Durere dupa extractie

89 comentarii 1 2 3
0
29-05-2015, ora 20:01
Max Daniel
Nu este medic/terapeut
Max Daniel
ce analgezice sa iau dupa o extractie de masea, ca au trecut 2zile si inca doare, si cum pot scapa de "blocatul" maxilarului adica nu pot manca cum trebuie nici macar nu pot deschide gura cum trebuie, din cate am inteles de la medicul meu, este vorba de nervul care a fost anestiziat pentru a face extractia, dar ceea ce nu inteleg este cum sa fac sa imi treaca mai repede, multumesc anticipat.
0
11-07-2015, ora 11:21
Bagheta
Nu este medic/terapeut
Bagheta
In urma cu 7 zile, am intervenit chirurgical pt extractia unei masele de mine din partea stanga, jos. M-a cusut, am plecat acasa cu obrazul umflat, insa de atunci si pana acum ma confrunt cu niste dureri chinuitoare. Am luat ibuprofen in primele doua zile, am stat cu gheata, am efectuat periaj a doua zi, alimentatie lichida-f putin. A treia zi nu am mai rezistat si am mers inapoi la dentist, m-a vazut cat sunt de umflata, pana la ureche si la gat in jos, gura abia o pot deschide (cat sa introduc pastilele), si mi-a prescris augmentin 875mg si arcoxia 90 mg, 10 pastile luate la intervat de 12h. Azi am terminat pastilele si am mers din nou la dentist sa ma vada. Sunt umflata pe partea stanga jos pana la ureche, umflatura fiind f tare, ca piatra. Nu pot deschide gura in continuare, mi-e foarte greu sa vb pt ca simt ca ma tine, iar doctorul mi a prescris augmentin 1000mg si arcoxia 120 mg pt inca 2 zile. Eu nu mai pot de dureri!! Este normal?
0
20-07-2015, ora 00:04
Kuna
Nu este medic/terapeut
Kuna
Buna seara. Am o problema similara celor scrise de ceilalti useri. Joi, la ora 18 mi-a fost extrasa maseaua din partea stanga sus...am inteles de la doctor ca ar fi nr.23. Marti au fost extrase 24 si 25, dupa extractie am avut un usor disconfort si atat. Insa, joi, din pacate am avut dureri groaznice. Avand in vedere ca sunt alergica la analgezice si ca medicul meu stomatolog care a efectuat extractia este de vineri in concediu, am cerut sfatul telefonic, unui alt medic stomatolog si a unei cunostinte farmaciste, ambii mi-au recomandat Nurofen Imedia Ultra, pe care il iau din 8 in 8ore de vineri de dimineata. Intrebarea mea este daca e normal sa ma doara de joi pana astazi? Mentionez ca pana acum durerea imi trecea relativ repede cu nurofen, acum, insa, nu isi mai face efectul. Din ce am citit aici, am realizat ca nu trebuia sa fumez dupa extractie sau sa consum lactate. Va rog sa imi spuneti daca este normal sa tin atatea zile durerea in frau cu nurofen, daca este normal sa persiste atat durerea si ce imi recomandati sa fac? Vizita la stomatolog in situatia in care sunt, durerea si faptul ca medicul este in vacanta, este exclusa. Va multumesc frumos pentru raspuns si va doresc toate cele bune.
0
03-01-2016, ora 20:37
fabszil
Nu este medic/terapeut
fabszil
Buna seara. Prietena mea a avut o extractie a unui premolar in septembrie. De atunci fost chiuretata de 3 ori, a facut mai multe radiografii, a fost la mai multi stomatologi. Fiecare cu teoriile lui. Unii spun ca are rest, unii spun ca are alveolita, unii spun ca nu are nimic si se va vindeca. Cert este ca dupa 4 luni ea inca are dureri mari si in locul dintelui are o gaura rosie. Acuma intrebarea mea este ce poate sa faca sa scape de dureri ca de atunci numai cu calmante poate dormi. Multumesc anticipat.
0
07-01-2016, ora 17:44
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Ne puteti da si noua ultima radiografie facuta pe mail? Sa vedem si noi ce e acolo. E interesant ca nu s-a vindecat nici acum si inca doare, in mod normal dupa o extractie in maxim o saptamana locul se vindeca si durerile ar trebui sa dispara in cateva zile de la extractie. Trebuie verificat bine locul si osul ca nu cumva sa aiba probleme si mai tarziu. Durerile nu-i vor trece decat daca se va indeparta cauza sau daca vor trece se vor diminua usor usor insa problema poate ramane acolo in os si sa se cronicizeze si sa ii faca probleme peste ceva vreme.
0
09-01-2016, ora 23:24
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
Buna ziua! Este vorba de premolar superior sau inferior? o radiografie dentara postextractie poate sa ne arate cu certitudine daca acolo exista un rest radicular sau nu. Desi, daca spuneti ca a fost vazuta de mai multi medici, imi este greu sa cred ca nici unul dintre ei nu ar fi extras un eventual rest ramas dupa o extractie incompleta. De asemenea o alveolita postextractionala ar fi trebui sa se vindece dupa atata timp de la extractie. Exista probleme de sanatate generala sau medicatie curenta pentru vreo afectiune? Faceti o programare la un medic cu specialitate de chirurgie pentru o evaluare completa. Daca aveti nevoie, va stau la dispozitie. Sanatate!
0
24-06-2016, ora 23:13
Denisa38
Nu este medic/terapeut
Denisa38
Buna seara!Am si eu o neamurire sa zic asa...Acum doua saptamani mama mea in varsta de 64ani a facut vreo trei extractii odata si la vreo cateva zile i-a pus si lucrarea desi locul nu s a vindecat, nu stiu care-i procedura.S-a umflat imediat dupa extractie la fața, ca si cum ar fi intepata de viespi, adica toata fata, a luat antibiotic ospamox vreo 7zile, acum din proprie intiativa ia ampicilina 500mg 2la 12ore.A folosit apa de gura si ceai salvie, musetel.De ce s-a umflat la fața, ce înseamna asta.
0
06-07-2016, ora 14:20
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Dupa extractia dentara este normal sa apara o durere, aceasta durere creste in functie de complexitatea extractie. Zona postextractionala poate sa doara pana la cateva saptamani, dar de cele mai multe ori durerea dureaza cateva zile. Imposibilitatea deschiderii gurii, trismusul apare in functie de complexitatea extractie cat si de pozitia dintelui extras pe arcada. De obicei acesta ca si durerea dispar dupa cateva zile, o saptamana. Pentru a putea diagnosticca si trata corect aceste probleme este necesar un consult de specialitate
Cat despre umflatura poate fi si de la o posibila reactie alergica la anestezic sau alte substante folosite. Nu recomandam sa luati medicamente in continuare fara prescriptia medicului!
0
21-09-2016, ora 13:29
seven1994
Nu este medic/terapeut
seven1994
buna ziua, am avut o masea foarte cariata, care ma durea cam la interval de 2 zile.Durerea era de cateva secunde, de intensitate foarte mare dupa care cateva minute nu ma durea si tot asa cateva ore.Am fost la medic, mi-a recomandat 5 zile augumentin pt infectie.Cat am luat antibiotic m-a lasat dar dupa ce am terminat a revenit durerea si a trebuit sa ajung inainte de programare la medic.Am scos maseaua, mi-a dat din nou antibiotic si acum, a 4-a zi au reaparut aceleasi dureri.Precizez ca am fost si cusut in acel loc.
Precizez ca durerea este de cateva secunde, parca ajunge in creier.Dupa extrractie nu mai este la intensitate asa mare, cel putin astazi nu a fost...
0
25-09-2016, ora 22:40
seven1994
Nu este medic/terapeut
seven1994
Durerea a reaparut exact ca inainte.Atunci cand ma doare am si o sensibilitate ft mare la rece, daca beau apa putin rece ma doare de mor...idei, ceva...?
0
12-11-2016, ora 00:43
BAO
Nu este medic/terapeut
BAO
Buna seara! Am si eu o mica mare problema dentara.
Ieri, 11. 11. 2016 am avut o extractie chirurgicala a molarului de minte 38. Interventia in sine a durat in jur de 50 de minute, chiar o ora, datorita pozitiei nefiresti a molarului. Dupa extractie, am vazut molarul, extras cu radacini intregi fara rupturi sau fisuri, am trei copci in gura, astazi, cam la 36 de ore dupa operatie, zona inflamata(inflamatie normala dupa extractie) a devenit destul de dura, eu stiind ca ar trebui sa fie moale in jur de 2-3 zile apoi sa se intareasca usor si sa dispara in decurs a 10 zile. Dureri nu sunt, medicul mi-a recomandat sa folosesc Azitrox timp de 3 zile dupa interventie, sa fac un periaj mai des fata de 3-4 ori pe zi in mod obisnuit, sa folosesc antiseptice bucale si apa de gura pe baza de clorhexidina si sa evit mancarea solida timp de cateva zile si sa beau foarte multe lichide, de asemenea sa evit lactatele si sa mananc fructe si legume ce contin fier, potasiu si diverse vitamine(Kiwi, Banane, Spanac, etc.). Toate bune si frumoase pana a trecut anestezia(corpul meu in mod normal reuseste sa sustina o anestezie in jur de 15-20 de minute, in mod normal, ar trebui sa dureze cateva ore - deci au fost necesare vreo 3 anestezi - mentionez ca sunt clienta veche la cabinetul acesta, cadrele medicale cunoscand cam toate tampeniile de care este capabil corpul meu), dupa ce a trecut anestezia, m-a apucat o durere crunta de maxilar, am fost nevoita sa iau Aulin de 100 mg suspensie orala si tablete. Durerea a trecut, acum, la 2 zile dupa interventie, este suportabila, in schimb, pe seara, cand am ajuns acasa, am constatat cu stupoare ca inflamatia a devenit solida. Am discutat cu medicul stomatolog si mi-a spus sa folosesc un tampon steril si sa incerc sa misc de inflamatie sa vad daca am facut infectie. Problema este ca aceasta inflamatie, pe langa faptul ca este extinsa in zona gatului si a ochiului, este cand moale, cand solida, cand sangereaza, cand am un gust amar, chiar si atunci cand incerc sa respir pe gura. Simt orice gura de aer amara, iar apa are acelasi gust. Va rog frumos, imi puteti da si mie un sfat in legatura cu ce ar trebui sa fac suplimentat in aceasta privinta?
Multumesc anticipat!
0
13-11-2016, ora 10:00
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Va recomand sa protejati zona cateva zile; sa periati cu periuta moale aria postextractionala si dintii (de 3 ori pe zi e suficient! ). Urmati tratamentul indicat ( antibiotic si antiinflamator ); gustul amar poate fi de la clorhexidina ( are acest efect secundar ), puteti dilua apa de gura sau puteti folosi ceai de salvie concentrat sau clatiri cu apa cu sare/ ser fiziologic. Este normal sa mai fie o jena/durere in zona extractiei cateva zile, dar ar trebui sa fie din ce in ce mai bine.
0
01-12-2016, ora 10:50
adelinaioana
Nu este medic/terapeut
adelinaioana
Buna ziua, am si eu o intrebare. De doua saptamani se implinesc astazi, mi-am extras o masea de minte de jos, a iesit destul de greu, dupa extractie nu am avut nici o durere doar un disconfort care a tinut maxim 2 zile iar acum simt o durere la gingie care e si de un rosu foarte aprins, nici nu pot atinge, e si un pic zona alba. Mi-e frica sa nu se faca puroi din cauza ca s-a fortat si a lovit-o tare.
0
01-12-2016, ora 11:46
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Este posibil sa fie o inflamatie locala a gingiei. Chiar daca sangereaza sau este o durere, trebuie sa periati zona. Este indicat sa mergeti si la medicul care v-a vazut; de multe ori la molarii de minte inferiori dureaza pana se ''inchide'' alveola si este posibil sa fie nevoie de niste spalaturi locale. Multa sanatate!
0
30-01-2017, ora 02:11
Stefan-Bogdan
Nu este medic/terapeut
Stefan-Bogdan
Buna ziua, am nevoie urgent de ajutorul vostru.

Sunt plecat in Germania si am fost aici la dentist pentru curatarea tartrului.Dupa curatare, am discutat putin cu doctorul in ceea ce priveste maselele mele de minte.Am 4 masele de minte crescute iar doctorul mi-a recomandat sa le scot intrucat imi impinge toata dantura in fata, iar in partea stanga, maselele musca putin din falca.Ok, am decis sa le scot.Mi-a facut programare si am mers la extractie.Mi-a facut anestezie in gingia de sus, respectiv cea de jos si mi-a scos doua masele de minte odata, ambele pe partea stanga.Maseaua de jos a fost mai mica si s-a chinuit cu ea pentru ca in final a trebuit sa o sparga in doua pentru a efectua extractia iar maseaua de sus a scos-o fara probleme dar a ramas o gaura enorma.A decis ca trebuie sa ma coase si mi-a cusut 3 copci.Ok, totul a fost bine si frumos, am plecat acasa, pe jos iar cand am ajuns acasa, am simtit ca trece efectul anesteziei si am simtit o durere foarte puternica in locul maselei de sus, unde am fost cusut.Am mers la baie pentru a ma curata iar in acel timp am simtit o puscatura in locul maselei apoi a inceput sa imi curga sange din nas.Sangele curgea enorm de mult si nu il mai puteam oprii.Am sunat la Ambulanta, am fost dus la spital iar acolo am fost curatat iar apoi mi-a bagat 3 tampoane, imbibate cu o solutie, in nas.Am ramas internat(3zile) si am stat cu tampoanele 2 zile in nas.In tot acest timp nu am avut absolut nici o durere la locurile unde a fost extractia.Azi cand am venit acasa de la spital, spre seara am inceput sa am dureri enorme.Intrebarile care ma chinuie sunt: De ce mi-a puscat vasul de sange din nas? Are legatura cu Maselele de minte? De ce incepe sa ma doara doar dupa 3 zile de la extractie?
0
06-02-2017, ora 18:59
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, sangerarea din nas poate avea legatura cu extractia maselei superioare ( ati observat daca a fost de pe nara stanga? ) sau poate fi un eveniment izolat ce tine de alt factor ( local, un traumatism sau general, un puseu de hipertensiune etc ). Daca maseaua superioara a fost in contact cu sinusul maxilar, sunt niste indicatii care trebuie respectate cateva saptamani ( sa nu suflati nasul, sa evitati stranutatul, sa evitati presiune pe nas ). Durerile postextractionale pot fi prezente cateva zile dupa interventie, dar deja din ziua a 4 ar trebui sa fie descendente ca intensitate. Este posibil ca in spital, in primele zile, sa fi avut tratament antiinflamator. Cum sunteti acum?
0
18-02-2017, ora 21:07
Trif Dragos
Nu este medic/terapeut
Trif Dragos
Buna ziua acum doua luni aproximativ mi-a fost scoasa o masea cu infectie din partea stanga de sus totul bine pana cand azi chiar dupa doua luni a inceput sa ma doara gingia unde a fost scoasa maseaua, am luat medicamente si mi-a trecut durerea si la ora 6 dupa amiaza a inceput sa ma doara maseaua din partea de jos tot din stanga dece ma doare ? am intrebat lumea pe aici ca s-ar fi putut muta infectia din partea de sus in jos si sa imi creze dureri la alte masele si dinti e adevarat ce as putea sa fac ? Va multumesc anticipat.
0
18-02-2017, ora 22:43
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, este posibil ca prima durere simtita sa fi iradiat de la '' maseaua de jos'' sau de la alt dinte vecin. Daca s-a scos tot dintele/masea si s-a curatat osul in partea de sus, vindecarea trebuie sa fie ''silentioasa'', fara dureri, mai ales la doua luni dupa interventie. Infectia nu se muta de ''sus in jos'', ci fiecare dinte poate fi sursa separata de infectie... asa ca este posibil ca in partea de jos sa fie o noua infectie, fiind o simpla coincidenta ca se fac simtite infectiile intr-o perioada relativ scurta de timp si ca sunt pe aceeasi parte. Mergeti la medicul stomatolog, eventual faceti o radiografie panoramica ( la toti dintii ) pentru a vedea situatia in ansamblu.
1
14-03-2017, ora 17:46
Beny87
Nu este medic/terapeut
Beny87
Buna ziua, acu 14 zile mi-au fost scoase 2 masele..nu am avut dureri sau edem...dar am un colt de gingie de unde mi-a fost scoasa o masea foarte tare ca piatra..care s-a facut in timp..nu am puroi si nu e umflat doar ca e foarte dur coltul acela..mentionez ca restul gingiei din jurul extractie e mai moale..e normal?
Multumesc!
0
25-05-2017, ora 15:27
violeta.c
Nu este medic/terapeut
violeta.c
Buna ziua, acum 2 saptamani am fost la stomatolog pentru extractia unui molar de minte inclus. Operatia a decurs bine, numai ca astazi au aparut dureri, de fiecare data cand mestec ceva simt ca si cand m-ar intepa cu acul in gingie, sunt niste dureri ascutite care se propaga atat in partea de sus cat si in locul molarului. Este normal acest lucru? Multumesc
0
25-05-2017, ora 17:00
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Nu sunt normale durerile aparute la doua saptamani dupa interventie, mai ales ca probabil simptomatologia a fost descendenta ca intensitate. Mergeti la un control la medicul dumneavoastra. Poate sa fie vorba de alt dinte care da dureri iradiate, poate fi un fir de sutura din plastic care a ramas si acum se elimina...sunt multe variante!
0
29-07-2017, ora 00:35
Utilizator_177302
Nu este medic/terapeut
Utilizator_177302
Buna seara! Acum o saptamana mi-am scos maseaua din partea dreapta de jos (nu cea de minte) si a inceput sa se vindece, chiar daca mai este f putin umflata gingia. Cel putin asa credeam. Nu ma mai doare locul, obrazul nu mai este umflat, doar ca dintele de langa are gingia rosie, adica doar marginea, ca si cum ar fi taiata. Si cand ating cu limba locul extractiei am impresia ca este putin sange. Este normal sa fie rosie marginea gingiei dintelui respectiv? face parte din vindecare?
0
29-07-2017, ora 00:37
Utilizator_177302
Nu este medic/terapeut
Utilizator_177302
Astazi am observat. Si cred ca tot astazi a aparut. Dar inevitabil, cand mananc, cu toate ca incerc sa evit locul extractiei, unele resturi de mancare ajung in alveola.
0
30-07-2017, ora 15:43
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
va recomand sa va faceti niste spalaturi in locul extractiei cu o seringa fara ac in care sa aveti ser fiziologic sau ceva apa de gura cu clorhexidina sau naturala din plante sau ceai de salvie...
E normal sa fie inflamata gingia, si ar trebui sa treaca in cateva zile pana la 7-10 zile de la extractie.Ceea ce ar trebui sa urmariti mereu dupa ce mancati este sa nu ramana resturi alimentare in zona extractiei si sa fie locul cat mai curat cu putinta.
Multa sanatate va doresc!
0
25-11-2017, ora 19:44
Alexandrarus
Nu este medic/terapeut
Alexandrarus
Buna seara,
Mi-am extras miercuri o masea, a foat curatat locul, mi s-a administrat antibiotic local..joi m-a durut foarte putin.
Incepand de vineri de la amiaza durerea a crescut iar astazi a inceput sa ma doara si urechea.
Sunt dureri normale sau e posibil sa fie vorba de complicatii?

Multumesc
0
26-11-2017, ora 18:52
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua, contactati medicul curant pentru ca dumnealui stie situatia ( daca vi s-au dat indicatii postextractionale, daca dvs le-ati urmat, daca sunt alte cauze care ar putea duce spre complicatii ). In mod normal, 72 h este un disconfort controlat prin medicatie antiinflamatoare, ce se reduce treptat.
0
21-04-2018, ora 03:52
Ioana Ma
Nu este medic/terapeut
Ioana Ma
Buna seara ! Am avut acum cateva zile o durere ingrozitoare de masea si am fost la dentist a doua zi dupa ce aveam dureri insuportabile. Medicul demtost mi-a facut o anestezie si mi-a extras maseaua. Maseaua era crapata si avea carie. Extractia a avut loc joi, iar acum este sambata dimineata iar eu am dureri ingrozitoare si insuportabile. Nu stiu ce sa mai fac. Mi s-a umflat zona de unde a fost extrasa maseaua. Si ma trezesc noptile cu dureri si nu mai pot dormi. Precizez ca medicul, inainte sau dupa extractie nu mo-a prescris niciun tratament. Eu sunt in Anglia si dentistul meu este englez
0
21-04-2018, ora 07:35
Denisa38
Nu este medic/terapeut
Denisa38
Duceti-va înapoi la medicul care v-a facut extractia.Nu e normal ce vi se întâmpla, eu niciodata n-am pățit asa dupa o extractie.
0
27-04-2018, ora 17:13
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
Este posibil sa se fi dezvoltat o alveolita postextractionala, adica o infectie a osului din spatiul in care a fost dintele. In astfel de situatii este recomandat sa reveniti la un control stomatologic. Medicul va decide daca este necesara o reinterventie de curatare a spatiului respectiv (chiuretaj), precum si un tratament medicamentos cu antibiotice.
Multa Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns
89 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •