Durere după operaţie a apendicelui.

13-03-2015
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Bună seara. Acum 2 ani am fost operat de apendicită acută şi am fost externat după o săptămână. Din păcate nu am făcut o pauză cum ar fi fost normal aşa că după 2 săptămâni alergam şi jucam tot ce puteam să joc, fotbal, baschet, etc.(însă cu o intensitate mai scăzută, 2/4) Într-o zi am depus un efort mai mare decât deobicei şi am simţit o durere acută pe flancul drept superior (sub coaste în zona ficat/diafragm). De atunci durerea îmi apare de fiecare dată când alerg şi uneori când merg. Am făcut analize şi ecografie. Totul e în regulă cu excepţia a mici devieri de la norme a rinichilor.

Dacă puteţi spuneţi-mi vă rog ce ar putea fi şi ce e de făcut ca să nu mai apară durerea?
13 comentarii
0
14-03-2015, ora 13:30
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Despre ce deviere e vorba si la care rinichi ?
0
14-03-2015, ora 16:54
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Analizele au arătat o mică probabilitate de a face pietre la rinichi. Indicaţia a doi doctori au fost să beau cât de multă apă pentru a intensifica funcţia rinichilor
0
14-03-2015, ora 17:21
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Ar fi bine de repetat ecografia.
0
14-03-2015, ora 17:53
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Am fost la ecografie 2 zile în urmă. să aleg altă clinică ?
0
14-03-2015, ora 17:55
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Indicaţiile doctorului a fost să încetez cu efortul pe ceva timp. Eu am avut perioadă când nu am forţat 3-4 luni dar nu s-a schimbat nimic.
0
14-03-2015, ora 17:57
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
La ultima examinare ce a iesit ?
0
14-03-2015, ora 18:01
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
nimic... ceea ce am menţionat mai târziu...A verificat atent tot flancul drept al abdomenului şi în lateraldar conform examenului totul e în regulă...
0
14-03-2015, ora 18:51
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Durerea apare numai la efort sau e persistenta ? E intr-un singur loc sau iradiaza ( merge ) si in alta parte ?
0
14-03-2015, ora 19:15
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Durerea e mereu într-un singur loc. Foarte rar(FOARTE rar) simt ceva în la cicaticea rămasă după operaţie. Durerea apare în general când încep a alerga sau a merge mai rapid. Simt ceva însă şi când stau în decubit lateral cu sprijin în cot(dar dispare foarte rapid după ce schimb poziţia).
0
14-03-2015, ora 20:10
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Nu as putea pune un diagnostic, dar pot recomanda un tratament antiinflamator ( diclofenac, ketonal ) pentru cca 10-14 zile, cu reevaluare ulterioara.
0
14-03-2015, ora 20:12
Pascari Dumitru
Nu este medic/terapeut
Pascari Dumitru
Vă mulţumesc mult pentru atenţia acordată. O seară bună şi succes în continuare.
0
16-05-2015, ora 15:03
filips
Nu este medic/terapeut
filips
Buna ziua. Am fost operat acum 6 zile de apendicita. Pana miercuri cand m-am externat am fost bine dar de joi am dureri groaznice de coloana din dreptul umerilor pana in varful capului. Nu ma pot ridica din pat sa stau in picioare mai mult de 5 minute. Ma dor ochii si mi se infunda urechile deasemenea. Am luat la sfaturile chirurgului si al anestezistului quarelin, fasconal, nurofen, cafea cu coniac, ness, lichide foarte multt. Daca a mai patit cineva asa si stie vreoun remediu va rog.
0
18-05-2015, ora 10:52
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Din descriere pare a fi cefalee postrahianestezie. Indicatiile primite sunt corecte. Cefaleea va disparea treptat, putand persista mai mult timp.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: