durere deget picior

17-07-2008
stefyyy
Nu este medic/terapeut
stefyyy
Buna ziua. In urma cu vreo 10 zile am purtat niste pantofi inalti iar apoi m-au durut picioarele foarte tare. Am facut basici la degete, bataturi in talpa insa cel mai tare ma deranjeaza faptul ca nici dupa 10 zle nu mi-a trecut durerea de la al doilea deget de la piciorul stang. Ma doare foarte tare si de ceva zile s-a umflat la baza. Am inceput sa merg pe calcai de durere. Nu am mai purtat pantofi incomozi dar tot nu trece durerea. Va rog ajutati-ma.
8 comentarii
0
19-07-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ar fi util un consult medical; Sugestii: repaus timp de cateva zile, o punga cu gheata invelita intr-un prosop, aplicata local 24 ore, eventual un antiinflamator, Nurofen 3 tb pe zi, timp de 3 zile; numai bine
0
23-07-2008, ora 00:00
stefyyy
Nu este medic/terapeut
stefyyy
Buna Elina. Multumesc pentru raspuns. Folosesc Fastum gel ca antiinflamamtor insa nu prea da rezultate. O sa merg la medicul de familie. O zi buna si sanatate!
0
08-04-2009, ora 10:30
criss1oo
Nu este medic/terapeut
criss1oo
Buna ziua! Mi-a iesit in talpa la piciorul stang (pe pernuta) un fel de batatura. Ma doare cand merg, cand stau prea mult in picioare.daka tin picioarele in apa calda se umfla si astfel il razui cu unghia(se iau cateva straturi de pielite) si vre-o 3-4 zile nu ma mai doare.Cineva mi-a zis ce este "un cui" . il am de vre-o luna. ce treb sa fac, sa iau?Medicamente.Ajutati-ma. Sanatate!
0
02-11-2009, ora 05:42
dulcea
Nu este medic/terapeut
dulcea
Buna ziua kitty_stef_22. Am impresia ca am aceeasi problema ca si Dvs, dar la degetul mare, si nu dupa pantofi, ci dupa o lovitura (mi-a cazut tirbusonul peste deget, iar peste citeva zile mi-a trecut sotul cu roticica de la o geanta grea peste acelas deget). Spuneti-mi va rog daca ati fost la medic, si daca da, cu ce s-a solutionat problema. Merci mult anticipat!
0
02-11-2009, ora 18:19
stefyyy
Nu este medic/terapeut
stefyyy
Buna dulcea. La mine a fost artrita pana la urma. Am facut si radiografie dar nu era nicio fractura. Mi-a dat Flamexin parca- pt artrita insa nu a trecut inflamatia+durerea decat dupa un an...nu am mai purtat decat pantofi adecvati si am incercat sa nu solicit prea tare piciorul (nu alergam, nu stateam mult in picioare)...apoi, intr-o zi m-am trezit ca nu ma mai durea iar degetul nu mai era umflat. Eu zic sa faci neaparat o radiografie si sa mergi la doctor (eu am fost la doct de familie). Intre timp, ca sa mai scapi de durere, am auzit ca varza face minuni: iei o foaie de varza, o crestezi putin cu cutitul astfel incat sa iasa sucul si iti invelesti degetul cu ea.

Multa sanatate!
0
02-11-2009, ora 18:28
dulcea
Nu este medic/terapeut
dulcea
Buna ziua kitty_stef_22. Va multumesc foarte mult pentru raspuns promt! O sa merg neaparat la medic. E cam greu la noi cu accesul la medicii de familie (locuiesc in Montreal), dar o sa merg la o clinica fara appointment.

Chiar foarte straniu caz la Dvs. Ma intreb oare ce ar putut cauza durere si inflamatie atita timp... Dar ma bucur mult ca ati scapat de problema.

Multumesc mult pentru sfat. Chiar astazi o sami pun o foaie de varza pe deget.

Merci mult!
0
02-11-2009, ora 18:38
stefyyy
Nu este medic/terapeut
stefyyy
Cu placere, draga mea. Sper sa se rezolve si la tine. Varza asta chiar e numita un aliment minune- sper sa te mai scape de durere. Eu sufar de artrita psoriazica care de multe ori se manifesta asa: se inflameaza degetul (mana sau picior), doare multe luni la rand si mai apoi poate sa dispara durerea...Astept sa-mi dai vesti!

PS: te rog fara "dvs" :-) sper sa nu te superi ca nu vorbesc formal
0
09-01-2013, ora 19:10
Elena Neacsu
Nu este medic/terapeut
Elena Neacsu
Buna ziua ! In urma cu aproximativ o luna mi-a cazut o bucata de lemn peste degetul mic de la picior. Degetul nu este nici umflat, nici vanat si nu am unghia afectata. Ma doare cand apas pe el si cand ma lovesc. Am folosit bengay si diclac gel, dar durerea nu a cedat. Ce-mi puteti recomanda ?
Multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.