Durere genunchi

06-07-2010
tonydiangello
Nu este medic/terapeut
tonydiangello
Buna. Sunt nou pe forum, am 34 ani si am o problema cu genunchii. Mai exact ma dor doar cand execut efort cu ei la 90 de grade. Adica, atunci cand ma ridic din pozitia de jos, in cazul genoflexiunilor. Durerea este in egala masura la ambii genunchi. Am luat antiinflamatoare, unguente de tot felul, fara rezultata. Problema o am de vreo 3 ani mai acuta. Orice sfat e binevenit. Multumesc.
7 comentarii
0
06-07-2010, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu ati precizat detalii esentiale: greutate/inaltime, status ocupational, dar mai ales sporturi practicate pana acum.
De asemenea, sunt relevante antecedentele de tip reumatologic, traumatologic, inflemator, infectios, hematologic etc etc.
Daca ati facut sport de performanta probabil ca va confruntati cu artroza (distrugerea cartilajului articular), cat se poate de fireasca in aceste conditii.
Asteptam detalii.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
07-07-2010, ora 12:07
tonydiangello
Nu este medic/terapeut
tonydiangello
Da, imi cer scuze. Am 1, 81 m, in jur de 82 kg, lucrez la birou mai mult in fata pc-ului. Nu am practicat sporturi de performanta, doar cateva luni de mers pe la sala de forta pe la 22 ani, si in rest facut flotari, tractiuni si genoflexiuni zilnic pana pe la vreo 24 ani. In urma cu 5 ani am renuntat la fumat si am pus in greutate in jur de 15 kg, perioada in care am resimtit durerile in genunchi mai acut. Nu am avut nici un picior rupt. Am facut analize vsh, acid uric, glicemie, toate fiind in limitele normale, factor reumatoid a rezultat negativ, si exudat faringian de asemenea negativ. Cu speranta ca am dat ceva detalii de ajutor astept raspunsul dumneavoastra precum si o indrumare. Multumesc.
0
07-07-2010, ora 15:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Putem vorbi despre consecintele unor suprasolicitari anterioare de tip sportiv (genuflexiunile sunt extrem de daunatoare), la care se adauga surplusul ponderal actual.
Incercati un consult clinic la ortoped si tineti-ne la curent cu rezultatul demersurilor.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
08-07-2010, ora 08:03
tonydiangello
Nu este medic/terapeut
tonydiangello
Va multumesc. Ma voi programa la ortopedie si revin cu rezultatele.
0
09-09-2010, ora 15:44
micu dan
Nu este medic/terapeut
micu dan
BUNA ZIUA
MA NUMESC MICU DAN AM 57 DE ANI SI DE 1 AN SI JUMATATE AM PROBLEME CU PICIORUL STING NU MAI AM SIGURANTA PE EL CIND CALC. PARCA AS CALCA PE GHEATA SI AS ALUNECA. NU AM DURERI DE NICIUN FEL GENUNCHII NU TROSNESC SI CHIAR AM FOST 2 SAPTAMINI PLEC CU SOTIA IN BUCEGI UNDE AM FACUT FOARTE MULTE CABANE SI TRASEE( TRASEE DE SUIRE SAU COBORIRE DE 3-4 ORE ).
NU AM AVUT NICIUN FEL DE PROBLEMA. PROBLEMA DESCRISA MAI SUS APARE CIND MERG PE TEREN DREPT.
VA ROG DIN SUFLET AJUTATIMA CU UN SFAT.
0
12-09-2010, ora 00:09
83270
Nu este medic/terapeut
83270
Buna ziua, ma numesc Mihaela am 23 de ani si de 2ani am problema cu piciorol stang.adica cum stateam in piciore m_am aplecat pe partea stanga si mi_a sarit rondula mi_a fost frica sa merg la doctor.si acum am dureri foarte mari am fos la un spital aici in Grecia si mi
-au zis ca am un putin lichid si ka mi sau largit incheiturile de la cum am carat marfa mi_au recomandat niste pastile dar nu au facut nici un efect.as vrea sa va intreb pe DV dak ar putea fii ceva grav.va multumesc
0
12-09-2010, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Luxatia externa a rotulei nu se trateaza prin "pastile" ci prin procedee curative de tip conservator (kineto-terapie specfifica) sau chirurgical (diverse procedeebce intervin asupra aparatuluin extensor al genunchiului.
Pentru inceput trebuie limitat drastic efortul fizic si initiata o consultatie ortopedica.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.