durere (excesiva) la ovare

28-10-2011
alinacojocariu
Nu este medic/terapeut
alinacojocariu
buna ziua as dori si eu un sfat, ma doare foarte tare in zona ovarelor cateodata am impresia ca am ceva tare langa ovare care ma doare ingrozitor si ma inteapa plus ca nu mai am nici o dorinta de a avea contact sexual nu am secretii urate sau alceva in schimb nu ma lubrifiez destul in timpului actului si ma duc ff des la toaleta astept raspuns multumesc anticipat
4 comentarii
0
28-10-2011, ora 22:01
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mergi la un dr. ginecolog sa te consulte la ovare. Poate trebuie sa faci o ecografie.
Ar mai putea fi si o infectie urinara. Poate iti da doctorul sa faci o urocultura cu antibiograma.
Deasemenea, ar fi bine sa faci o analiza de secretie vaginala cu antibiograma. Poti avea acolo ceva bacterii, nu neaparat cu transmitere sexuala. Si in acest caz poti simti acea urgenta de a urina.
Daca faci analiza de secretie, trebuie sa nu te speli in vagin si sa nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare, ca sa nu iti iasa rezultatul fals negativ si sa nu fi luat antibiotice de cel putin 10 zile.
Antibiograma sa o ceri neaparat, ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce antibiotic sa te tratezi in caz ca ai ceva
0
29-10-2011, ora 09:21
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Un consult homeopatic este, după părerea mea, alternativa de primă alegere într-un astfel de caz.
0
29-10-2011, ora 15:59
alinacojocariu
Nu este medic/terapeut
alinacojocariu
am inteles multumesc mult pt sfaturi acum trebuie sa caut un doctor bun in iasi :) sincere multumiri
0
29-10-2011, ora 16:13
tema
Nu este medic/terapeut
tema
In functie de ce iti iese, poate ar trebui sa se trateze si partenerul. Daca ai infectie urinara, sigur trebuie.
Nu face analize fara sa ceri antibiograma ca sa nu te tratezi gresit.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •