Durere dupa extractie

17-01-2016
Adellina94
Nu este medic/terapeut
Adellina94
Hei...aveam si eu o problema cu o masea care ma deranjeaza enorm de tare, in urma unei extractii, am respectat toate regulile pe care mi le-a indicat stomatologul cu exceptia pastilelor, dar mi s-a umflat obrazu si dupa 2 zile de la extractie tot ma jeneaza (doare) locul si obeazul parca se umbla tot mai mult. Sa fie vorba de o infectie nedescoperita de stomatolog sau din cauza ca nu am luat pastilel precizate de doctor?


Ps: mi-a dat agumentin si in caz ca am dureri sa iau un nurofen
Eu am luat fiole de agocalmin si nurofen pt dureri...
2 comentarii
0
17-01-2016, ora 12:54
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! Durerea este prezenta in medie 3 zile de la extractie, continuati cu medicatia recomandata ( augumentin este antibiotic si in functie de prescriptie, luati la intrevale regulate de timp, nurofen de 2-3 ori pe zi, la nevoie ). Tineti comprese reci pe obraz si igienizati zona ( periati cu periuta moale si folositi apa de gura fara alcool, de preferat cu clorhexidina ). Ati facut radiografie inainte de extractia dentara?
0
18-01-2016, ora 02:44
Adellina94
Nu este medic/terapeut
Adellina94
Da, am facut radiografie inainte de extractie. Este a treia zi dupa extractie si nu ma mai doare asa tare, am inceput sa iau augmentin si nurofen, deoarece inca doare. Stomatologul a zis sa ma prezint la un control dupa 7 zile de la extractie. Sper sa fie totul ok. Multumesc frumos de raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce doare locul extracției?
  •