durere genunchi

10-06-2017
Caltia Laura
Nu este medic/terapeut
Caltia Laura
Bună seara am 40 de ani și de 3 luni a început să mă doara genunchiul stâng acum de o lună de zile a început sa mă doara și la stinghia piciorului si soldul de la același picior menționez ca am 56kg care ar fi cauzele?
6 comentarii
1
11-06-2017, ora 10:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ce intelegeti prin """stinghia piciorului"" (eu nu am mai auzit de acest termen pana acum)?
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg: aveti 56 kg la ce inaltime? Ce eforturi domestice/profesionale/sportive practicati zilnic? ce antecedente reumatologic-inflamatorii, traumatice, neurochirurgicale, vasculare, metabolice aveti? Care este legatura suferintei cu efortul?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-06-2017, ora 12:32
Caltia Laura
Nu este medic/terapeut
Caltia Laura
Bună ziua Scuzați-mă că nu mam exprimat Cum trebuie (stinghia piciorului )zona inghinala. Nu practic nici un sport am 1.62 și 56kg și am și discopatie lombara.
0
11-06-2017, ora 16:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului lombar etc).
Prin urmare, trebuie sa va adresati unui neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
27-07-2017, ora 22:57
Caltia Laura
Nu este medic/terapeut
Caltia Laura
Bună seara am făcut o radiografie la genunchi și mia ieșit Gonartroza am fost la medicul de familie și mia dat midocalm și sa fac fizioterapie dar din cauza serviciului nu am posibilitatea sa fac fizioterapie va rog dacă mă puteți ajuta cu un tratament
0
28-07-2017, ora 08:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de medicamente, injectii etc, ci doar de intelegerea si tratarea cauzei care a provocat distrugerea cartilajului articular (gonartroza).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg totcmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii etc. NU ne-ati precizat sediul, durata si intensitatea durerii, periodicitatea, legatura cu efortul etc
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-07-2017, ora 18:52
Caltia Laura
Nu este medic/terapeut
Caltia Laura
Mă scuzați mă numesc Caltia Laura și sunt din Bacău am 40 ani și 56kg nu practic nici un sport acum câțiva ani am fost diagnosticată cu scolioza și discopatie lombara acum cu gonartroza la genunchiul stâng nu am avut traumatisme durerile au început acum câteva luni mai ales când urc scările
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: