Durere genunchi

27-12-2009
Simona1986
Nu este medic/terapeut
Simona1986
De aproape o saptamana am niste dureri la genunchiul stang. Nu m-am lovit si nici nu este vanat sau umflat genunchiul. Tind sa cred ca este de la reumatism (am avut probleme de cand eram mica cu reumatismul, si in conditiile de schimbari ale vremii de la rece la cald si rece inapoi, nu m-ar mira) pentru ca nu ma doare tot timpul. Pot sa alerg sau sa sar intr-un picior si nu ma doare, in schimb sunt anumite pozitii in care daca tin piciorul simt cum ma jeneaza ceva in zona genunchiului. Altfel, daca stau cu piciorul intins sau in repaos nu ma doare, dar daca stau in genunchi ma doare. Am incercat si cu Lioton si cu remedii mai traditionale (varza) dar tot nu reusesc sa scap de durere. Ar putea fi altceva decat reumatism? Ar trebui sa fac o radiografie?
1 comentarii
0
27-12-2009, ora 10:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Pot exista zeci de diagnostice diferite, de la leziuni meniscale la cele ligamentare, de la subluxatii ale rotulei la leziuni cartilainoase si, fireste, leziuni de tip inflamator specifice maladiilor reumatologice.
Nu faceti sub nici o forma radiografii inaintea unui examen clinic specializat la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.