Durere degetul mare de la piciorul drept

12-04-2014
Bogdanbfc
Nu este medic/terapeut
Bogdanbfc
Buna seara.Acum cateva zile m-am confruntat cu o durere a degetului mare la calcare, apoi s-a umflat.Durerea a persistat 2 zile dupa care am mers in aceasta dimineata sa-mi fac o radiografie la spital.Radiografia a aratat bine dupa spusele doctorului, insa asistenta a spus ca aparea un chist pe os.Doctorul mi-a dat trimitere sa fac analize pentru acid uric(in caz de guta) si computer tomograf.Aceasta durere o am de ceva ani de zile insa nu am bagat-o de seama prea mult, deoarece niciodata nu s-a agravat si intotdeauna disparea.Cand calcam la alergat sau cand jucam fotbal de regula parca ceda ligamentul sau partea care ajuta degetul mare sa se miste in sus.Astazi am pus comprese cu gheata si acum s-a desumflat, insa observ la atingere ca ligamentul(sau partea care ajuta degetul sa se miste in sus) este diferita fata de acela de la degetul mare piciorul stang.Cand incerc sa misc degetul is sus sau sa trag de el in sus, ma doare si daca fortez se umfla iar.Cu ce sfat m-ati putea ajuta si cam despre ce ar fi vorba?Despre guta nu prea cred ca e vorba deoarece am 24 de ani, din cate stiu guta aparand la persoane mai in varsta.Astept raspunsul dumneavoastra.
1 comentarii
0
13-04-2014, ora 22:11
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre distrugerea cartilajului articular (hallux rigidus)
http://www.chirurgiapiciorului.ro/Chirurgia%20antepiciorului/Hallux-rigidus.html
cauzata de agresarea articulatiei prin sporturi distructive (foot-ball, jogging).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce tăieturile în hârtie dor atât de tare?
  •