Durere dupa plombarea dintilor

05-06-2009
Vldro
Nu este medic/terapeut
Vldro
Am fost la cabinetul stomatologic pentru ca aveam o sangerare la una din masele si am vrut sa ma asigur ca nu e nimic grav. Mi s-a explicat ca sangerarea era cauzata de o carie care era la zona dintre 2 masele, aproape de gingie si am fost programat pentru tratament. Consultul a scos la iveala si alte cateva carii si am hotarat sa imi rezolv toate problemele dentare, sa fiu la zi. Mentionez ca nu aveam nici una din ele nu imi provoca discomfort, nu aveam nici o durere. Mi s-a facut detartraj si apoi cariile pe rand. La trei saptamani dupa tratament am dureri la rece pana si de la apa care este la temperatura camerei. Durerile sunt de intensitati diferite dar apar la TOATE maselele tratate. Cel mai puternic si mai des durerile apar la caria era langa gingie. Plombele se fac simtite si la fierbinte sau orice aliment mai tare (alune de ex). Am dureri sacaitoare si fara sa beau sau sa mananc nimic, mai des seara, la toti dintii.Este continua, nu pulseaza si imi trece intr-un interval variabil.
Un alt detaliu care mie mi s-a parut ciudat a fost ca de fiecare data am fost anesteziat local. Este o practica uzuala pentru plombari normale, fara extractie de nerv sau altceva?
Sunt contrariat de faptul ca am intrat in cabinetul stomatologic incercand sa previn o serie de probleme si m-am ales exact cu problemele pe care vroiam sa le previn plus o factura "generoasa".
Imi puteti spune care ar putea fi cauza si ce e de facut?
Multumesc
64 comentarii 12 3 Înainte ›
0
05-06-2009, ora 23:38
iuliutz
Nu este medic/terapeut
iuliutz
Nu sunt medic, insa cred ca toate astea au aparut in urma detartrajului, iar sfatul meu este sa incercati sa folositi o pasta de dinti Sonsodine, ca o solutie posibila.
Pe mine ma durea o masea la care nu mai aveam nerv, si pana nu am scos-o nu am scapat de durere.
0
06-06-2009, ora 00:43
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna seara! Problema costa in faptul ca adancimea cariilor a fost destul de mare, chiar daca nu v-a durut niciodata, au fost curatate, DAR nu au fost pe deplin obturate(ca si abordare terapeutica).nu cred ca s-au pus materiale care sa protejeze nervul de stimulii externi si ma gandesc la un ciment ionomer pus inainte si apoi materialul fizionomic.aceasta este parerea mea...
0
06-06-2009, ora 09:33
honoluluuu
Nu este medic/terapeut
honoluluuu
buna, am 18 ani si in urma cu 1an am avut o masea cariata si am mers la stomatolog. mi-a curata-o, insa fara o radiografie, dupa care mi-a plombat-o.dupa ce mi-a plombat-o am avut dureri ingrozitoare si incepuse sa se umfle.am mers la un medic si aveam infectie sub plomba respectiva. tot ce mi-a putut face a fost o gaura in masea(fara anestezie) sa imi iasa puroiul si mi-a dat niste medicamente. mi-a stagnat durerea si nu am mai avut probleme, acum iar a inceput sa ma doara si mi s-a umflat sub masea(pe partea stanga a mandibulei) si mi-a cazut o bucatica din masea.Va rog ajutati-ma k am bacalaureat peste 2 saptamani si nici nu pot invata de durere.Va multumesc!!!!
0
06-06-2009, ora 09:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
in functie de ceea ce se va vedea pe o noua radiografie.se reintervine pe canalele maselei, se lasa deschis o saptamana, etc...se trateaza.sau...in cel mai rau caz se extrage.Oricum treb mers la medic ptr ca treb sa iei si niste antibiotice si doar asa nu merge categoric.
0
11-08-2010, ora 21:26
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna seara!Am si eu o problema cu o masea pe care am plombat-o azi.A mai fost plombata acum cativa ani dar acum de curand mi s-a spart plomba si am mers astazi la un cabinet deoarece aseara m-a durut foarte tare.I-am spus acest lucru domnului doctor dar nu mi s-a parut ca a fost atent la a-mi curata locul respectiv si mi-a pus din prima o plomba definitiva iar eu din cate stiam trebuia una temporara si apoi cea definitiva.Probl este e ca peste cateva zile plec la mare si nu vreau sa am dureri absolut deloc dar la cateva ore dupa ce mi-a plombat-o au aparut durerile si din ce in ce mai mari si l-am sunat si mi-a zis k este normal si sa nu iau nici un tratament.Nu stiu ce sa fac si nu inteleg care ar fi cauza dar eu cred k este vorba de o infectie pt k simt o pulsatie in locul respectiv.Multumesc anticipat!
0
11-08-2010, ora 22:31
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Daca nervul nu a fost scos, inseamna ca asta va trebui facut (tratament endodontic).
Daca nervul a fost scos mai demult, atunci trebuie reintervenit pe canale. Acestea trebuie dezinfectate inaintea unei noi obturatii pt ca acolo exista microbi. Acestia dau inflamatia (durerea).

Dureri pulsatile inseamna infectie. Nu aminati tratamentul, caci se poate transforma in abces dentar. Daca medicul dvs nu este suficient de receptiv, atunci schimbati-l. Important este sa faceti tratamentul cit mai repede inainte ca infectia sa se extinda si durerile sa devina tot mai mari.
Pina ajungeti la cabinet, pt dureri puteti lua ibuprofen in combinatie cu paracetamol.
0
14-08-2010, ora 11:41
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Buna ziua!am revenit cu o noua intrebare.am fost din nou la cabinet si m-a pus domnul doctor sa-mi fac o radiografie si dup-aceea asa cum ati spus si dvs a zis k trebuie scos nervul.apoi mi-a spart plomba kre o pusese cu o zi inainte si mi-a pus un pansament ca sa-mi omoare nervul si a zis k trebuie sa-l tin 10 zile.probl este ca dupa ce mi-a trecut anestezia, a doua zi am observat ca simt o durere destul de puternica atunci cand apropii maseaua aceea cu cea de sus sau cand apas cu degetul.cu alte cuvinte ma doare la o oarecare presiune si nu-nteleg de ce.a zis k n-o sa ma mai doara deloc si n-o sa mai am probl.sa fie oare din cauza nervului k nu si-a facut pansamentul inca efectul?tin sa precizez k azi e a 3-a zi de cand am pansamentul.multumesc!
0
14-08-2010, ora 12:36
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Pe parcursul tratamentului endodontic pot aparea dureri. La fel cum pot exista inca dureri si timp de citeva zile dupa finalizarea lui. Daca durerile cresc in intensitate si nu cedeaza la medicamente, atunci sa mergeti la cabinet mai repede de cele 10 zile.
0
14-08-2010, ora 13:47
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
Si ce tratament sugerati dvs sa iau pt k asa cum am mai spus eu maine seara plec la mare si o sa stau cateva zile si nu am cum sa mai ajung la cabinet.multumesc mult pt raspuns!
0
14-08-2010, ora 14:01
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
antiinflamatoare: ibuprofen si paracetamol e o combinatie f buna.
0
14-08-2010, ora 15:35
roxxana_90
Nu este medic/terapeut
roxxana_90
si cum le iau, impreuna ?si de cate ori pe zi?si voiam sa va mai intreb ceva.am vorbit cu medicul meu la telefon si mi-a zis ca daca durerea devine insuportabila sa dau pansamentul jos k n-o sa fie nici un fel de problema.daca o sa dau pansamentul jos cum o sa ma simt dup-aceea k mi-e foarte frica sa nu fie mai rau.multumesc!
0
14-08-2010, ora 16:11
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Da, impreuna. Ibuprofen 600 mg si paracetamol 500 mg, se repeta la 12 ore... doar daca doare. Daca nu doare, nu le luati. Daca aveti probleme cu stomacul, luati doar paracetamol si atit.

Eu personal nu agreez deloc ideea de a lasa dintele deschis, dar nici nu mai folosesc in tratamentul endodontic pansament devitalizant sau alte genuri de pansamente iritative. Ideea e ca durerea e data de microbi, iar microbii din saliva nu pot decit sa agraveze situatia, atunci cind dintele e lasat deschis.
Pe de alta parte, presupunind ca pe dinte medicul v-a pus pansament devitalizant (pt a omori nervul), daca durerile sint mari, e mai bine ca acesta sa fie indepartat. (Eu nu pot sti ce v-a pus pe dinte, pot doar sa presupun).

Va urez sa aveti un concediu fara dureri de dinti.
0
28-08-2010, ora 15:42
FFlorin
Nu este medic/terapeut
FFlorin
Buna ziua!O problema asemanatoare cu cea din primul post am avut si eu.Mai exact in urma spargerii unui fragment mic de masea s-a creat un spatiu intre ea si urmatoarea, spatiu in care odata intrate alimente provoca o durere insuportabila, care disparea de la sine dupa un timp.Am fost la dentist si acesta a zis ca nu este nimic grav, si ca durerea e cauzata de presiunea asupra gingiei.Mi-a curatat maseaua sparta(avea o carie usoara) ceea ce a largit spatiul dintre masele(fara scoaterea nervului, fara anestezie si fara ca eu sa fi simtit vreun fel de durere) si mi-a plombat-o cu compozit.Dupa ce am iesit din cabinet durerea a inceput sa apara, daca inainte ma durea doar cand mancam, acum ma doare din aproape orice, daca apas cu limba pe gingie pe partea interioara a gurii, daca inghit si se creeaza o presiune a aerului asupra gingiei, e cv f sensibil, ca o rana, care declanseaza rapid durerea.Ciudat este ca gingia arata perfect normal, nu este umflata, doar la periere mai insistenta sangereaza(nu stiu exact care gingie).Ar putea fi oare o infectie?Problema a aparut cu mult timp in urma, cateva luni, dar abia acum mi-am facut curaj sa merg la dentist, si nu stiu ce sa fac in weekend pana voi putea lua legatura cu doctorul.Calmante deja am luat dar durerea tot se simte.
0
28-08-2010, ora 17:15
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Faceti o radiografie dentara...poate nu este bine adaptata obturatia(plomba)...sau daca este alta cauza se poate observa.
0
22-02-2011, ora 16:59
xantina
Nu este medic/terapeut
xantina
buna ziua

acum 2 luni am fost la stomatolog pentru a-mi curata niste carii. mi-a pus plombe fara a-mi indeparta nervul. cam la o saptamana de la interventie, mi s-a inflamat gingia dintre o masea tratata si una sanatoasa, cu dureri la bauturi/mancare calda, rece sau chiar la temperatura camerei. de asemenea, gingia sangereaza la periaj si e inrosita de o parte si de alta a maselelor. nu ma doare cand ating cu limba si nici nu e o durere pulsatila. ce credeti ca ar fi? gingivita?
0
22-02-2011, ora 23:40
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
.. s-ar putea sa fie o plomba care nu este corect adaptata la peretii dintelui (irita gingia si exista o lipsa de material care face ca dintele sa nu fie izolat..si doare)
0
31-08-2011, ora 18:42
Laweritza22
Nu este medic/terapeut
Laweritza22
Buna ziua. In urma cu o luna am mers la medic ca sa-mi plombez 2 masele. Una era deja plombata de cativa ani dar din cauza ca in partea cealalta a gurii nu am plombat la timp, mi-au mai sarit cateva bucatele de masea. Prima data mi-a plombat maseaua "neacoperita", apoi s-a ocupat sa o "carpeasca" pe cea cu antecedente. Toate bune si frumoase, mai urma sa revin pentru un detartraj insa dupa vreo saptamana au inceput niste dureri groaznice. Am capatat o sensibilitate ridicata la maseaua nou plombata, dupa una din mese. In noaptea cu pricina nu am putut dormi deloc, imi pulsa toata partea dreapta. Nu am mers la medic chiar a doua zi ci cand eram programata, am suportat durerea cu Aulin. Cand am ajuns la consultatie mi-a spus ca ar fi din cauza maselei de minte care nu are loc sa iasa pe maxilar si le impinge pe ultimele. Asadar a urmat o incizie dureroasa, practic mi-a facut o decapusonare. Cand am revenit la urmatorul control rana se inchisese, asa ca m-a taiat din nou. Practic 2 saptamani am indurat o durere insuportabila fara sa ma lase macar un pic, am stat numai cu aulin sa pot dormi noaptea. Luni m-am dus din nou pt ca nu mai suportam acele dureri, plangeam si nu puteam manca nimic. Medicul nu a vrut sa ma asculte cand i-am descris prima data simptomele si anume ca simt o pulsatie dureroasa sub plomba, a dat vina pe maseaua de minte si m-a taiat degeaba. Am reusit sa-l conving sa vada ce este sub masea si evident ca aveam puroi. Mi-a scos cu acul de la seringa apoi mi-a lasat locul liber. Azi am revenit si mi-a mai scos inca o data puroi. Mi-a pus un fel de plomba temporara dintr-un material mai moale. Tot ce vreau este sa stiu daca a procedat corect pt ca nu vreau sa mai trezesc iar prin aceleasi chinuri, a fost practic o greseala medicala si nu vreau sa mai sufar pe viitor din cauza obturatiei. Din cate mi-a spus infectia am facut-o pt ca nu a trecut destul timp intre plomba temporara si cea definitiva. Acum sunt programata vineri. Sper sa nu se grabeasca iar sa mi-o plombeze si sa se repete istoria. Va multumesc!
0
31-08-2011, ora 23:33
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
intai se va face tratamentul de canal..nu direct plomba.
0
05-09-2011, ora 13:51
alina vlad
Nu este medic/terapeut
alina vlad
buna ziua!!!as avea si eu nevoie de o parere!!!sora mea acuza dureri la nivelul incisivilor de cateva zile.acestia au fost plombati acum 2 ani, iar pana acum nu a avut nici o problema!mai grav mi se pare faptul ca de azi a inceput sa se umfle la fata pe partea stanga, inclusiv buzele!medicul de familie i-a prescris azi amoxacilina!!!se poate face altceva?mentionez ca maine urmeaza sa se duca la stomatolog, insa pana atunci ce poate face cu durerea?multumesc anticipat!
0
08-09-2011, ora 14:09
aadelaa
Nu este medic/terapeut
aadelaa
buna ziua. am fost acum 2 zile la medic pt a-mi plomba o masea care avea plomba dar a facut carie totusi mentionez ca nu ma durea. dupa ce a trecut efectul anesteziei ma doare cand mestec pe ea si ma doare numai colturile din exterior. este normal? multumesc
0
09-09-2011, ora 10:23
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
ptr alina vlad...trebuie facut tratament de canal la dintii frontali...posibil doar unul cu probleme, pt ca are infectie!
0
30-09-2011, ora 03:35
LucianM
Nu este medic/terapeut
LucianM
Buna, am luat hotararea sa ma duc la dentist deoarece una din plombele mele nu imi mai prezenta siguranta, adica urma cat de curand sa raman fara ea. Nervul la acea masea a fost scos de aproximativ 2 ani in care nu am avut nici o problema cu acea masea. Dupa ce mi s-a pus ultima plomba am dureri care tind spre insuportabil; nu pot sa calc pe masea, durere cand o ating cu limba.
Mentionez ca am aceste dureri de la o zi dupa ce mi s-a pus plomba si ma tin de 3 zile.Am fost inapoi la doctor in a2a zi si mi s-a spus sa mai astept ca poate trece. Am inteles ca pot fi normale aceste dureri in unele cazuri dupa ce s-au obturat canalele chiar daca obturarea a reusit. Sunt curios cat ma pot tine aceste dureri si cu ce pot sa le calmez/stopez? Acum iau un ibuprofen de 600 la 6-7 ore. Multumesc
0
08-10-2011, ora 11:31
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Buna ziua!
Probabil noua plomba este prea inalta si de aceea apar dureri la apasare (masticatie)
Ar mai fi a doua posibilitate...ca tratamentul de canal sa nu fie bine facut si sa aveti o infectie cronica...si o a treia..sa nu cumva sa existe o fisura/fractura. Le-am expus in ordinea logica a manifestarilor dvs.ar trebui vazuta o radiografie.
0
14-10-2011, ora 23:34
MausSica
Nu este medic/terapeut
MausSica
Am si eu o problema am fost la dentist si mi-a scos nervul si nu am mai putut merge la dentist pana nu venea din concediu iar cand a venit am fost si mia curatat si pus o plomba iar ziua urmatoare am avut dureri si sunt deja in a 3-a zii de dureri si deja nu mai pot.Ati putea spune ce sa fac eo deocamdata am luat Piafen, cand nu mai rezistam.
0
15-10-2011, ora 19:24
monic@
Nu este medic/terapeut
monic@
Buna seara!

am si eu nevoie de o parere!!imi este frica de dentist, si deaceea am ajuns cu o masea cariata pe jumatate si dintele de langa afectat destul de rau, m-am umflat de multe ori iar de data asta nu am mai suportat durea care era cu tot cu amigdalita, ureche si tampla pe partea cu infectia.am fost la dentist si mi-a umblat pe canale(durerea m-a lasat)dar dupa 2 sedinte vroia sa mi o scoata desi infectie inca aveam(e normal??eram sub tratament cu amoxicilina de o zi) si m ai rau ca aveam mai multa infectie la radacina dintelui afectat(i am aratat in ziua cand vroia sa mi o scoata radiografia, ptc nu mi-o ceruse pana at :( ).luni o sa ma duc sa mi extraga maseaua si a zis ca o sa-mi faca operatie la dinte.este normal?nu v-a trece infectia de la antibiotice, dc e nevoie de operatie???nu se poate sa o plombeze si atat?cum este operatia?pff i mi este frica.multumesc frumos..
0
16-10-2011, ora 07:54
MausSica
Nu este medic/terapeut
MausSica
Si pe mine ma doare sunt barbie fix sub locu maselei... poate este umflata cred... numa luni pot merge la dentis si nustiu ce o sa zica sau faca eu am incercat sa scot plomba de pe masea nam reusit so scot toata si inca ma doare... nustiu ce sa fac cu ce sa mai dreg durerea... mia dat si o trimitere pentru radiografie dar inca nam ajuns acolo.

P.S. : Acuma durerea o mai calmez cu lapte cald.
0
31-12-2011, ora 00:04
Dragosh96
Nu este medic/terapeut
Dragosh96
Am fost astazi la un stomatolog si mi a pus o plomba provizorie la dintele din fata, este normal sa ma doara ? nu are nervul omorat si mi- a facut programare tocmai pe 18.01.2012 mi a facut un tratament de canal, nu ma doare foarte tare dar pulseaza
0
31-12-2011, ora 15:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
afirmatiile dvs se cam bat cap-in-cap.Daca a facut tratament de canal, pai atunci nu mai are nerv. Mai ales ca daca e si ceva provizoriu pus..sigur a facut tratament de canal. Faptul ca doare e relativ normal in cazul in care durerea este relativ usoara si nu pulsatila. Daca nu trece si pulseaza, ajunge la un nivel de isuportabilitate...atunci ar trebui scos cimentul provizoriu si lasat dintele deschis. Acest lucru ar trebui sa faceti totusi dupa ceea ce discutati cu medicul dvs., ptr ca el stie exact cazul respectiv.
0
06-01-2012, ora 12:54
policsek
Nu este medic/terapeut
policsek
Buna ziua! Am o mica problema si anume am o masea cariata [ nu stiu nivelu' cariei ] sparta..Luni mi-am facut programare la denstist insa as avea cateva intrebari daca sunteti binevoitori sa raspundeti..
1. Fara anestezie doare ?
2. Pot sa ii cer sa-mi faca anestezie ? Este optiunea mea ?
3. Care ar putea fi consecintele ? Am citit mai sus mai mult consecinte proaste decat bune..ideea e ca vreau sa o plombez din cauza faptului ca simt ca as avea gust vechi in gura :-? tin sa anunt ca nu mi-am mai plombat o carie din clasa a 4 a, eu fiind a 11 a acum..
Mai mult imi e frica de urmari decat de durerea pe moment..va rog sa fiti sinceri !
Multumesc anticipat !
0
31-01-2012, ora 20:44
mihaella93
Nu este medic/terapeut
mihaella93
Buna seara !!Ma doare foarte tare maseau am fost la dentist mia curatato mia zis sa ma clatesc cu ceai de musetel si am venit la control dupa 2 zile azi mia scos nervu am zis ca mor de durere si nu stiu daca ma anesteziat ca am simtit durerea mia pus un tratament si mia zis sa nu iau antibiotice acum seara a inceput sa ma doara si nu stiu ce sa fac am voie sa iau ketonal sau ceva sa nu mai ma doara ma avertizat ca o sa am dureri.Astept raspunsul dumneavoastra
Adaugă un comentariu / răspuns
64 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul