Durere dupa rinoscopie?

18-08-2010
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
Am efectuat acum o zi rinoscopie.m-au dat cu ceva spray anestezic in fiecare nara care mi-a intrat si in gat am simtit atunci o usturime dupa care o amorteala.totul a decurs normal...dar dupa ce m-am dezmortit am inceput sa simt tot mai intens usturime si durere la inghitire...am tot luat miere dar inca nu cedeaza ma mai doare gatul...e normal???e din cauza anestezei? ce ar trebui sa fac? mentionez ca am o usoara deviatie de sept, bineinteles si rinita alergica si am dureri frontale destul de mari.Mi-au facut radiografie de sinus care a iesit bine si atunci mi-au facut si rinoscopie la care a iesit ca am ceva polipi si au spus ca am secretii nazale in sinus si ca totusi ar fi indicata operatia ca nu pot respira bine.astea ca astea dar durerea din gat ma chinuie
4 comentarii
0
19-08-2010, ora 06:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerea di gat este o iritatie.
aerius 1 seara
regim alimentar afar acru, rece, acidulat si acru
inhalatii si gargara cu ceai de musetel + 2-3 pic de ulei de eicalipt ( sau un aparat de aerosoli)
voseptol tab de supt
0
23-08-2010, ora 08:49
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
Multumesc pentru ajutor.As vrea sa va intreb...s-a intimplat ceva dupa rinoscopie si anume a doua zi am dat afara o secretie care o aveam de mult timp in gat si era de culoare verde.nasul a inceput sa curga tot mai tare si am inceput sa vorbesc ca si cum a si racita...durerea din gat tot mai pronuntata, nici nu mai puteam inghiti.cineva mi-a spus ca poate m-a infectat cu ceva bacterie la rinoscopie.e posibil??durerile astea in gat le am de mult timp.Am fost si am vorbit cu medicul si mi-a zis ca el facand rinoscopia a bazait pe acolo dar sa imi transmita ceva nici vorba ca e foarte bine sterilizat.Mi-a dat cu ceva solutie in nas si am inceput sa respir mult mai bine si in gat a zis ca am facut o angina. si mi-a dat Eficef 200 mg 2X1/zi. Am intrebat nu e riscant pentru rinichii mei..eu am avut o glomerulonferita in primavara?????Eu am luat mai multe antibiotice anul asta ca am facut si o anexita severa si aveam helicobacter de cativa ani netratat.Tratamentul cu Eficef este pentru 5 zile.
0
23-08-2010, ora 09:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
putea fi si osimpla coincidenta.. sau o acutizare a unei infectii locale...
tre sa faci si ce am scris mai sus!!!
0
23-08-2010, ora 10:19
vanes
Nu este medic/terapeut
vanes
Va multumesc.(.la un moment dat m-am gandit ca poate m-am infectat cu streptococ)...voi urma in continuare sfaturile dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.