Durere Gambe

19-03-2012
Drakunov
Nu este medic/terapeut
Drakunov
Salutari, ma numesc Emil, am 18 ani, 73 de kg, 1, 83 inaltime. Am mari probleme cu gambele la ambele picioare.. in mare parte la piciorul drept, in sensul ca ma dor enorm, durere concentrata spre ' PERSONIERUL SCURT ' ( imi ard, un fel de febra musculara mai urata ) la efort, cand le tin intr-o pozitie incomoda, cand incordez prea mult piciorul, etc. Primele simptome au aparut dupa 6 luni de alergat, primele 3 luni 2 zile alergam, 1 zi faceam pauza si nu alergam weekendul. Dupa 3 luni am facut rezistenta si am zis sa alerg full time.. fara pauze si in week cate 2-3 ore pe zii, ei bine in ultima luna.. find fumator dupa atatea luni ma curatasem total.. plamanii nu ma mai lasau la greu.. dar mau lasat gambele.. dupa 6 km de alergat ( nu jogging ) am inceput sa simt cum la fiecare pas mi se infige cate 1 cutit in gamba, la sfarsit nu puteam sa le descordez, erau extrem de incordate, dabea dupa 15 minute au inceput sa se inmoaie.. am mai alergat de atunci inca 3 saptamani pana nu am mai rezistat la durere si mam lasat.. acuma ma uit ce frumos e afara dar nu pot alerga ca ma dor enorm :(( Sunt zile in care nu le sesizez cand urc scarile si zile in care ma ard ingrozitor cand urc scarile.. ca si cum muschiul sar incorda intr-o pizitie fixa si ar ramane acolo.. incomod. Am incercat sa tin regim 2 luni, sa ma las din nou de fumat, sa fac exercitii acasa, masaje la gambe, am schimbat incaltamintea de la tenesi la adidasi sport.. degeaba !. Analizele miau iesit bine, treaba asta persista de 1 an.. va rog orice idee / sfat ma poate ajuta.. nu prea vreau sa trec pe la doctor.. vreau sa fiu sigur ca numai am ce face.
1 comentarii
0
19-03-2012, ora 14:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca la originea suferintei se afla suprasolicitarea fabuloasa de tip sportiv.
Opriti total orice sport agresiv (de gen jogging, foot-ball, tenis, basket-ball, habnd-ball etc) pentru 3-6 luni si observati efectele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.