durere fese in urma unei cazaturi

14-09-2013
margaritcristina
Nu este medic/terapeut
margaritcristina
Sotul meu a sufera de 6 luni de o durere a feselor dupa o cazatura pe scari.am fost ka reumatologie si doctorul de acolo ia prescris tratament pentru o afectiune la bazin si nu ia trecut cu acele medicamente.va cer sfatul pt a stii la ce medic sa mergem deoarece durerea persista si ma gandesc ca ar putea fi o afectiune la muschi
Multumesc frumos
11 comentarii
0
14-09-2013, ora 13:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, etc.
Nu am inteles mecanismul traumatismului si localizarea anatomica a structurilor afectate de traumatism.
Nu cred ca este o problema musculara, ci mai curand una de tip neurochirurgical (sindrom compresiv lombar, fractura vertebrala, stenoza canalului vertebral etc etc).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-09-2013, ora 13:35
shily
Nu este medic/terapeut
shily
poate fi vb de pensarea unui disc..posibil atingerea nervului sciatic!
0
14-09-2013, ora 15:03
margaritcristina
Nu este medic/terapeut
margaritcristina
28 de ani inaltime 1.80 greutate 75kg a cazut in ianuarie pe niste scari si il doare fesa stanga..o durere constanta
0
14-09-2013, ora 15:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam, nu cred ca este o problema musculara, ci mai curand una de tip neurochirurgical (sindrom compresiv lombar, fractura vertebrala, stenoza canalului vertebral, leziunea directa a nervului sciatic la nivelul fesei etc etc).
Cred ca ar fi util un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-09-2013, ora 15:09
margaritcristina
Nu este medic/terapeut
margaritcristina
Multumesc din suflet pentru sfat!!
0
11-11-2013, ora 09:11
margaritcristina
Nu este medic/terapeut
margaritcristina
Buna ziua din nou..am fost la un medic la neurologie si in urma unui rmn lombar nu a fost gasit nimic..acum ne. Gandim sa mergem la neurochirurgir sau chirurgie deoarece se pare k a aparut o galma pe fesa stanga exact in locul dureros...ce ma sfatuiti?
0
11-11-2013, ora 09:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Eu va sugerasem un traseu profund diferit: mai intai examinare clinica la neurochirurg, si abia mai apoi eventuale explorari imagistice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
20-11-2013, ora 20:39
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
@margaritcristina

Dl. Dr. Uscatu v-a intrebat de mecanismul cazaturii (cum a cazut, la ce parte a corpului s-a lovit, de ce s-a lovit). Este important pentru a va ghida corect. Unde mai exact il doare? Iradiaza durerea? E constanta sau alterneaza cu perioade de acalmie? Doare mai tare la mers, efort sau in repaus? Cat e de intensa? Ce trebiue sa faca sa treaca? Are alte modificari acolo unde e "galma"? Ce investigatii i s-au facut in afara de RMN? Ecografie s-a facut? Din care decrieti ar putea fi un hematom care comprima ceva acolo, precum si o blocare ileo-sacrala. Un consult la ortoped ar trebui sa elucideze situatia si sa indrepte spre investigatii imagistice necesare.
0
12-07-2017, ora 00:52
Ionela008
Nu este medic/terapeut
Ionela008
Bună ziua, am 18 ani.. înălțimea de 1, 72 și 75 de kilograme.. acum vreo 5 luni am alunecat pe o scara de gresie..Și am căzut fix pe fesa stângă..lovindu-ma de muchia treptei..După care mi s-a învinețit toată fesa timp de vreo 2 săptămâni. Apoi nu am mai dat importanta..După care acum vreo 2 luni m-am lovit din greșeală în acea zona și am simțit o ușoară durere...Atunci când stau jos nu am absolut nici o problema...Doar atunci când apăs zona respectiva simt o ușoară durere..În afară de asta...În zona respectiva e umflat.un nodul destul de mare ce se simte si la mână.Acest lucru fiind foarte fizibil în comparație cu fesa dreapta..Cei din jur abservand acest lucru.. După foarte putinele mele cunoștințe, m-am gândit ca probabil s-a deplasat mușchiul de la impactul acela puternic si a rămas așa dar..De câteva zile mă frământă foarte tare aceasta problemă.În afară de estetica..Mă panichez puțin când mă gândesc la cele 5 luni de la lovitura..E destul de mult timp și mă așteptam să îmi treaca. As vrea sa știu cât de grav e.?.cE părere aveți? Mulțumesc anticipat!
0
12-07-2017, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este posibila existenta unui hematom, dar exista si alte posibilitati.
Trebuie sa recurgeti, evident, la o examinare clinica directa la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-09-2020, ora 21:06
Alina_Ioana_M
Nu este medic/terapeut
Alina_Ioana_M
Bună ziua.
Am căzut acum 2 săptămâni cu rolele in parc. Cazatura a fost pe fesa stânga. S-a umflat foarte tare, a doua zi toată fesa vanata, tare încă. La medic mi s-a recomandat gheață și Lioton gel, flamexin. Acum după 2 săptămâni a rămas un hematom destul de mare cam 8 cm / 3 cm. Continui cu geluri și gheață. Ce trebuie făcut în continuare? La ecografie la 1 săptămâna avea acele dimensiuni. Acum după 2 săptămâni nu pare să se fi retras prea mult, poate doar putin. Vârsta 43 ani, 50 kg, 1, 65 m înălțime. Mulțumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: durere fese

Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de fese (când stau pe scaun)
  •