa a doua tableta administrata nu am mai avut aceleasi simptome. a fost mult mai bine. doar ca sint momente cand simt ca mi se strange stomacul. poate acest medicament sa imi dea dupa utilizare probleme cu stomacul? tratamentul este de 5 zile. este normal sa apara mici ameteli ? trebuie sa evit ceva in alimentatie in aceasta perioada?va multumesc frumos pentru toate raspunsurile date.
0
10-11-2011, ora 16:25
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
daca aceasta otita este provocata de rino-sinuzita este bun tratamentul cu pinosol? dumneavoastra ati spus ca el reface mucoasa nazala. este normal sa am dureri in zona de sub ochi, durere care radiaza la nas si la cap, in partea dreapta.
0
11-11-2011, ora 08:02
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
buna ziua. daca a doua tableta de ciprolan am luat-o cu doua ore mai tarziu, tratamentul va mai avea aceiasi eifcacitate? de ce este nevoie de a administra o cantitate mare de apa? poate da probleme cu stomacul?daca aceasta otita este provocata de o rino-sinuzita este bun tratamentul cu pinosol? dumneavoastra ati spus ca el reface mucoasa nazala. este normal sa am dureri in zona de sub ochi, durere care radiaza la nas si la cap, in partea dreapta. va multumesc foarte frumos
0
13-11-2011, ora 11:52
alexa31
Nu este medic/terapeut
alexa31
azi dupa 5 zile de tratament inca mai simt durere in interiorul urechii.s-ar putea sa nu fi fost suficient antibioticul? i-ar la medicul ORL trebuie sa ma duc numai peste doua zile?s-ar putea sa nu imi fi trecut otita? este contraindicata spalarea pe par? va multumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •