Durere faciala(zona de sub cearcane)

02-02-2015
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Buna seara!
Simt o durere, insa numai la atingere (mai ales la strangere), in zona de sub cearcane (zona sinusurilor). Si daca apas putin mai ferm in zona din coltul de jos al ochiului, pe os, se simte durerea.
Mentionez faptul ca urechile, nasul si gatul meu sunt sensibile, fiind 'clienta fidela' a orl-ului. Am avut de 2 ori otita, dintre care una a fost virala(cu umflaturi pe timpan), iar nasul si gatul mereu ma supara cand e putin mai frig. Ma gandesc ca poate sensibilitatea aceasta influenteaza si durerea faciala, nu stiu... Astept o parere, un sfat...
Simt durerea asta de cativa ani, doar ca pentru ca nu m-a deranjat, nici nu m-am preocupat de ea. As dori insa sa stiu cauza si daca e cazul sa merg din nou pe la orl.
2 comentarii
0
02-02-2015, ora 19:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult stomatolog si radiografii la radacina dintilor de sus..de sub sinus
2 radiografie SAF sa se vada daca este sinuzita sau nu
3 consut la Balneo..si investigatii la coloana cervcala..si de acolo vin dureri spre fata
4 consult la Gastrologie
problemele gastro-intestinale si alimentataia incorecta cu mult acru, acid, otet, lamaie..duc la faringite si sensibilitate organe ORL
0
04-02-2015, ora 00:12
EUstd
Nu este medic/terapeut
EUstd
Va multumesc pentru raspuns!
De curand am facut ceva investigatii la coloana, iar la un RMN al intregii coloane, printre altele, se observa si o pozitie putin ciudata a coloanei cervicale (este dreapta, nu putin arcuita, cum ar fi normal). Poate avea acest lucru o infuenta asupra durerii resimtite de mine?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar cearcănele?
  • Pielea inteligentă care reduce ridurile și cearcănele
  •